Reklama

Niedziela Legnicka

Miasto Lubań wybrało patronkę

Niedziela legnicka 41/2017, str. 1

[ TEMATY ]

patron

Ks. Piotr Nowosielski

Uroczystościom przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Uroczystościom przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do grona miast, które obrały za swego patrona osobę z grona świętych dołączyło miasto Lubań. Uroczystość nadania miastu patronatu św. Marii Magdaleny odbyła się 24 września br.

Rozpoczęło się od uroczystego posiedzenia Rady Miejskiej, z udziałem przedstawicieli i delegacji miast partnerskich oraz zaproszonych gości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po niej, na ulicach miasta i przy Ratuszu, mimo deszczowej aury, odbyła się inscenizacja historyczna mówiąca o przybyciu do miasta w 1320 r. sióstr ze Zgromadzenia św. Marii Magdaleny od Pokuty. Przybyły tu dzięki staraniom ówczesnego księcia jaworskiego i ziębickiego. Organizatorzy spektaklu zaprosili do udziału w nim współczesne Siostry Magdalenki, które wystąpiły w strojach uszytych na wzór rycin ze starych kronik.

Rozpoczynając drugą część uroczystości burmistrz miasta Arkadiusz Słowiński, witając przybyłych, składał podziękowanie wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie. Mówił: – Dziękuję wnioskodawcom, artystom, regionalistom i społecznikom, że potrafili dostrzec to, co jest wspólnym mianownikiem dla nas i dawnych mieszkańców Lubania. Dziękuję, że mieli wytrwałość, by przekonać innych do swego pomysłu i pokonać wszelkie przeciwności. Dziękuję niezliczonym osobom zaangażowanym przez cały rok w obchody w parafiach, a także w inicjatywy kulturalne, edukacyjne i społeczne. Dziękuję także wszystkim, którzy nie są wyznania katolickiego, za otwartą postawę, tolerancję i rozmowy pomocne w znalezieniu ponadreligijnych aspektów patronatu św. Marii Magdaleny. Dziękuję obecnym tu dzisiaj Siostrom Magdalenkom od Pokuty. Są z nami od 700 lat. Nie byłoby takiego Lubania, gdyby nie obecność Sióstr, które nam pomagały i zawsze pomagają, szczególnie w trudnych chwilach, Mszy św. koncelebrowanej na Rynku przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Wziął w niej udział także biskup senior Stefan Cichy oraz grono ponad 20 prezbiterów z Polski i zza granicy.

Reklama

Stosowny dokument wydany przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odczytał ks. dziekan Andrzej Fila. Muzycznie ubogacił Eucharystię chór legnicki pod kierownictwem Benedykta Ksiądzyny.

W homilii bp Kiernikowski mówił: – Gromadzi nas niecodzienna uroczystość miejska o charakterze duchowym, kościelnym i świeckim. Gromadzimy się po to, by czerpać z historii i spoglądać właściwie na dzień dzisiejszy. By czerpać z postawy Marii Magdaleny naukę. By żyć Ewangelią, by uczyć się od niej bliskości z Jezusem Chrystusem i być w dzisiejszym świecie na jej wzór głosicielami, którzy przeżywają Ewangelię i niosą ją innym.

Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że Maria Magdalena z Magdali, może być dziś dla wielu przykładem osoby wskazującej prostą, prawdziwą i zawsze aktualną drogę życia. Przede wszystkim – w spotkaniu z Jezusem uznała, że jest człowiekiem grzesznym. Spotkanie to dokonało w niej przemiany. – My też jesteśmy grzeszni. Nawet nie wiemy ilu bożków tego świata nas zwodzi. Żyjemy często obok Chrystusa, nawet poza Nim, poza Jego prawdą. Jest nam trudno uznać swoją grzeszność i uwikłania – mówił kaznodzieja – Warto pytać, na ile we mnie dokonuje się spotkanie z Jezusem, który usprawiedliwia. A także jak służymy swoimi „dobrami” Panu? Magdalena pokazuje, że jest wyjście z wielu trudnych sytuacji – wyjaśniał Ksiądz Biskup. Złożył też swoje życzenia. – Życzę Siostrom Magdalenkom, wszystkim mieszkańcom miasta i nam tutaj obecnym, byśmy uczyli się od Marii Magdaleny takiego ducha, takich postaw, takiego wiązania się z Jezusem. Taka jest prawdziwa Miłość, której doświadczyła ona, i która dzisiaj jest nam dawana jakby na tacy, abyśmy tą Miłością żyli.

Na zakończenie uroczystości, przy lubańskiej świątyni, noszącej wezwanie Świętej Trójcy, został odsłonięty pomnik św. Marii Magdaleny, który ma przypominać to wydarzenie.

Reklama

Uroczystości zakończyło oratorium o Świętej, przygotowane z udziałem młodych muzyków i artystów pod kierunkiem Huberta Kowalskiego.

– Cieszę się, że sprawa, która wydawała mi się na początku niełatwa do finalizacji w tak niedługim czasie się zmaterializowała, m.in. dzięki poparciu obecnego samorządu terytorialnego – mówiła o tym wydarzeniu Bożena Adamczyk-Pogorzelec, wieloletnia dyrektorka miejscowego muzeum a zarazem inicjatorka wniosku.

– Zaczęło się to wszystko w 2010 r. od strony formalnej, kiedy złożyłam wniosek o reaktywowanie patronatu św. Marii Magdaleny, bo natknęłam się na dokument z 1501 r., że Święta była już wtedy patronką i orędowniczką. Zapis mnie zafrapował. Okazało się, że jest patronką miasta już od XVI wieku. W okresie protestantyzmu, patronat Marii Magdaleny niejako zanikł. I teraz nastąpił moment aby ją przypomnieć społeczności. Przemawiały za tym trzy argumenty. Po pierwsze – zapis historyczny. Po drugie pewien fenomen – w takim niedużym mieście znajduje się Dom Generalny Zgromadzenia, w którym wydawane są dokumenty obowiązujące wszystkie magdaleńskie domy zakonne w świecie. Trzecim argumentem był fakt, że św. Maria Magdalena patronuje wielu zawodom i grupom społecznym, bez których miasto przestałoby funkcjonować. Jej patronat obejmuje również tkaczy, a tkactwo, dawało tu pracę i nadawało sens ludzkiemu życiu od ponad 800 lat.

Dodajmy, że do tego wydarzenia miasto i Zgromadzenie Sióstr Magdalenek przygotowywali się od roku. M.in. zainicjowano Rok Magdaleński. Podjęto także wiele inicjatyw związanych z przygotowaniem mieszkańców do tej podniosłej uroczystości.

2017-10-04 10:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Małgorzata z Gorzkowa

Z Gorzkowa pochodził trzeci w historii rektor Akademii Krakowskiej – biskup wileński Mikołaj, a na przykościelnym cmentarzu pochowana jest Zofia z Zakrzeńskich, żona majora Dobrzańskiego „Hubala”, który wsławił się bohaterską walką z Niemcami. Ta mała miejscowość może być dumna z bogatej historii, a przede wszystkim z jej mieszkańców, którzy złotymi zgłoskami zapisali się w ludzkiej pamięci

Obecny kościół pw. św. Małgorzaty został wybudowany w 1758 r. dzięki staraniom Józefa Mieroszewskiego, margrabiego krakowskiego. Jednak pierwsza wzmianka o istniejącym kościele w tej miejscowości pochodzi z 1326 r. „W 1325-7 r. w Kazimierskim dekanacie stał już kościół w Gorzkwi, którego plebanem był Wincenty, a po nim w tym czasie Mikołaj” – zanotował ks. Jan Wiśniewski, który sto lat temu wizytował parafię w Gorzkowie. Niestety nie wiemy, pod jakim wezwaniem była świątynia i z czego wykonana, ale można domniemywać, że podobnie jak obecna, wybudowana była z drewna modrzewiowego, z którego w tym czasie budowano kościoły. Pod datą 1595 – ks. Wiśniewski zapisał, że „Kościół był drewniany pod wezwaniem św. Małgorzaty”. Czy jednak był to pierwotny kościół, czy też kolejny – nie wiadomo. Obecny, który niedawno obchodził 250-lecie swojego powstania, jest dobrze zachowany, ma kształt podłużnego czworokąta, zakończonego prezbiterium. W rokokowym ołtarzu głównym znajduje się barokowy krucyfiks, nad nim niewielki obraz św. Małgorzaty, patronki parafii. Dwa boczne ołtarze – późnobarokowe przedstawiają kolejno: św. Józefa i Matkę Bożą z Dzieciątkiem zwaną Piaskową, w metalowej sukience z początku XVII wieku (wota świadczą o tradycji szczególnego kultu). Polichromia jest bardzo ozdobna, malowidła przypominają te z kościoła z Zalipia, w których przeważają motywy roślinne. Źródła podają, iż przed wojną w 1930 r. malował ją Władysław Cholewiński. Wrażenie szczególnego uroku potęgują malowidła ścienne, według tradycji – uczniów ze szkoły Mehoffera.

CZYTAJ DALEJ

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

[ TEMATY ]

Materiał sponsorowany

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Mowa, oczywiście, o powstałym w 1900 r. dziele „Bitwa pod piramidami”. Obraz mimo upływu lat nadal wywiera ogromne wrażenie na widzach, pobudzając nie tylko ich „estetyczne synapsy”, ale i zmuszając do głębszej refleksji nad dziejami okresu, który został przedstawiony na płótnie i tego, jak wpłynął Napoleon na ukształtowanie się świata. Malowidło Kossaka intryguje nie tylko widzów, ale i ekspertów, od dawna jest obiektem wnikliwych analiz wielu badaczy. Bank Pekao S.A. zaprasza do obejrzenia krótkiego filmu pt. „Okiem liryka”, który przybliża fascynującą historię tego monumentalnego płótna.

CZYTAJ DALEJ

Sandomierz: Msza Krzyżma

2024-03-28 16:57

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Nitkiewicz

diecezja sandomierska

Msza Krzyżma

Marian Sztajner/Niedziela

Przedpołudniowa liturgia Mszy św. Krzyżma w sandomierskiej bazylice katedralnej była wyrazem jedności duchowieństwa, które posługuje w Kościele lokalnym. Z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem, Mszę celebrowali biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz duchowni przybyli z parafii diecezji sandomierskiej. W modlitwie uczestniczyło około 500 ministrantów, dziewczęta z ruchów katolickich, wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne oraz wierni.

Na początku wygłoszonej homilii, bp Nitkiewicz podziękował prezbiterom za codzienną posługę: "Dzisiejsza poranna liturgia jest swoistą osią, wokół której obraca się nasze życie. Tym bardziej więc dziękuję wam za to, że tu jesteście i że możemy razem koncelebrować Eucharystię. Korzystając z okazji, pragnę wyrazić wdzięczność za wielką troskę, jaką otaczacie wiernych, za posługę w świątyni, za katechezę, za opiekę nad chorymi. Dziękuję za to, że jesteście dobrymi gospodarzami i kustoszami kościelnego patrymonium. Dziękuję księżom pełniącym funkcje diecezjalne oraz kapłanom zakonnym, angażującym się chętnie w życie naszego Kościoła lokalnego".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję