Ludzie wszystkich religii, kultur i obyczajów od wieków okazywali zmarłemu cześć przez uszanowanie jego ciała. Do dzisiaj ci, którzy oddali życie za ojczyznę, traktowani są jak bohaterowie, a ich groby otaczane są szacunkiem. W chrześcijaństwie termin „relikwie” przejęty został z potocznej mowy rzymskiej i oznaczał on ludzkie szczątki po spaleniu – spuściznę, dziedzictwo czy potomstwo. Chrześcijanie od pierwszych wieków uważali, że wszystkie pozostałości związane ze świętymi są relikwiami i otaczali je należytą czcią.
Najważniejszym wydarzeniem przyczyniającym się do rozwoju kultu relikwii był ogłoszony w 313 r. edykt mediolański, gwarantujący wolność religijną. Wówczas zaczęto praktykować pochówki zmarłych w sąsiedztwie grobu męczenników. Z czasem nad grobami świętych wznoszono bazyliki na ich cześć, m.in. Bazylikę św. Piotra Apostoła czy św. Pawła Apostoła. Od II wieku znane są już przypadki translokacji relikwii świętych, pierwotnie z powodu ochrony ich przed zbezczeszczeniem, a później ze względu na kult religijny. Obecnie Kościół za Soborem Watykańskim II potwierdza praktykę kultu relikwii, mówiąc, że pożyteczną rzeczą jest odwoływanie się do modlitwy, mocy osób świętych, aby otrzymać dobrodziejstwa od Boga za pośrednictwem Chrystusa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
15 września br., we wspomnienie Matki Bożej Bolesnej, podczas uroczystości odpustowych w kościele pw. Siedmiu Boleści Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie na Osowie abp Andrzej Dzięga dokonał instalacji, potwierdzonych przez władzę Kościoła, relikwii św. Jana Pawła II i św. Ojca Pio, których kult w tutejszej parafii trwa już od kilku lat. Kult świętych wypływający z prywatnej pobożności podkreślony został przez fakt ufundowania relikwiarzy i relikwiariów św. Jana Pawła II i św. Ojca Pio przez darczyńców.
Wspólnota parafialna od kilku lat przygotowuje się do uroczystości odpustowych poprzez odprawianie od 8 do 14 września Nowenny do Matki Bożej Bolesnej. W tym roku miała ona charakter wyjątkowy, gdyż włączona została w nurt Misji Fatimskich prowadzonych przez ks. kan. prof. US dr. hab. Grzegorza Wejmana. Wotum wiernych za dar Roku Maryjnego w naszej diecezji było ufundowanie chorągwi procesyjnej z wizerunkiem Patronki parafii.
Dziękujemy parafianom za modlitewny udział w uroczystości i troskę o kościół parafialny – fundację nowych mebli sakralnych do prezbiterium i renowację ławek. Uznając wielką tradycję Kościoła w oddawaniu czci świętym, którzy przebywają w bliskości Boga przez Niego, z Nim i w Nim, prośmy niech nieustannie wstawiają się za nami żyjącymi.