Wydarzenia w Fatimie sprzed 100 lat wpisują się w scenariusz licznych objawień maryjnych, jednak w serii spotkań Matki Bożej z portugalskimi dziećmi są też zdarzenia bez precedensu. Troje dzieci, gdy wypasa owce, spotyka „Jasną Panią”. Otrzymują od Niej orędzie, którego dokładnie nie rozumieją, ale przekazują je dorosłym i usuwają się w cień. Maryja, która na koniec objawień wyjawia swoje Imię, przekazuje pastuszkom bogate w treści przesłanie i liczne polecenia, które przez lata będą fascynować świat. „To orędzie jest jeszcze bardziej aktualne i bardziej naglące niż kiedykolwiek” – powie wiele lat później, w maju 1982 r., Jan Paweł II w Fatimie, dokąd przybędzie podziękować Matce Bożej za ocalenie życia w zamachu, do którego doszło rok wcześniej na Placu św. Piotra.
O aktualności orędzia z Fatimy mówi film Jarosława Mańki, znanego dokumentalisty, twórcy takich obrazów, jak „Skarga”, „Prywatne śledztwo majora Zakirowa” czy „Święty ogień”. Sam reżyser tłumaczy, że jego intencją przy tworzeniu dokumentu „Fatima. Orędzie wciąż aktualne” było rozpropagowanie orędzia i przypomnienie przesłania przekazanego przez Matkę Bożą w Fatimie. Podała przecież prośby – warunki, które mogą uratować świat, a które Mańka ocenia jako proste do spełnienia: pokuta, odmawianie Różańca, praktyka pierwszych sobót miesiąca i... zawierzenie Rosji Niepokalanemu Sercu Matki Bożej.
Film jest wielowątkowy, jego twórcy nie żałowali sił i środków; odwiedzili wiele miejsc na świecie, także Rosję – dokąd pojechali w ciemno – która zajmuje w dokumencie ważne miejsce. Jednym z tematów przewodnich stała się wędrówka przypadkowo spotkanych kobiet, które pielgrzymują po Moskwie z figurą Matki Bożej Fatimskiej i odmawiają Różaniec.
Pomóż w rozwoju naszego portalu