Trójca Święta jest stałym odniesieniem dla ludzkich wspólnot, aby upodabniały się coraz bardziej do tego doskonałego wzoru. Pielęgnujmy więc więzi, relacje, zróbmy w sercu miejsce dla drugiej osoby, praktykujmy wobec niej solidarność, dla dobra tej osoby wyrzeknijmy się tego wszystkiego, co wyrasta z egoizmu. Niech Boża łaska przemienia nas – mówił diecezjalny asystent Akcji Katolickiej ks. kan. Wiesław Łużyński podczas Dni Formacyjnych Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej. Misja, wspólnota i prawda
Reklama
Dni odbyły się w Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim w dniach od 29 września do 1 października zorganizowane przez Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej z udziałem księży asystentów, prezesów, członków i sympatyków Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej. Powyższe słowa Księdza Asystenta zakreśliły program dalszej działalności. Uczestnicy rozważali temat: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym – przez chrzest i bierzmowanie”. Czynili to w roku rocznic: objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i Fatimie oraz koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej; w roku, który ma patronów: św. Brata Alberta, Josepha Conrada-Korzeniowskiego, Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszkę. Te zagadnienia w sposób wizualny przedstawiła wystawa przypominająca patronów roku, a przede wszystkim rok maryjny z przedstawieniem Matki Bożej Częstochowskiej, Gietrzwałdzkiej i Fatimskiej. W tym kontekście brali udział w obchodach 50. rocznicy koronacji wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu. Już teraz przygotowali się do realizacji zbliżającego się roku liturgicznego 2017/2018. Temu właśnie służyły: film na temat objawień w Gietrzwałdzie z prośbą Maryi o codzienne odmawianie Różańca, warsztaty na temat sakramentów chrztu i bierzmowania oraz Ducha Świętego, konferencje ks. kan. Wiesława Łużyńskiego i ks. kan. Krzysztofa Mudlaffa. Temat objawień fatimskich podjął ks. kan. Łużyński. Przypomniał on misję Fatimy, która nie jest zakończona i stanowi przestrogę przed błędami świata, wraz z wezwaniem do nawrócenia, pokuty i modlitwy. W tym duchu zachęcał do modlitwy różańcowej także w intencji pokoju czy podjęcia postu. Temat główny zaprezentował ks. kan. Mudlaff. Z mocą podkreślał znaczenie poznania prawdy o sobie i porządkowania życia, będących warunkiem rozwoju duchowego, a także współpracy z Duchem Świętym na wzór św. Brata Alberta, która to umożliwia stanięcie w prawdzie, zmienia mentalność. Świadectwo staje się czytelne i odważne wtedy, gdy człowiek jest uczniem Jezusa całym sobą. W tym procesie ważne miejsce zajmuje wspólnota, o którą trzeba dbać. W działalności apostolskiej bowiem warto pamiętać o równowadze między nadmiernym działaniem a ociężałością. Tę kwestię przybliżył ks. Krzysztof i apelował do zebranych: – My, jako ludzie Kościoła, ludzie zaangażowani, potrzebujemy nieustannie takim mądrym, dobrym okiem rozstrzygać, jak to jest w moim życiu, czy to życie jest prawidłowo wyważone.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ponadto podczas walnego zebrania Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej podsumowano 2017 r. Prezes Lidia Gliwa omówiła sprawozdanie z działalności, kalendarium na 2018 r., literaturę formacyjną i wspomagającą pracę AK, a skarbnik Teresa Jeszka złożyła sprawozdanie finansowe. Radością dla wspólnoty było przyrzeczenie nowych członków.
Ratunek i przemiana świata
Dni skupienia 2017 ożywiły życie duchowe i społeczne członków stowarzyszenia. Były one wyrazem naturalnej skłonności każdego człowieka, by żyć we wspólnocie. Czas zadumy tak spuentowała Lidia Gliwa: – Tytułem podsumowania jubileuszowego roku maryjnego mówiliśmy o objawieniach Matki Bożej w Gietrzwałdzie i Fatimie, której orędzia są wciąż aktualne dla wszystkich i stanowią przestrogę przed błędami świata. Stąd więc spełnienie próśb Maryi i odmawianie Różańca jest ratunkiem dla każdego z nas, Polski, Europy i świata. Ożywienia wymagają nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca jako wynagrodzenie składane Niepokalanemu Sercu Maryi. W nawiązaniu do kolejnego roku liturgicznego odkrywaliśmy tajemnicę Ducha Świętego, którym napełnieni jesteśmy poprzez chrzest i bierzmowanie. Mówiąc o Jego darach, błogosławieństwach i charyzmatach, uczyliśmy się spojrzenia na siebie w prawdzie i uświadomienia sobie obowiązku bycia narzędziami Ducha Świętego, ponieważ to Duch Święty przez nas zmienia oblicze ziemi i dokonuje przemiany świata. On jest obecny z taką samą mocą, jak w czasach Apostołów i działa w naszym życiu, gdy Mu pozwolimy.