W 752. rocznicę śmierci, 24 czerwca, u grobu księżnej Anny znajdującego się w kościele św. Jadwigi we Wrocławiu miało miejsce spotkanie Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka II Pobożnego i Anny Śląskiej w Legnicy.
Kościół ten znajduje się w kompleksie Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, które mają tu swój klasztor, a także renomowany Zespół Szkół Urszulańskich. Mszy św. przewodniczył ks. prof. Stanisław Araszczuk, postulator procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Dzisiaj chcemy w tym miejscu dziękować Bogu za dzieło księżnej Anny Śląskiej, świątobliwej fundatorki klasztorów św. Macieja, św. Klary, św. Jakuba we Wrocławiu oraz klasztoru w Krzeszowie, z okazji 752. rocznicy jej śmierci. Chcemy tez prosić Boga o błogosławieństwo dla podjętych starań o wyniesienie na ołtarze księcia Henryka II Pobożnego – mówił ks. Araszczuk, zapraszając do wspólnej modlitwy.
Homilię wygłosił ks. Marian Kopko, kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. – Nam, na dzisiejsze trudne czasy, są potrzebni tacy mężowie stanu jak Henryk Pobożny, który umiał przeciwstawić się pochodowi tatarskich hord niszczących chrześcijaństwo oraz jego małżonka Anna – mówił ks. Kopko.
Reklama
Przypominając postać małżonki księcia Henryka, zwrócił uwagę, że – według dostępnych nam źródeł – trzy kobiety wywarły wpływ na obraz świętości księżnej Anny: ciotka Elżbieta księżna turyńska, siostra Agnieszka klaryska praska, a przede wszystkim jej teściowa św. Jadwiga Śląska.
– Przełomem w życiu Anny stała się śmierć jej męża Henryka na polach legnickich, po której ona na krótko objęła samodzielne rządy w księstwie. Po tym okresie księżna oddała się bez reszty dziełom charytatywnym i wspieraniu licznych fundacji. W tych środowiskach należy poszukiwać pierwszych śladów tradycji o jej pięknym, świętym życiu. Biografowie skupiają swoją uwagę na jednej z jej cech – na naśladowaniu jej teściowej, księżnej Jadwigi. Obserwując zachowania św. Jadwigi, pozostawała jej posłuszna. Wychowała dzieci według jej wskazań, razem uczestniczyły w nabożeństwach, od niej uczyła się hojności w kontaktach z ubogimi i potrzebującymi pomocy – mówił kaznodzieja.
– Jest też fundatorką klasztorów. Mogę powiedzieć – jako obecny kustosz w Krzeszowie – że dzięki niej mam pracę, bo wśród tych fundowanych klasztorów znalazło się także opactwo w Krzeszowie – dodał.
Nawiązał też do historii Krzeszowa i niezwykłej obecności w nim najstarszego w Polsce wizerunku Matki Bożej Łaskawej, którego 20. rocznicę koronacji przez papieża Jana Pawła II w tym roku obchodzimy.
Podsumowując dzieła księżnej i świadectwa jej życia, stwierdził: – Wierzę głęboko, że kiedyś księżna Anna i Henryk Pobożny zostaną wyniesieni na ołtarze. Niech się tak stanie.
Reklama
Liturgia Mszy św. była ubogacona śpiewem sopranistki Magdaleny Marchewki, przy akompaniamencie Kamila Łopatki.
Po spotkaniu modlitewnym miały też miejsce wykłady: Tomasza Łysiaka (pisarz, dziennikarz) pt. „Henryk Pobożny – rycerz i obrońca cywilizacji chrześcijańskiej” oraz dr Anny Sutowicz (historyk, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana) pt. „Święta, pobożna i sprawiedliwa. Księżna Anna oczami klarysek wrocławskich”. Była też możliwość zwiedzenia znajdującego się tu Mauzoleum Piastów Śląskich, opactwa oraz refektarza zakonnego połączonego z wykładem s. dr Darii Klich OSU (historyk, archiwistka) pt. „Urszulanki wrocławskie wobec dziedzictwa księżnej Anny Śląskiej”.
Zapis wykładów jest dostępny na stronie internetowej Sióstr Urszulanek: www.osu-wroclaw.ownlog.com.