Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

„Biała Niedziela” w Goleniowie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 9/2017, str. 3-4

[ TEMATY ]

zdrowie

akcja

Archiwum prywatne

W gabinecie lekarskim

W gabinecie lekarskim

Obchodziliśmy po raz kolejny 12 lutego 2017 r. na terenie Gminy Goleniów Światowy Dzień Chorego. W tym roku po raz XXV Dniu Chorego towarzyszyły słowa z Ewangelii wg św. Łukasza: „Zdumienie tym, czego dokonuje Bóg: wielkie rzeczy uczynił mi wszechmocny”. Papież Franciszek w orędziu wystosowanym z tej okazji powiedział: „Już teraz, stając duchowo w Grocie Massabielskiej przed wizerunkiem Niepokalanej Dziewicy, w której Wszechmocny dokonał wielkich rzeczy dla odkupienia ludzkości, pragnę wyrazić moją bliskość względem was wszystkich, bracia i siostry, którzy przeżywacie doświadczenie cierpienia oraz wobec waszych rodzin. Pragnę też wyrazić moje uznanie dla tych wszystkich, którzy w różnych funkcjach i we wszystkich placówkach służby zdrowia na całym świecie kompetentnie, odpowiedzialnie i z poświęceniem działają, by wam ulżyć, uleczyć was i zapewnić wam codzienne dobre samopoczucie. Chciałbym was wszystkich chorych, cierpiących, lekarzy, pielęgniarki, członków rodzin, wolontariuszy zachęcić do kontemplowania w Maryi, Uzdrowieniu Chorych, tej, która zapewnia czułość Boga wobec każdego człowieka i wzór powierzenia się Jego woli, a także do znajdowania zawsze w wierze karmiącej się Słowem Bożym i sakramentami mocy, by miłować Boga i braci, również w doświadczeniu choroby”.

Abp Zygmunt Zimowski – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych – ujął posługę chorym tak: „Człowiek cierpi w różnych miejscach, niekiedy «bardzo cierpi» i wzywa drugiego człowieka. Potrzebuje jego pomocy. Potrzebuje jego obecności. Czasem onieśmiela nas fakt, że nie potrafimy «uleczyć», nie potrafimy pomóc, tak jak czynił to Jezus. Chcemy ukryć nasze zakłopotanie. Ważne jest, aby przyjąć, być blisko tego, który cierpi. On, być może, więcej jak uzdrowienia, potrzebuje obecności człowieka, serca pełnego miłosierdzia, ludzkiej solidarności”. Podkreślił także, iż: „Dzieło lekarza powinno być traktowane nie tylko jako zawód, ale przede wszystkim jako powołanie”.

Reklama

W trosce o to ludzkie życie, by być rzeczywiście miłosiernymi miłosierdziem Chrystusa, by stawać się Jego narzędziami Akcja Katolicka przy parafii św. Katarzyny w Goleniowie przeprowadziła 12 lutego 2017 r. wspólnie z Gminą Goleniów akcję bezpłatnych badań i diagnoz medycznych pod nazwą „Biała Niedziela”.

Zainicjowana została ona Mszą św. o godz. 9, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prob. Rafał Hoczek. W homilii nawiązał do istoty cierpienia w życiu każdego człowieka i wielkiej łaski, którą jest możność posługiwania chorym i cierpiącym.

Swoją pomocą służyli lekarze ze Szczecina oraz lekarze specjaliści pracujący na terenie miasta Goleniów:

1. NZOZ POLMED – Małgorzata Jurga – pediatra, lekarz specjalności rodzinnej,

2. NZOZ PROFI-MED – internista – Elżbieta Siemaszko-Kulig,

– urolog – Andrzej Krawczyk,

– okulista – Paweł Góra,

3. Neurolog dziecięcy – Arkadiusz Bieleninik,

4. Poradnia Specjalistyczna – Laryngologiczna – Zbigniew Szymański,

5. Poradnia Specjalistyczna – Okulistyczna – Violetta Perko-Kwietniak,

6. Poradnia Specjalistyczna – Ortodontyczna – Maria Kusz-Stepczyńska,

7. Gabinet Prywatny Pediatryczny – Paweł Korecki,

8. Centrum Leczenia Otyłości i Gastrologii – Ewa Czajka,

9. Rehabilitacja „Fala” – Brygida Roszkowska,

10. Fundacja Promocji Zdrowia – Andrzej Stecewicz i Elżbieta Macharzyńska,

11. Wady słuchu i mowy u dzieci – Ludwika Wyrąbkiewicz,

12. Lekarze ze Szczecina:

– ortopeda – Roman Milkiewicz,

– choroby nowotworowe i zaburzenia odżywiania – Stanisław Plawgo,

– internista Regina Bidas.

Do akcji przyłączyli się terapeuci ze Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Dzieci „Tęcza” w Goleniowie, Gabinetu Fizjoterapii Dziecięcej „BABY TREE” oraz Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym „Ewa”.

Reklama

W tym roku pojawiła się koncepcja, by każdy kolejny rok dotyczył konkretnej diagnostyki medycznej; tym razem był to program profilaktyczny, który miał służyć wczesnemu wykrywaniu miażdżycy tętnic i zapobieganiu udarom mózgu.

Badaniami objęto 15 osób w wieku 50-70 lat, które nie leczyły się na miażdżycę i nie przebyły udaru mózgu. Tym pacjentom przeprowadzono badanie USG-Doppler tętnic szyjnych, badanie tętnic dna oka oraz badanie stężenia cholesterolu z frakcjami oraz trójglicerydów. Dodatkowo 86 osób skorzystało z bezpłatnych badań laboratoryjnych w tym kierunku.

Realizacja tego programu możliwa była dzięki ogromnemu zaangażowaniu dr. Marcina Kwietniaka z Poradni Chirurgicznej w Goleniowie, kierownik Laboratorium przy Centrum Szpitalnym w Goleniowie mgr Elżbiety Byry oraz dr Violetty Perko-Kwietniak z Poradni Okulistycznej w Goleniowie.

Dodatkowo akcję ożywiła inicjatywa podjęta przez Koło Misyjno-Ewangelizacyjne z elementami języka portugalskiego, działające przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Goleniowie, w celu pocieszenia chorych na duszy i ciele. Dzieci wykonały własnoręcznie laurki dla osób leżących w szpitalu, samotnych i cierpiących w domach. Życzyły chorym powrotu do zdrowia i Bożego błogosławieństwa,

Z diagnoz i porad w tym dniu skorzystało około 379 osób. Dar serca przekazali: Mariusz Barycza, Marek Koźluk, Ewa Walczak, Roman Kopiński, Irena Mazurowska – ASPROD, Andrzej Szembel – Centrum Kwiatowe, Leon Patraszewski, Bogusław Pilawa, Tomasz Kwietniak – Drukarnia Racto, Małgorzata Kozak i Małgorzata Wojtysiak z Zespołu Szkół nr 1 w Goleniowie, Hanna Szczepaniak, Małgorzata Furga Polskie Radio Szczecin, Redakcja „Kościół nad Odrą i Bałtykiem” – dodatek do Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Reklama

Obchodom towarzyszyły występy utalentowanych dzieci i młodzieży z goleniowskich i szczecińskich Szkół Artystycznych: Ani Piotrowiak (balet), Marii Bieleninik (skrzypce), Arsena Jusiaka (akordeon), Marii Woszczyło (śpiew).

Na zakończenie ks. prob. Rafał Hoczek podziękował wszystkim za ofiarną postawę w codziennej posłudze chorym, a ofiarodawcom za hojność.

Niech dla wszystkich biorących udział w „Białej Niedzieli” podziękowaniem będą słowa papieża Franciszka z Orędzia na Światowy Dzień Chorego: „Wszystkim, którzy służą chorym i cierpiącym życzę, by ożywiał ich duch Maryi, Matki Miłosierdzia. Słodycz Jej spojrzenia niech nam towarzyszy w tym Świętym Roku, abyśmy wszyscy potrafili odkryć radość z czułości Boga i aby odzwierciedlała się ona w naszych sercach i w naszych gestach”.

„Chcę być przedłużeniem Twoich rąk.../ Chcę być Twymi drugimi oczami,/ Panie chcę... być Twymi ustami.../ Pocieszać tych, którzy płaczą./ Chcę być wreszcie Twym Sercem Panie/ tak ogromnym, by móc zmieścić cały świat. Cały świat...”.

2017-02-22 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co zrobić z jedzeniem po świętach?

Ilość jedzenia zebrana w jeden dzień w jadłodajni

Zamiast wyrzucać pozostałości ze świątecznego stołu, warto pomóc tym, którzy rodzinnych posiłków nie mają wcale. Już 25 grudnia rusza 10. jubileuszowa edycja akcji „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi”

W świąteczny poranek 2014 r. Maria kupowała świeże kwiaty na hali targowej. Gdy na parkingu pewien mężczyzna zatrzymał ją i poprosił o pieniądze, Maria zgodziła się pójść z nim do sklepu i zaproponowała, żeby wybrał to, na co ma ochotę. Zawstydzony odpowiedział, że marzy o jajku na twardo, ale jest bezdomny i nie miałby go gdzie ugotować.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Skromniejsza zbiórka żywności

2022-12-06 15:55

archiwum Caritas AK

Zbiórkę żywności zorganizował m.in. Parafialny Zespół Caritas parafii św. Katarzyny w Nowym Targu

Zbiórkę żywności zorganizował m.in. Parafialny Zespół Caritas parafii św. Katarzyny w Nowym Targu

    W prawie 60 sklepach na terenie archidiecezji krakowskiej w piątek i sobotę 2 i 3 grudnia odbyła się przedświąteczna zbiórka żywności organizowana przez Caritas.

    Przeprowadzali ją wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Zespołów Charytatywnych przy pomocy młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję