Reklama

Niedziela Kielecka

Bogate w wydarzenia SacroExpo 2017

Księża biskupi, wybitni teologowie i artyści oraz co najmniej cztery i pół tysiąca zwiedzających – to goście tegorocznej 18. edycji Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Jest to obecnie prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie branży sakralnej w Europie. Ta jedyna w swoim rodzaju propozycja to nie tylko wydarzenie komercyjne, ale też kulturalne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

12 czerwca abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, z udziałem biskupów kieleckich: bp. Jana Piotrowskiego i bp. Mariana Florczyka, oficjalnie otworzył SacroExpo 2017. Biskup Jan Piotrowski podczas inauguracji zauważył znaczenie sztuki w zbliżaniu człowieka do Boga. – To wszystko, co wyrasta z absolutnej prawdy, piękna i dobra przeradza się w głos, którym jest sztuka. Taką sztukę powinniśmy też prezentować w naszych świątyniach i środowiskach. To, co jest dobre, piękne i prawdziwe, niewątpliwie ubogaca człowieka i czyni go bardziej szlachetnym – powiedział biskup kielecki. Z kolei abp Marek Jędraszewski wskazał na sprawne połączenie sacrum, sztuki i biznesu. – Bardzo umiejętnie pokazano, jak estetyka chrześcijańska wciąż inspiruje, jak można korzystać z talentu twórców, jak sztuka chrześcijańska może uwznioślić człowieka – stwierdził. Na odpowiedzialność, jaka ciąży na 270 wystawcach prezentujących na tragach swą ofertę, zwrócił z kolei uwagę senator PiS Krzysztof Słoń. – Ta ekspozycja, na wzór targów obronnych – buduje potencjał obrony naszych wartości, naszej tożsamości w Europie – mówił. Zauważył, że obecni tutaj księża proboszczowie czerpią z bogactwa SacroExpo, dokonując transakcji i zakupów, które będą, nawet przez stulecia, procentowały w parafiach.

Biskupi, kapłani, delegaci Papieskiej Rady ds. Kultury, artyści i zaproszeni goście zwiedzali z uwagą targowe stoiska; abp Marek Jędraszewski zatrzymywał się na krótkie rozmowy z większością wystawców. Przyznawał, że jest to dla niego ciekawe doświadczenie, gdyż po raz pierwszy uczestniczy w tak dużym i dobrze zorganizowanym wydarzeniu łączącym biznes, sztukę i sacrum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez trzy dni, od 12 do 14 czerwca 2017 r. na stoiskach targowych były szeroko prezentowane różne branże związane z życiem Kościoła – duchowością, nauką, kulturą oraz z codziennym funkcjonowaniem kościołów i miejsc kultu. Była m.in. szeroka oferta dotycząca budownictwa sakralnego, wyposażenia obiektów sakralnych, w tym projektowania wnętrz. Swoją propozycję przedstawiły wydawnictwa katolickie, fundacje czy stowarzyszenia. Sztuka sakralna była pokazana w: rzeźbie, malarstwie, ikonografii, witrażach, metaloplastyce i kowalstwie, a także w muzyce, konserwacji dzieł sztuki i dewocjonaliach. Artyści prezentowali na gorąco swoje umiejętności i warsztaty. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyli wystawcy z 13 krajów; były to: Polska, Stany Zjednoczone, Słowenia, Ukraina, Węgry, Włochy, Hiszpania, Rosja, Niemcy, Macedonia, Grecja, Portugalia i Słowacja. Wśród głównych wystaw, takich jak: „Matka Teresa: Święta ze Skopje świętą świata”, „Sacrum miejsca” autorstwa prof. Leszka Mądzika oraz fotogramów Claudii Henzler – laureatki Medalu Per Artem Ad Deum, znalazła się także ekspozycja „Nasza Matka”, stworzona z reprodukcji mało znanych obrazów i rzeźb Maryi, znajdujących się w kościołach i muzeach włoskich oraz niemieckich. Można było także zajrzeć do Oratorium Ikony i podpatrzeć, jak funkcjonuje warsztat ikonopisa oraz obejrzeć dokonania kieleckiej Szkoły Ikon. Podczas targów z fanami spotkał się i podpisywał swoje książki Wojciech Cejrowski. Były także konferencje dla muzealników i przedsiębiorców oraz fanów nowych technologii w branżach okołokościelnych. Wydarzeniem była z pewnością zorganizowana po raz pierwszy Konferencja Per Artem Ad Deum, pomyślana jako rozszerzenie idei przyświecającej wręczeniu Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury.

Reklama

Laureaci nagrody w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata i to oni zabrali głos w debacie. Podczas konferencji wystąpili: ks. prof. Michał Kazimierz Heller, ks. prof. Tomas Halik, prof. Leszek Mądzik i Claudia Henzler. Moderatorem debaty był Miłosz Horodyski – zastępca dyrektora TVP3 Kraków, twórca filmowy i telewizyjny, artysta malarz. Ksiądz profesor Michał Heller wygłosił wykład pt. „Nauka jako sztuka, wszechświat jako dzieło sztuki”. – Mówiąc nieskromnie, ja tych nagród dostaję dosyć dużo ostatnio. Jedna jest najważniejsza – Nagroda Templetona, i już za nią dostaję te kolejne – żartując, mówił o swoich osiągnięciach laureat medalu Papieskiej Rady Kultury, ks. prof. Michał Heller. Dodał: – Jednak Per Artem ad Deum inaczej przeżywam. Na ogół moje nagrody są związane z nauką, filozofią, a tu jest nagroda za sztukę. To wzbudza we mnie inne emocje. Sztuka zawsze była dla mnie czymś ważnym, szczególnie malarstwo. Od dawna śledzę pewne elementy sztuki, zarówno w nauce, bo jej uprawianie jest dużą sztuką innego kalibru i innego gatunku niż rzeźba czy malarstwo. Sam wszechświat jest dziełem sztuki. Jak się go bada, to widać to jego piękno – mówił ksiądz profesor. Jest on znakomitym teologiem i profesorem nauk teologicznych. Jako wybitny kosmolog oraz filozof kosmologii poprzez swoje odkrycia naukowe ukazuje, czym jest filozofia przyrody. Wspomnianą Nagrodę Templetona, która jest nazywana „katolickim Noblem” i jest przyznawana za pokonywanie barier między nauką a religią, otrzymał w 2008 r. Ksiądz profesor Heller jest ponadto laureatem wielu nagród i autorem kilkudziesięciu książek i artykułów. Pracuje w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym, jest również członkiem Papieskiej Akademii Nauk, a także współtwórcą Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.

Reklama

Organizatorzy konferencji uważają, że była ona potrzebna i udana. Zbliżyła zainteresowanych – w sumie ok. stu osób (naukowców, księży, studentów) do laureatów, pozwoliła na bezpośredni kontakt i zadawanie im pytań. Może to sygnał ku przekierunkowaniu SacroExpo w stronę nauki?

* * *

Laureatami Per Artem Ad Deum, Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury, przyznanej podczas SacroExpo w 2017 r., są: za nieustanne zmagania z wielkością pytań pomagających zrozumieć istotę wszechświata – ks. prof. Michał Kazimierz Heller – prezbiter katolicki, teolog i profesor nauk teologicznych; za świadectwo najprawdziwszej wiary oddane w spojrzeniach na świat oczami ludzi – Tomas Halik – czeski duchowny katolicki, filozof, psycholog i teolog; a za wnikliwe i twórcze spojrzenie na piękno, różnorodność i niepowtarzalność człowieka – Claudia Henzler, zamieszkująca w Austrii fotograf i reporterka pracująca dla austriackich, niemieckich i amerykańskich mediów.

2017-06-29 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

SacroExpo 2021

Niedziela kielecka 42/2021, str. I

[ TEMATY ]

Kielce

SacroExpo

T.D.

Dla każdego coś dobrego. Na stoiskach SacroExpo

Dla każdego coś dobrego. Na stoiskach SacroExpo

Organizatorzy cieszą się z nieco lepszej frekwencji niż przed rokiem. Księża chwalą ofertę.

Kolejna, XXII edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo już za nami. Gośćmi wydarzenia byli: metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, biskupi z Kielc: bp Jan Piotrowski, bp Marian Florczyk, bp Andrzej Kaleta, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, senator Krzysztof Słoń, ks. mitrat Władysław Tyszuk oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich: wicewojewoda Rafał Nowak, prezydent Kielc Bogdan Wenta i in.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

2024-04-25 11:13

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

W wypowiedzi szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - ocenił w czwartek w Sejmie prezydent Andrzej Duda, komentując informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego dotyczącą kierunków polityki zagranicznej. Podkreślił, że niektóre wypowiedzi szefa MSZ wzbudziły jego niesmak.

Prezydent powiedział, że "nieco ze zdumieniem i dużym rozczarowaniem" przyjął zwłaszcza początek wystąpienia szefa MSZ. Według niego po pierwszych słowach Sikorskiego o wspólnym budowaniu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, "nastąpił atak na politykę, która była prowadzona przez ostatni rząd w ciągu poprzednich ośmiu lat".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję