Jak na podsumowanie przystało nie zabrakło na nim ważnych osobistości związanych z polskim szkolnictwem. Była obecna Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, czy Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty. Na terenie całej Polski, ale i Ukrainy, Białorusi i Litwy zostało rozdanych dzieciom z mniej zamożnych rodzin ponad 50 tys. wyprawek. W diecezji zamojsko-lubaczowskiej ta liczba dotyczyła ok. 500 uczniów. Radość tym większa, że wyprawki od pary prezydenckiej, rzecznika praw dziecka, czy ministra edukacji narodowej otrzymały dzieci z naszego terenu.
Rozmowy wolontariuszy
Reklama
Na Rynku Wielkim pojawili się mieszkańcy Zamościa, rodziny wdzięczne za okazaną pomoc i wolontariusze z różnych formacji by wspólnie mówić innym o akcji „Tornister Pełen Uśmiechów”. „Bieg po wyprawkę”, występy zamojskich placówek kulturalnych, czy pokazy karate. To tylko kilka z wielu atrakcji, które przygotowali uczniom organizatorzy. Na scenie Rynku Wielkiego młode wolontariuszki Caritasu zadawały pytania prezydentowi Zamościa, pani minister i panu rzecznikowi dotyczące ich pracy, a nawet dzieciństwa. Jednak najważniejszym punktem programu było wręczenie tornistrów. Finał akcji poprowadził Rafał Patyra, dziennikarz telewizyjny, który w rozmowie ze mną zauważył, że cała siła tego przedsięwzięcia tkwi w tym, że można pomóc komuś kogo nawet niekoniecznie trzeba znać osobiście. Można dać sporo, włącznie z tym uśmiechem, o który tutaj najbardziej chodzi. Ta pomoc nie wymaga gigantycznych nakładów finansowych. Kawałek serca wystarczy tam wrzucić, jeden uśmiech i już pomaga, daje radość. Mam nadzieję, że dziś ta pomoc, którą im dajemy kiedyś wróci do tych potrzebujących za ich sprawą. To oni zainfekowani takim wirusem pomocowym kiedyś też zachowają się tak samo i będą pomagali tym, którzy mają mniejsze szanse od nich ? dodał prezenter.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Anna Zalewska, minister edukacji narodowej doceniła wartość wolontariatu i pomocy niesionej przez Caritas. Sama jest wolontariuszką i chętnie włącza się w różne akcje razem ze swoimi dziećmi. Dlatego w ubiegłym roku szkolnym wprowadziła minister wolontariat do podstaw programowych i do prawa oświatowego. To jest radość dla samego wolontariusza.
Z Bożym błogosławieństwem
W akcję włączają się od początku znani i lubiani artyści, dziennikarze, aktorzy, kucharze, sportowcy, czy politycy. W tym roku wyprawki spakowali: para prezydencka, Anna Zalewska ? minister edukacji narodowej, Marek Michalak ? rzecznik praw dziecka, Olga Bończyk, Krzysztof Ziemiec, Karol Okrasa, czy Mikołaj Roznerski. Wydarzenie zwieńczył koncert „Arki Noego”.
Niezwykle ważne było błogosławieństwo, bo jak przypomniał biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek, „bez Boga ani do proga”. Dlatego na koniec spotkania udzielił on zarówno uczniom, ich rodzicom, ale i nauczycielom Bożego błogosławieństwa na nowy rok szkolny. Nasz pasterz również wypakował tornister, który sprawił uśmiech na twarzy konkretnego dziecka. ? To jest charakterystyczna sprawa, bo ona jest związana z nadzieją, radością i przyszłością dla tych, którzy otrzymali plecaki podpisane imieniem i nazwiskiem. Tornister w tym zewnętrznym wymiarze posiada wartość materialną, zawiera to wszystko, co jest potrzebne do zdobywania wiedzy, do posiadania mądrości i kształtowania intelektu. Z tym wszystkim związane jest kształtowanie charakteru osoby, pracy, solidności, odpowiedzialności, czy sumienności ? wyliczał hierarcha. Dalej zauważył on, że wychowanie ma być połączone z postawą naszej religijności i tym, co jest prezentowane przez katechetów, księży, czy siostry zakonne.
Akcje Caritas
„Tornister pełen uśmiechów” to nie jedyna akcja, w którą włącza się Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Już 19 września w wybranych sklepach będzie prowadzona zbiórka żywności „Kromka chleba”. Ma ona na celu nie tylko gromadzenie środków pozwalających na zakup żywności dla biednych, ale przede wszystkim uwrażliwienie całej naszej społeczności na problemy bezrobotnych, bezdomnych, ubogich. Chodzi o to, aby ubóstwo nie było powodem wykluczenia społecznego, poniżenia i odrzucenia. Każdy kto zechce wesprzeć dzieła naszego diecezjalnego Caritasu może tego dokonać poprzez wpłaty na konto bankowe: 59 1020 5356 0000 1002 0052 5451. Dobro powraca!