51. Dzień Środków Społecznego Przekazu
Przekazujmy nadzieję i ufność
Drodzy „Współpracownicy Prawdy”!
Na tegoroczny Dzień Środków Społecznego Przekazu, który obchodzimy w Polsce 17 września, papież Franciszek wybrał hasło: „«Nie lękaj się, bo jestem z tobą» (Iz 43, 5). Przekazujmy nadzieję i ufność w naszych czasach”. Ojciec Święty zwraca uwagę, aby nie koncentrować się tylko na „złych wiadomościach”, i zachęca do przedstawiania wersji faktów naznaczonej logiką „dobrej nowiny”. W kontekście tych słów przypomnę myśli z tegorocznych przesłań papieskich z okresu Wielkiej Nocy: „Jezus nie dostosowuje się do świata, tolerując fakt, że są w nim wojna, śmierć, smutek, nienawiść, moralne niszczenie osób. Nasz Bóg nie jest obojętny. (...) Każdego z nas Bóg woła jego własnym imieniem” (por. audiencja generalna, 17 maja 2017 r.). Bóg mówi do nas: „Nie lękaj się, bo jestem z tobą”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Tylko na fundamencie prawdy o Zmartwychwstałym Chrystusie można budować nową nadzieję życia. Ta prawda pozwala nam rozwiązywać poważne problemy, a przede wszystkim różne formy totalitaryzmu. Rodzi się on bowiem „z negacji obiektywnej prawdy: jeżeli nie istnieje prawda transcendentna, przez posłuszeństwo której człowiek zdobywa swą pełną tożsamość, to nie istnieje też żadna pewna zasada, gwarantująca sprawiedliwe stosunki między ludźmi (...). Jeżeli się nie uznaje prawdy transcendentnej, triumfuje siła władzy i każdy dąży do maksymalnego wykorzystania dostępnych mu środków do narzucenia własnej korzyści czy własnych poglądów, nie bacząc na prawa innych” (Jan Paweł II, encyklika „Veritatis splendor”, nr 99).
Dziękuję Wam Wszystkim za zaangażowanie się w przekaz i misję prawdy. Miejcie świadomość, że to właśnie prawda i solidarność najskuteczniej przyczyniają się do przezwyciężenia nienawiści i braku jedności oraz rozwiązania konfliktów. Prawda i solidarność są również niezbędne do przekazywania nadziei i ufności w naszych czasach.
Modlę się przez wstawiennictwo Maryi, ukoronowanej Matki naszej Ojczyzny, by nigdy nie zostało zmarnowane dziedzictwo polskiej solidarności, wolności i prawdy, które jest dziełem pokoleń.
Abp Wacław Depo, Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP
Częstochowa, 17 września 2017 r.
***
Uroczystości w Gietrzwałdzie
Odmawiajcie Różaniec
W Gietrzwałdzie 10 września br. odbyły się główne uroczystości 140. rocznicy objawień Matki Bożej i 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. W homilii prymas Polski abp Wojciech Polak przypomniał, że Gietrzwałd, zgodnie z wolą Matki Bożej, jest miejscem, gdzie pielgrzymowali – i pielgrzymują – wierni „z bliska i z daleka”. – Nie tylko jednak pielgrzymowali. Brali do swej ręki różaniec i modlili się o odnowę ducha, o nawrócenie serca, o pojednanie i zgodę, o trzeźwość i wolność od pychy, o wzajemne przebaczenie... – mówił Prymas Polski. Odmawianie Różańca było wyraźnym życzeniem Maryi, wypowiedzianym w tym miejscu Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej.
Reklama
Pozdrowienia do uczestników uroczystości skierował papież Franciszek. W specjalnym liście przekazał on swoje pasterskie błogosławieństwo i zachęcił do odczytywania na nowo orędzia Matki Bożej, które jako jedyne w Polsce oficjalnie i uroczyście zostało potwierdzone przez autorytet Stolicy Apostolskiej. Zostały także odczytane listy prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło.
KAI
***
Uzupełnienie
W artykule „Tutaj Matka Boża mówiła po polsku”, zamieszczonym w „Niedzieli” 37/2017, str. 18-19, znalazł się błąd dotyczący osób, które doświadczyły objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Widzącymi były 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. Wymienione przez autora jeszcze dwie osoby odwołały informację, jakoby miały objawienia. Za podanie nieprawdziwej informacji serdecznie przepraszamy.
Redakcja
***
Krótko
• 8 września br. we wszystkich świątyniach w Polsce został odczytany akt powierzenia Kościoła w Polsce Matce Bożej. – To dla nas jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku – podkreślił sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Badania przeprowadzone przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC wskazują, że prawie 97 proc. katolików w Polsce praktykuje co najmniej jedno z nabożeństw maryjnych.
• Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania z polską społecznością w Kazachstanie odznaczył osoby mające wybitne zasługi w pracy na rzecz tej społeczności. Jedną z wyróżnionych osób jest ks. Stanisław M. Hoinka.
• Piotr Duda – przewodniczący NSZZ „Solidarność” zażądał od PiS zrealizowania obietnicy wyborczej o wprowadzeniu ograniczeń handlu w niedziele. Nie kryje, że związkowcy tracą cierpliwość, widząc przewlekanie sprawy.
• Po skroplonym gazie z Kataru i USA przyszła kolej na ten z Norwegii. Do gazoportu w Świnoujściu przypłynął pierwszy statek z norweskim gazem. PGNiG podpisało jednorazowy kontrakt z potentatem Statoil. • W Warszawie odbyła się doroczna narada polskich ambasadorów. Uczestniczyło w niej ponad 70 ambasadorów i kierowników placówek reprezentujących Polskę za granicą. W dyskusji skupiano się na sprawach europejskich.
• W całej Polsce ruszyła zbiórka podpisów pod projektem obywatelskim ochrony życia nienarodzonych. Trzeba zebrać co najmniej 100 tys. podpisów. Zbiórka potrwa do 15 listopada.