Pierwsza po II wojnie światowej piesza pielgrzymka z Będzina na Jasną Górę wyruszyła 24 sierpnia 1981 r. – Głównym impulsem do jej zorganizowania było otrzymanie od władz komunistycznych zgody na powstanie nowej parafii i budowy kościoła na osiedlu Syberka. Szybko pielgrzymka ta przerodziła się w pielgrzymkę całego Zagłębia Dąbrowskiego do Czarnej Madonny w Częstochowie. Jak czytamy w kronice z tamtych dni, atmosfera podczas pielgrzymki była niezwykła. Żarliwa modlitwa i śpiew pątników pomagały im w trudach drogi i dodawały sił. Pieśni, które wówczas śpiewano, wyrażały to, co wszyscy wierzący Polacy odczuwali w tamtym, trudnym czasie. 26 sierpnia wszyscy wzięli udział w głównych uroczystościach na Jasnej Górze wraz z pielgrzymami z różnych stron Polski – opowiada Katarzyna Maciejewska z Będzina. Tak jest do dziś, gdy przez trzy dni pielgrzymują z Zagłębia wierni czciciele Maryi.
– Matka Boża zasługuje na naszą największą miłość i cześć. To przecież Ona w ciągu wieków nieustannie otacza nas swoją opieką, broni przed zakusami najeźdźców i umacnia ducha w naszym narodzie. To Ona pociesza tych, którzy zwracają się do Niej o pomoc, umacnia strapionych, wlewa w serca przepełnione strachem pokój. Jak pisze św. Jan Damasceński: „Najświętsza Maryja Panna jest odpoczynkiem dla pracujących, pociechą dla płaczących, lekarstwem dla chorych, przystanią dla miotanych przez burzę, przebaczeniem dla grzeszników, słodką pociechą dla zasmuconych, pomocą dla modlących się” – mówił o Matce Bożej biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.
Diecezja sosnowiecka, włączona do metropolii częstochowskiej, swym pielgrzymowaniem włącza się w świętowanie jasnogórskiego jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Temu niezwykłemu jubileuszowi towarzyszy wiele inicjatyw religijno-kulturalnych. – Pragniemy ukoronować Maryję już nie złotymi koronami, ale naszym dobrym, ewangelicznym życiem. Przychodząc do tronu Maryi chcemy złożyć Jej nasze duchowe dary, bo to one najbardziej ukazują, czy Ona króluje w naszym życiu – stwierdził dyrektor Pieszej Pielgrzymki Zagłębiowskiej na Jasną Górę, ks. Józef Handerek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu