Reklama

Sanktuaria

Rzecznik podsumowuje miniony rok na Jasnej Górze

To był dobry i błogosławiony czas - tak o mijającym roku mówi rzecznik Jasnej Góry. O. Robert Jasiulewicz podkreśla, że Sanktuarium nadal było miejscem wielkiej modlitwy milionów pielgrzymów, którzy tutaj umacniali i odnajdowali swoją wiarę. Najważniejszym wydarzeniem była kanonizacja dwóch papieży, bardzo związanych z Jasną Górą. Rok 2014 dla Zakonu Paulinów był czasem wyboru nowych władz.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Jasna Góra

Jasna Góra

Rzecznik zauważa, że choć możemy mówić o pewnej powtarzalności wydarzeń jasnogórskich, to w żadnym razie nie możemy mówić o monotonii. – To prawda, że co roku na Jasną Gorę przybywają niby te same pielgrzymki piesze, stanowe, odbywają się te same spotkania, zjazdy, kongresy, ale żadne z nich nie jest takie samo. Inny jest czas, inne nastawienie serca, inny kontekst medytacji, inne czynniki zewnętrzne – podkreśla o. Jasiulewicz.

Tak, jak w całym Kościele w Polsce i rzecznik Jasnej Góry podkreśla, że najważniejszym wydarzeniem mijającego roku była kanonizacja dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII, którzy w wyjątkowy sposób związani byli z Matką Bożą Jasnogórską.

Przypomniał, że to właśnie Jan XXIII prosił, by modlono się za niego przed wizerunkiem Maryi Jasnogórskiej. I tak od 6 listopada 1958 r. przed Cudownym Obrazem codziennie celebrowana jest Msza św. w intencji następcy św. Piotra a Jasna Góra wprowadzona została w stałą więź modlitewną ze Stolicą Apostolską. – To był czas wielkiego dziękczynienia zwłaszcza za posługę Jana Pawła II, za jego wiarę, miłość do Kościoła a także za jego maryjność – powiedział paulin.

O. Jasiulewicz przypomina, że w związku z kanonizacją Jana Pawła II, wielkiego jasnogórskiego pielgrzyma, w Sanktuarium do dziś otwarta jest wystawa jego wotów zatytułowana: „W hołdzie świętemu rodakowi. Jasna Góra, pielgrzymi, paulini pamiętają”. W Sali Rycerskiej prezentowane są przede wszystkim dary wotywne papieża z Polski. Paulini przypominają, że najcenniejsze wota Jana Pawła II, w tym przestrzelony pas papieskiej sutanny i złota róża, znajdują się tuż obok Cudownego Obrazu Matki Bożej. Na wystawie prezentowanych jest ponad 100 różnych pamiątek i wyrobów.

Z dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II, z modlitwą za Światowe Dni Młodzieży w Polsce, a także z błaganiem o pokój na świecie odbywały się tegoroczne piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Statystyki wykazują co prawda niewielki spadek liczby pieszych pątników, ale nie jest ich mniej, jeśli przeliczymy to na wciąż malejącą, ze względów demograficznych i wielką emigrację, liczbę mieszkańców Polski.

Reklama

Rzecznik Jasnej Góry w imieniu Paulinów podziękował wszystkim za „trwanie przy Matce i obecność w Sanktuarium”.

Rok 2014 był czasem wielkiej modlitwy o pokój na świecie i w obronie życia a także za Kościół prześladowany zwłaszcza na Bliskim Wschodzie.

W styczniu Jasna Góra włączyła się w modlitewną nowennę w obronie życia. Z inicjatywą wyszli amerykańscy biskupi, którzy prosili o wsparcie i solidarność w modlitwie, w związku z rocznicą legalizacji aborcji w tym kraju. Przez 9 dni w częstochowskim Sanktuarium odprawiana była Msza św. o uszanowanie na całym świecie przykazania Bożego „nie zabijaj”.

Szczególne wołanie o pokój zanoszone jest w Kaplicy Matki Bożej podczas sobotniej modlitwy różańcowej połączonej z Akatystem czyli hymnem liturgicznym typowym dla chrześcijańskich kościołów wschodu.

W sierpniu na Jasną Górę przybył abp Jean Sleiman z Iraku. Metropolita Bagdadu mówił o wielkiej katastrofie humanitarnej na Bliskim Wschodzie, gdzie na skutek terroryzmu islamskiego setki tysięcy ludzi tracą swoje domy.

Tegoroczne święto Matki Bożej Jasnogórskiej upływało w duchowej łączności z Kościołem prześladowanym, modlono się „by Jasnogórska Królowa, Matka Kościoła uprosiła nam zapał zmartwychwstałych, by nieść wszystkim Ewangelię życia zwyciężającą śmierć”.

Wśród wielu wydarzeń jasnogórskich warto zauważyć obchody 50. rocznicy ogłoszenia Maryi Matką Kościoła z tej racji odbyła się sesja pt. ”Kościół ma Matkę”, 90. rocznicę święceń kapłańskich Stefana kard. Wyszyńskiego, 75. rocznicę wybuchu II wojny czy 70. wybuchu Powstania Warszawskiego.

Reklama

Rok 2014 dla Zakonu Paulinów był czasem Kapituły Generalnej, która określiła program posługi białych mnichów na kolejne lata i dokonała wyboru nowych władz Zakonu. Wydarzeniem historycznym była papieska nominacja o. Łukasza Buzuna na biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej.

Szczegółowe sprawozdanie z posługi w Sanktuarium kustosz przedstawi podczas Nieszporów dziękczynno-błagalnych celebrowanych o godz. 17.00 w bazylice.

Nowy Rok tradycyjnie Jasna Góra powita na modlitwie. Nocne czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej podejmą uczestnicy Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. O północy odprawiona zostanie pasterka.

2014-12-31 17:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bydgoszcz: Monstrancja Fatimska podczas pielgrzymki na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Aleksandra Wojdyło

Akademicka grupa „Przezroczysta” przy parafii MB Królowej Męczenników w Bydgoszczy zaprasza do wspólnej modlitwy podczas Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę w towarzystwie Monstrancji Fatimskiej „Niewiasta Eucharystii”, która wyruszy z pątnikami na szlak.

Monstrancja - a w niej przede wszystkim Eucharystyczny Pan Jezus - staje się dla pielgrzymów wielkim darem w przygotowaniu do peregrynacji kopii cudownego Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, której wizytę przeżywać będziemy w parafiach diecezji bydgoskiej od września. - Chcemy adorować Pana Jezusa poprzez Jego Matkę Maryję i od Tej, która jest „Pełna Łaski”, uczyć się wymawiać nasze codzienne „fiat” - powiedział ks. Piotr Wachowski.

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję