Reklama

Niedziela Sosnowiecka

I ślubuję ci miłość

Niedziela sosnowiecka 4/2017, str. 1

[ TEMATY ]

małżeństwo

jubileusz

Paweł Blachliński

Pamiątkowe zdjęcie jubilatów w kościele w Dobieszowicach

Pamiątkowe zdjęcie jubilatów w kościele w Dobieszowicach

Małżeńskie jubileusze to nie tylko rocznica, lecz także wyjątkowa okazja, by ponowić gotowość do świadczenia miłości i trwania w złożonych postanowieniach. W święto Chrztu Pańskiego w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach 28 par małżonków odnowiło swoje małżeńskie zobowiązania.

– Chcieliśmy zorganizować taką Mszę św., gdzie podobnie jak w innych parafiach, małżonkowie będą mogli stanąć na ślubnym kobiercu i odnowić złożoną przysięgę. Na naszą inicjatywę odpowiedziało wiele par z różnym stażem małżeńskim. Wśród przybyłych jubilatów najstarsi przeżywali 56. rocznicę zawarcia tego sakramentu. Cieszymy się, że to nam się udało i chcemy to co roku kontynuować – opowiada inicjatorka spotkania Dorota Janiszewska. Mszę św. sprawował proboszcz parafii ks. Wojciech Wosik wraz z ks. Tomaszem Zmarzłym. W kazaniu przypomniał wartość miłości Chrystusa, która przynagla nas do miłości innych. – W świecie da się zaobserwować trzy rodzaje miłości. Pierwsza z nich to „miłość pod warunkiem”. Jest to miłość, którą dajemy lub przyjmujemy, gdy spełnione są pewne wymagania. Żeby na nią zasłużyć, trzeba coś zrobić. Druga to „miłość z powodu”. Polega ona na tym, że kocha się kogoś za to, kim jest, co ma lub co robi. Innymi słowy, miłość tę tworzy pewien warunek lub cecha w życiu kochanej osoby. Miłość „z powodu” często mówi: „Kocham cię, ponieważ jesteś ładna. Kocham cię, bo dajesz mi poczucie bezpieczeństwa. Kocham cię dlatego, że jesteś inny niż wszyscy, popularny, sławny”. Trzecia to miłość bez warunków. Miłość ta mówi: „Kocham cię pomimo tego, co może głęboko w tobie tkwić. Kocham cię bez względu na to, co może się zmienić. Nie możesz zrobić nic, żeby powstrzymać moją miłość”. Ale ta miłość przynagla, by na nią odpowiadać swoim życiem, swoją miłością. Na miłość Boga wyrażoną w śmierci Chrystusa mamy dawać przykład miłości bliźnich – mówił ks. Zmarzły.

Jubilaci na zakończenie Mszy św. otrzymali życzenia oraz symboliczną butelkę wina, by tak jak w Kanie Galilejskiej cud przemiany przez miłość nigdy w nich nie wygasł. „Miłość nigdy nie ustaje” – pisał św. Paweł w Liście do Koryntian. Warto nie tylko o miłości śpiewać i mówić, ale przede wszystkich trzeba nią żyć, bo jest jedyną rzeczą w życiu „która się mnoży kiedy się ją dzieli”. Jubileusze małżeńskie są wymownym przypomnieniem tej prawdy.

2017-01-18 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

(Przed) małżeńskie kursy

Widok młodej pary w kościele to dzisiaj prawdziwa rzadkość. Czy młodzi zrezygnowali z sakramentu, czy czekają na powrót do normalności? Czy kursy przedmałżeńskie też dotknął lockdown?

Ostatnie miesiące przyniósł regres w niemal wszystkich dziedzinach życia. Nie inaczej było w przypadku ślubów. Nieliczni, wbrew okolicznościom, trzymali się wyznaczonego terminu. Większość jednak odwoływała ceremonię. Nikt nie wie, kiedy będzie można zorganizować większe wesele. – W naszej parafii odwołano prawie wszystkie śluby – przyznaje ks. Stanisław Jasionek, proboszcz częstochowskiej parafii Świętych Pierwszych Męczenników Polski, w której sytuacja wygląda podobnie jak w całym kraju. – Do tej pory każdego roku było ich ok. 20-25, w ubiegłym – 2, a w tym roku czeka nas tylko jeden. Zresztą generalnie w całej Polsce jest coraz mniej ślubów, a młodzi decydują się żyć bez sakramentu.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Blisko z babciami i dziadkami

2023-02-08 09:12

Agnieszka Dziarmaga

Bliskość dziadków, babć i ich wnuków – tę atmosferę odczuwano w Pińczowie, podczas spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka z podopiecznymi pińczowskiej Fundacji Złote Serce – uczniami i przedszkolakami z niepełnosprawnościami. Spotkanie (20 stycznia) zaproponował i w nim uczestniczył bp Marian Florczyk, któremu, jak podkreślał w rozmowie z Niedzielą, leży na sercu los seniorów.

Pamiętajmy o seniorach

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję