Reklama

Niedziela Wrocławska

100-lecie Objawień Fatimskich w archidiecezji wrocławskiej

Otworzyć się na Matczyne Serce

Maryja powiedziała do pastuszków w Fatimie: „Jezus chce, abym była lepiej znana i miłowana”. W roku 100-lecia objawień fatimskich mamy wyjątkową szansę, by te słowa wprowadzić w życie. 13 lutego w katedrze wrocławskiej rozpoczyna się archidiecezjalna nowenna fatimska

Niedziela wrocławska 7/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

objawienia maryjne

100‑lecie objawień fatimskich

Archiwum parafii

Nabożeństwo fatimskie w parafii św. Bonifacego we Wrocławiu

Nabożeństwo fatimskie w parafii św. Bonifacego we Wrocławiu

Fatima to nie hasło. To wezwanie dla nas, wciąż aktualne po 100 latach, do nawrócenia, do pokuty, do modlitwy za grzeszników. Dlatego abp Józef Kupny wprowadza w Roku Fatimskim wielką nowennę fatimską w naszej archidiecezji, od 13 lutego do 13 października – tłumaczy ks. Marian Biskup, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii. – W każdym objawieniu pojawia się apel, prośba Maryi: odmawiajcie różaniec, czyńcie pokutę, nawracajcie się. Tę prośbę Maryi podejmujemy w naszej nowennie archidiecezjalnej – każdego 13. dnia miesiąca w każdej parafii archidiecezji będzie się odbywało nabożeństwo fatimskie. Aby przypomnieć wiernym objawienia w Fatimie, zgłębiać tajemnice Niepokalanego Serca Maryi, nauczyć się Ją czcić.

Jak podkreśla dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, w wielu parafiach archidiecezji nabożeństwa fatimskie już są. – Nowenna to taki start, impuls dla całej archidiecezji, by później te nabożeństwa kontynuować, tam, gdzie ich wcześniej nie było. Zależy to oczywiście od księży proboszczów, od zespołu parafialnego. Może popularyzowanie orędzia fatimskiego przez nowennę spowoduje, że w każdej parafii pojawi się figura fatimska – dodaje ks. Marian Biskup.

Nie tylko nowenna

W związku ze 100-leciem objawień fatimskich w naszej archidiecezji podejmowanych będzie wiele różnych inicjatyw. – Wiele parafii naszej archidiecezji organizuje pielgrzymki do Fatimy, wielu wiernych chce pielgrzymować tam w roku jubileuszowym. Staramy się także zorganizować archidiecezjalną pielgrzymkę do Fatimy – wyjaśnia ks. Marian Biskup.

Powstał także Wrocławski Modlitewnik Fatimski: – Ks. Aleksander Radecki w związku z rokiem fatimskim przygotował Wrocławski Modlitewnik Fatimski, który zawiera mnóstwo pieśni fatimskich, rozważania, modlitwy, pomoce, aby móc głębiej przeżywać nabożeństwo fatimskie i orędzie Maryi. To piękny akcent w Roku Fatimskim – podkreśla dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.

Reklama

Kolejnym wydarzeniem będzie fatimski dzień skupienia kapłanów archidiecezji wrocławskiej, który odbędzie się w wielkim poście. – Z kościoła Świętego Krzyża do katedry przejdzie procesja fatimska, z figurą, światłem, modlitwą różańcową. Będzie także rozważanie i adoracja – takie ładowanie akumulatorów dla kapłanów w Roku Fatimskim – dodaje.

Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca

Ks. Marian Biskup zachęca, by ten rok dla każdego z nas był czasem otwarcia się na Maryję: – Każdy z nas indywidualnie w Roku Fatimskim może zwrócić się w stronę Matki Bożej, u niej szukać ratunku. Zachęcam do kultywowania nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca. Maryja wzywa nas do ofiarowania się Jej Niepokalanemu Sercu. Do Łucji mówiła: „Córko moja, spójrz, Serce Moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i lekceważenie stale Je ranią. Przynajmniej ty staraj się mnie pocieszyć i przekaż wszystkim, że obiecuję przyjść na pomoc w godzinę śmierci z wszystkimi łaskami potrzebnymi do zbawienia tym, którzy przez 5 kolejnych miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią różaniec”. Maryja chce nam dać schronienie w swoim sercu. Za tym idzie wielkie poczucie bezpieczeństwa – być w sercu Matki to trwać w miłości.

250 nabożeństwo fatimskie

Od lat kult Matki Bożej Fatimskiej rozwija się we wrocławskiej parafii św. Bonifacego. Jej wieloletni i zasłużony proboszcz podkreśla, że 13 lutego odbędzie się już 242 nabożeństwo fatimskie. – 13 lutego tego roku odbędzie 242 nabożeństwo fatimskie, w naszej parafii trwają one już ponad 20 lat, praktycznie nieprzerwanie. Raz tylko nabożeństwa nie było, kiedy Wrocław dotknęła wielka powódź. Wikarzy figurę Matki Bożej przenieśli wtedy na chór, bo tam było najbezpieczniej. Od tego czasu nabożeństwa odbywają się każdego 13. dnia miesiąca. W parafii jest kilka osób, które nie opuściły ani jednego nabożeństwa fatimskiego – opowiada ks. dr Wojciech Tokarz.

Reklama

13 października, na zakończenie archidiecezjalnej nowenny fatimskiej, w parafii św. Bonifacego nabożeństwo fatimskie poprowadzi bp Andrzej Siemieniewski. Będzie to dokładnie 250. jubileuszowe nabożeństwo fatimskie w parafii.

Jak zaznacza ksiądz proboszcz te nabożeństwa cieszą się w parafii dużą popularnością: – Ze wszystkich Mszy i nabożeństw w parafii właśnie na nabożeństwa fatimskie przychodzi najwięcej osób, choć przecież takie nabożeństwo długo trwa, ponad dwie godziny. Od wielu lat mamy ramowy program: Msza św. z kazaniem fatimskim, potem różaniec i procesja figury Matki Bożej z pięknymi pieśniami. Zazwyczaj śpiewa solistka, czasem chór czy orkiestra. Przed figurą zawsze idą pastuszkowie: dwie dziewczynki i chłopczyk. Figura pięknie ustrojona kwiatami, oświetlona, noszą ją mężczyźni, kobiety, szafarze, ministranci, także klerycy z naszego seminarium. Nieraz w nabożeństwach fatimskich w naszej parafii brali udział biskupi sufragani czy kard. Henryk Gulbinowicz. To bardzo cieszy.

Prosiłem tylko, by tu wrócić

A jak to wszystko się zaczęło? – Pamiętam, gdy pierwszy raz byłem w Fatimie, nie było jeszcze wtedy szklanej kaplicy, była tylko malutka kapliczka z figurką Matki Bożej, jedne drzwi, dwa małe okienka. Do tej kapliczki mógł wejść tylko jeden człowiek, maksymalnie dwóch, a strażnicy zaglądali przez okno i pilnowali. Podszedłem wtedy blisko do figury Matki Bożej i dotknąłem jej. Prosiłem tylko, żeby mi się udało kiedyś tutaj wrócić, żebym mógł zorganizować pielgrzymkę do Fatimy. I udało się wiele razy – wspomina ks. Tokarz.

Także w tym jubileuszowym roku z parafii wyruszy do Fatimy pielgrzymka. – W 100-lecie objawień jedziemy oczywiście na pielgrzymkę do Fatimy, na przełomie marca i kwietnia. Pielgrzymka będzie trwała 15 dni, pojedziemy przez Niemcy do Lourdes, a stamtąd do San Sebastian i do Fatimy. Zatrzymamy się u naszego patrona św. Bonifacego, odwiedzimy jego relikwie w katedrze w Fuldzie. Na cmentarzu w Fuldzie spoczywa także pierwszy proboszcz naszej parafii – będziemy się modlić nad jego grobem.

Reklama

Plan: zdążyć na 100. rocznicę objawień fatimskich

Parafia Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Oleśnicy jest jedyną nosząca takie wezwanie w archidiecezji wrocławskiej. Parafianie przez cały rok spotykają się na Mszach św. w pierwszą sobotę miesiąca, modlą się także 13. dnia każdego miesiąca od maja do października – na razie w kaplicy, którą Metropolita Wrocławski poświęcił 6 października 2006 r. Od 2007 r. trwa budowa kościoła. – Cieszy mnie duże zaangażowanie parafian w powstawanie nowego kościoła – mówi ks. Jan Kudlik, proboszcz parafii. – Obecnie trwają prace przy dachu kościoła, przed nami montaż instalacji, posadzki i wykończenia. Parafianie bardzo się starają, by kościół był gotowy na 100. rocznicę objawień fatimskich.

Z okazji 100-lecia objawień fatimskich od października w parafii rozpoczęła się peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej, która odwiedza wszystkie rodziny. To dla parafian duże przeżycie.

Fatima dla wątpiących

W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach nabożeństwa fatimskie trwają od kilku lat. – Rozpoczynamy Mszą św. z kazaniem fatimskim, każdy ma możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi – opowiada oblat, o. Wiesław Przyjemski. – Później różaniec, podczas którego przedstawiamy Matce Bożej nasze intencje. Przed ołtarzem wystawiany jest specjalny koszyczek, do którego można włożyć karteczkę ze swoimi prośbami, dziękczynieniem. Po modlitwie różańcowej idziemy w procesji z figurą Matki Bożej, z zapalonymi świecami, ze śpiewem – od maja do października dookoła kościoła, w miesiącach zimowych procesja jest wewnątrz kościoła. Figurę noszą panowie ze Wspólnoty Rodzin „Umiłowany, umiłowana”.

Zakonnik podkreśla, że objawienie fatimskie jest wciąż aktualne i wciąż zmienia świat: – 100-lecie objawień fatimskich jest dla nas okazją, by zadać sobie pytanie, co przez te 100 lat w duchu fatimskim dokonało się na świecie. A dokonało się bardzo wiele. Jeżeli dzisiaj człowiek pyta siebie, czy Bóg jest, czy działa w świecie, to właśnie Fatima daje mu odpowiedź. Fatima pokazuje, że Bóg troszczy się o nas, że pragnie naszego nawrócenia i zbawienia. Nie jest mu obojętne, jak żyjemy, wychodzi nam naprzeciw i chce być w naszym życiu obecny. Jeśli człowiek szuka, wątpi, zastanawia się, to warto do Fatimy się udać.

Reklama

Chcemy przyjść do Ciebie

Także z tej parafii do Fatimy pojedzie pielgrzymka. – To samolotowa pielgrzymka, lecimy w lipcu na sześć dni. Cel jeden – Fatima – mówi o. Wiesław. – Nie będziemy zwiedzać Europy, nawiedzać innych sanktuariów, chcemy skupić się tylko na Fatimie, tam zanieść Matce Bożej nasze dziękczynienia i prośby. Tak jak prosiła: czy chcecie przyjść do mnie? Chcemy.

Dodaje, że dla wielu parafian to będzie pielgrzymka życia: – Jest to szczególny rok – 100-lecie objawień, czas łaski. Grzechem byłoby z tego dobrodziejstwa nie skorzystać i nie uczcić tej pięknej rocznicy. Chcemy być w tym czasie w Fatimie. Chcemy dziękować za naszą parafię. Matka Boża Fatimska mówi, że jest królową pokoju. O ten pokój musimy dbać także i dziś – pokój w naszych sercach, pokój w rodzinach, w ojczyźnie i na świecie. Patronką naszej parafii jest właśnie Najświętsza Maryja Panna Królowa Pokoju, więc tym bardziej z Fatimą czujemy się związani, czujemy opiekę Maryi nad naszą wspólnotą.

2017-02-08 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża oknem miłosierdzia dla Europy i świata

– Matka Boża z Fatimy jest oknem miłosierdzia dla Europy i świata oraz wezwaniem do przyjęcia i wyznania wiary, gdyż wiara jest podstawą całego życia duchowego – podkreślał bp Ignacy Dec. Biskup Świdnicki przewodniczył 27 października 2017 r. Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej w Fatimie z okazji zakończenia peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w diecezji świdnickiej.

Blisko 200 wiernych diecezji świdnickiej przybyło 27 października do Fatimy, aby wraz z bp. Ignacym Decem, bp. Adamem Bałabuchem i siedemnastoma kapłanami uczcić zakończenie peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w diecezji świdnickiej. Oprawę muzyczną podczas uroczystej Eucharystii wypełnił chór „Salve Regina” z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ze Szczawna-Zdroju pod dyrekcją Małgorzaty Owczarczak.

CZYTAJ DALEJ

Matka ofiarowująca

2023-01-23 17:34

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

Matka Boża Gromniczna

Archiwum prywatne

Czy można Bogu ofiarować Boga? Czy Matka Boża ma taką moc, aby obronić nas przed skutkami burz i piorunów? To pytania, które niesie ze sobą święto celebrowane w liturgii jako Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni, a w wierze ludu nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Jaką tajemnicę celebrujemy: Ofiarowanie Jezusa w świątyni czy Matki Bożej Gromnicznej? Wcale nie trzeba przeciwstawiać sobie obu tych rzeczywistości. Spójrzmy na to, co nam przynosi biblijny opis. Kluczem do tej lektury jest fakt, że poszczególne wydarzenia biblijne trzeba rozważać w całości tajemnicy miłości Boga do człowieka. Scena ofiarowania w świątyni opisana przez św. Łukasza stawia w centrum Mesjasza, Boga mocnego, Wybawcę. Ludzkimi oczami widzimy małe Dziecię, które zostaje przyniesione do świątyni, z kolei oczom wiary ukazuje się wszechmocny Zbawiciel człowieka. W centrum tej sceny jest więc Jezus, a nie Maryja i Józef. Rozgrywa się ona w ramach tradycji żydowskiego prawa, które nakazywało wykupić pierworodnego ze służby Jahwe w świątyni (por. Wj 13, 12-13). Nigdzie jednak w Ewangelii nie znajdziemy wzmianki, że Józef uiścił taką zapłatę. Może autor zaznaczył w ten sposób, że Syn Boży całkowicie należy do Boga, dlatego nie może w żaden sposób zostać „wykupiony”...

CZYTAJ DALEJ

Kuria koszalińsko-kołobrzeska wydała komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zielińskiego

2023-02-02 14:04

[ TEMATY ]

Koszalin

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Komunikat o objęciu diecezji przez bp. Zbigniewa Zielińskiego wydała kuria koszalińsko - kołobrzeska. Komunikat podpisany został przez wikariusza generalnego bp. Krzysztofa Zadarkę oraz kanclerza ks. Wacława Łukasza.

Podajemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję