Reklama

Niedziela Częstochowska

Praszka: rozpoczęła się Nowenna Miesięcy przed koronacją obrazu

[ TEMATY ]

koronacja

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Maryja jest najlepszą wychowawczynią dróg ku Chrystusowi” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 6 grudnia przewodniczył Mszy św. w sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce na rozpoczęcie Nowenny Miesięcy przed koronacją obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali członkowie Komitetu ds. przygotowania uroczystości koronacji koronami papieskimi wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, na czele z jego przewodniczącym ks. prał. Teofilem Siudym i kustoszem sanktuarium ks. prał. Stanisławem Gasińskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Mszy św. i Nowennie uczestniczyli m. in. kanonicy Kolegiackiej Kapituły Wieluńskiej, przedstawiciele Bractwa Kurkowego z Krakowa, Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej w Praszce, przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz m. in. z parafii dekanatu praszkowskiego. Liturgię ubogaciły orkiestra z Dzietrzkowic i chór z Wielunia.

W homilii abp Depo podkreślił jak „przedziwna jest mądrość wychowawcza Kościoła”.

- Trzeba się zdumieć, że w czasie Adwentu, kiedy przygotowujemy się poprzez modlitwę, refleksję do tajemnicy narodzin Zbawiciela, Kościół na tym miejscu podprowadza nas już pod krzyż - mówił abp Depo, i dodał, że „jednak w tym wyraża się mądrość. Jak mawiał św. Jan Paweł II, że kto się wybiera w drogę, musi znać cel, który chce osiągnąć, musi mieć świadomość celu, ku któremu dąży”.

„I my wiemy, jak podpowiada nam św. Grzegorz z Nyssy, że narodzenie Jezusa Chrystusa nie było dla samego faktu narodzenia, ale prowadziło ku śmierci, która nam daje życie przezwyciężając śmierć” - kontynuował metropolita częstochowski.

Odnosząc się do Kalwarii w Praszce, abp Depo podkreślił, że „stajemy na tym miejscu, aby razem z Maryją wyruszyć w drogę ku tej tajemnicy, która nas tutaj jednoczy, a mianowicie ku koronacji obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. Maryja jest najlepszą wychowawczynią dróg ku Chrystusowi”.

- Czego dzisiaj chcemy nauczyć się od Maryi wpatrującej się w Syna i wpatrującej się w nas? - pytał abp Depo i odpowiedział, że „chcemy nauczyć się owego niepokoju pytań, który prowadzi ku akceptacji woli Boga”.

„Z Jej życiem i zawierzeniem był związany ów niepokój pytań poczynając od Nazaretu” - przypomniał arcybiskup i dodał że „w każdym niepokoju naszego serca musi być obecna modlitwa, bo ona jest spotkaniem dwóch pragnień serca Bożego i serca ludzkiego. Serce Boże pragnie dla nas najlepiej, bo pragnie z miłości bezinteresownej, a serce człowieka musi uzgadniać swoje pragnienia z wolą Boga”.

Reklama

Arcybiskup przypomniał, że „w tajemnicy modlitwy Bóg wie, czego nam potrzeba, ale potrzebuje potwierdzenia naszych pragnień, które trzeba uzgodnić z Jego miłością i z Jego planem”.

„Kroczymy drogami Adwentu, więc miejmy świadomość, że to jest kolejne nasze przygotowanie na różne sytuacje naszego życia, że wiara będzie dla nas rozjaśniającą drogą, że wiara będzie zawsze trudnym zmaganiem poprzez tajemnice uwierzenia w Syna Bożego, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia" - podsumował abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. Metropolita częstochowski poświęcił 80 kopii wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, które peregrynować będą po parafiach regionu wieluńskiego oraz wybranych parafiach archidiecezji częstochowskiej.

Przed Mszą św. abp Wacław Depo poprowadził I Nowennę Miesięcy. Na początku nabożeństwa ks. prał. Stanisław Gasiński, kustosz sanktuarium w Praszce, przypomniał słowa św. Jana Pawła II z encykliki „Redemptoris Mater”, że „dla ówczesnego Kościoła i dla Kościoła wszystkich czasów Maryja była i pozostaje nade wszystko Tą „błogosławioną, która uwierzyła”: uwierzyła pierwsza. Od chwili zwiastowania i poczęcia, od chwili narodzenia w stajni betlejemskiej, szła krok w krok z Jezusem w swojej macierzyńskiej pielgrzymce wiary. Szła poprzez lata Jego życia ukrytego w Nazarecie, szła w okresie zewnętrznego oddalenia, gdy rozpoczął „czynić i nauczać” pośród Izraela - szła nade wszystko poprzez straszliwe doświadczenie Golgoty”.

Arcybiskup dokonał również poświęcenia symbolicznej kotwicy przy krzyżu. Ważąca 8 ton kotwica usytuowana jest obok krzyża papieskiego - „giewonckiego”. Kotwica ta pochodzi ze statku „Wigry”, wybudowanego w Wielkiej Brytanii, w stoczni Govan Shipbuilders w Glasgow, w 1979 r. Statek ten zaczął pełnić służbę u armatora: „Polska Żegluga Morska” w Szczecinie, w czerwcu 1979 r. Data ta zbiegła się z pierwszą, historyczną pielgrzymką św. Jana Pawła II do naszej Ojczyzny. Statek ten pływał po wszystkich morzach i oceanach świata, zawijając do portów na wszystkich kontynentach, sławiąc dobre imię Brytyjskiego Stoczniowca i Polskiego Marynarza. Zakończył swoją służbę w 2011 r.

Reklama

Na cokole, na którym umieszczona jest kotwica na Kalwarii w Praszce, na jego frontowej ścianie widnieją słowa: „WITAJ KRZYŻU, JEDYNA NADZIEJO. „Trzymajmy się jej jako bezpiecznej i silnej kotwicy duszy” Hbr 6, 19. Na prawym boku znajdujemy obszerniejszy tekst, opisujący połączenie kotwicy z nadzieją płynącą z Chrystusowego Krzyża: „W ROKU PAŃSKIM 2014 PRZYGOTOWANIA DO KORONACJI KALWARYJSKIEJ MATKI ZAWIERZENIA, TRWAJĄC W WIERZE I OCZEKUJĄC ZBAWIENIA, ZAKOTWICZAJMY ŁÓDZ ŻYCIA W PORCIE WIECZNOŚCI”. Na lewym natomiast boku możemy odczytać słowa mówiące o fakcie jej poświęcenia: „Dnia 6 XII 2014 r. J. E. Ks. Abp dr Wacław Depo Metropolita Częstochowski poświęcił kotwicę ze statku „Wigry”, dar kpt. Bogusława Marciniaka - rodaka z Praszki, ks. prał. dr Stanisława Gasińskiego oraz Międzyzakładowej Komisji „Solidarności” przy Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie”.

Również 6 grudnia w Praszce spotkali się członkowie Komitetu ds. przygotowania uroczystości koronacji koronami papieskimi wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia.

Podczas spotkania kustosz sanktuarium zapoznał z poszczególnymi etapami przygotowania do koronacji. Jednym z etapów na drodze ku koronacji Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia będzie sympozjum naukowe nt. „Sanktuarium Kalwaryjskie w służbie pielgrzymującego Kościoła”, które odbędzie się w sanktuarium 25 marca 2015 r. Organizatorami sympozjum są: Sanktuarium Pasyjno-Maryjne na Kalwarii w Praszce, Polskie Towarzystwo Teologiczne-Oddział w Częstochowie oraz Katedra Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Patronat honorowy nad tym sympozjum objęli: abp Wacław Depo metropolita częstochowski oraz Starosta w Oleśnie i Wieluniu, a także Burmistrz Praszki i Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Praszka.

Podczas spotkania abp Wacław Depo poinformował, że do przewodniczenia uroczystościom koronacji koronami papieskimi obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, która odbędzie się 12 września 2015 r., został zaproszony abp Zygmunt Zimowski przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

2014-12-07 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jarosław: Matka Boża Śnieżna Królowa Rodzin ukoronowana koronami papieskimi

[ TEMATY ]

koronacja

Kroton / pl.wikipedia.org

Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu

Kolegiata Bożego Ciała w Jarosławiu

Na Rynku w Jarosławiu w obecności kilkunastu biskupów oraz wielu kapłanów i wiernych świeckich, abp Józef Michalik dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin z miejscowej kolegiaty pw. Bożego Ciała. Korony poświęcił w maju br. papież Franciszek. "Nie możemy się ugiąć przed zakusami szatana i ludzi złej woli, którzy w dzisiejszych czasach próbują zburzyć Bożą wizję rodziny" - mówił podczas uroczystości abp Józef Michalik.

W homilii abp Michalik przypomniał, że ta koronacja podkreśla rodzinną funkcję Matki Najświętszej. Przywołując słowa papieża Pawła VI, powiedział, że od Świętej Rodziny z Nazaretu płynął trzy lekcje. Pierwszą jest lekcja milczenia, umiejętność słuchania drugiego człowieka i przemilczenia bólu oraz cierpliwości, a także tworzenia atmosfery życzliwości.

CZYTAJ DALEJ

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

św. o. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

„Misterium miłości. Droga krzyżowa z Ojcem Pio” to rozważania drogi krzyżowej, które proponuje nam br. Błażej Strzechmiński OFMCap - znawca życia i duchowości Ojca Pio. Rozważania każdej ze stacji przeplatane są z fragmentami pism Stygmatyka. Książka wydana jest w niewielkiej, poręcznej formie i zawiera także miejsce na własne notatki, co doskonale nadaje się do osobistej kontemplacji Drogi krzyżowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

iv>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję