W tym dniu oprócz przekazania sztandaru miała miejsce ceremonia nadania Technikum imienia Księcia Bolka II, a także odbył się pierwszy w historii szkoły Zjazd Absolwentów, który zorganizowano z okazji jubileuszu 70-lecia jej istnienia. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, starosta powiatu świdnickiego Piotr Federowicz, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Sołtys, burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Marczak, dziekan parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, do której należy szkoła, ks. prał. Marek Babuśka, proboszcz parafii – pw. Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej, ks. kan. Marek Żmuda, strzegomscy radni, nauczyciele szkoły, pracownicy oraz uczniowie z bieżącego rocznika oraz absolwenci. Wyjątkową oprawę uroczystości – zorganizowanej w przestrzeni parku przy szkole – nadawały: orkiestra dęta, poczty sztandarowe strzegomskich szkół, drużyna książęca i damy, w historycznych strojach z epoki, za których przebrali się uczniowie, szkoły. Rycerskiej drużynie przewodził sam Książę Bolko II. Licznych gości i uczniów, uczestniczących w tym wydarzeniu uroczyście powitał dyrektor Zespołu Szkół Robert Wójtowicz. Wzruszony podziękował wszystkim za przyjęcie zaproszenia, a szczególnie Księdzu Biskupowi oraz Minister Edukacji Narodowej, a potem przedstawił wszystkich najważniejszych gości z nazwiska i godności.
Patron szkoły
Reklama
Uroczystość rozpoczęła się od wysłuchania hymnu państwowego i wciągnięcia flagi na maszt przed szkołą. Akt nadania Technikum im. Księcia Świdnickiego Bolka II, co wynika z uchwały przyjętej przez radę powiatu świdnickiego – odczytywał przewodniczący Rady Krzysztof Sołtys. Przybliżona została sylwetka patrona szkoły. Rok temu został zorganizowany w szkole plebiscyt na patrona technikum i najwięcej głosów otrzymał Książę Bolko II, zwany Małym. To postać historyczna z XIV wieku, z dynastii Piastów, która stała na czele Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Urodził się pomiędzy rokiem 1309 a 1312. Był synem księcia Bernarda i Kunegundy, córki króla polskiego Władysława Łokietka. Jako władca księstwa, wśród wielu miast w których panował, położył wielkie zasługi dla rozwoju Strzegomia. W tym mieście miał też kasztel. Jako ostatni z książąt piastowskich był wierny polskiemu królowi i w odróżnieniu od innych władców księstw piastowskich, które się stopniowo od Polski odrywały, do końca życia nie poddał się zwierzchnictwu króla Czech. Za czasów jego panowania i jego żony Agnieszki rozpoczęła się budowa bazyliki strzegomskiej i pozostałych strzegomskich kościołów i klasztorów. Jest pochowany w Mauzoleum Piastów Śląskich w Krzeszowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Sztandar szkoły
Kolejnym wydarzeniem po odczytaniu aktu nadania Technikum imienia Bolka II była prezentacja nowego sztandaru, na awersie którego znajduje się wyobrażenie portretu księcia oraz prezentacja fundatorów – przyjaciół szkoły – rady rodziców, gości honorowych, którzy przybijali symboliczne gwoździe w drzewce sztandaru. Wśród gratulacji, jakie otrzymała szkoła z tej okazji, były życzenia od minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, która powiedziała, jak bardzo się cieszy z wyboru uczniów. – To decyzja młodzieży, która wybrała piękną postać z tak odległej przeszłości, co mnie zakończyło, ale też bardzo ucieszyło. O księciu wiemy, że był mądrym i sprawiedliwym władcą. Miał autorytet i stał do końca życia przy Polsce. To cechy, na których i dziś można się wzorować, a młodzież tym swoim wyborem – potwierdza, że autorytet i historia kraju są dla niej ważne. Takiej szkoły chcemy. Szkoły nowoczesnej – ale też zanurzonej w historii. Pani Minister przypomniała, że nauka historii w większym wymiarze godzin powraca do szkół technicznych. Więcej będzie też godzin nauk przyrodniczych i informatyki. W upominku szkoła otrzymała od Minister Edukacji tablicę multimedialną.
Reklama
Widomym śladem uroczystości nadania imienia Technikum jest pamiątkowa kamienna tablica, którą w murach szkoły po przemówieniach gości odsłanili: bp Adam Bałabuch, który ją poświęcił, minister edukacji Anna Zalewska, burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Maczak. Przed szkołą odsłonięto też kamień, który upamiętni pierwszy Zjazd Absolwentów. Aktu tego dokonał Adam Bojarski z Lubina, najstarszy absolwent przybyły na zjazd.
Dziękczynna Eucharystia
Uczestnicy prowadzeni przez orkiestrę górniczą z Wałbrzycha i poczet sztandarowy udali się do bazyliki strzegomskiej na dziękczynną Eucharystię. Uroczystej celebrze przewodniczył i wygłosił na niej homilię bp Adam Bałabuch. Przy ołtarzu wraz z nim Mszę św. odprawiali: dziekan parafii ks. Marek Babuśka, ks. kan. Marek Żmuda, ks. Marek Korgul, wikariusz biskupi ds. Katechezy, ks. Krzysztof Iwaniszyn, były strzegomski wikariusz, a obecnie proboszcz w Nowej Rudzie-Słupcu. Msza św. była sprawowana w intencji absolwentów szkoły przybyłych na pierwszy zjazd i za dusze zmarłych, oraz obecnych uczniów i pracowników całego Zespołu Szkół w Strzegomiu, którego częścią jest Technikum, które przyjęło imię im. Księcia Bolka II. – Dzisiejsza Eucharystia jest czasem wdzięczności wobec tych wszystkich, którzy tworzyli historię szkoły oraz tych, którzy ją dzisiaj tworzą – mówił w swojej homilii bp Adam Bałabuch. Uroczystość nadania szkole imienia Księcia Bolka II skłania też do refleksji, że trzeba wyrazić wdzięczność naszym przodkom, którzy budowali początki narodu na fundamencie chrześcijańskich wartości, a do nich też należał książę Bolko II – ostatni niezależny książę piastowski na Śląsku, co zaznacza kronikarz Jan Długosz – pokreślił Ksiądz Biskup.
Po Mszy św. uczestnicy celebry, a wśród nich gość honorowy Biskup Sufragan, przeszli wraz z pocztami sztandarowymi do SCK, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów jubileuszu 70-lecia szkoły, z programem przygotowanym przez uczniów.