Stalowowolskie spotkanie 11 listopada rozpoczął Quizspotter – wielki, interaktywny turniej wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim. Kolejno odbywały się występy zespołów artystycznych oraz śpiewy chórów. Występowały orkiestry dęte oraz grupy rekonstrukcyjne. Przybyli na plac mogli samodzielnie wykonać kotyliony, flagi i inne symbole narodowe. Jak na miasto przemysłowe przystało, nie mogło zabraknąć pokazu sprzętu wytwarzanego w Hucie Stalowa Wola. Dla wszystkich zwyczajowo przygotowano żołnierską grochówkę.
Punktem kulminacyjnym świętowania było przybycie prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Prezydent w swoim przemówieniu zaznaczył, że Stalowa Wola jest symbolem odrodzonej Polski oraz polskiej dumy i tego, że Polak potrafi i zawsze dąży do nowoczesności. Prezydent podkreślił jednocześnie, że obecnie miasto znowu staje się centrum polskiego przemysłu, przede wszystkim zbrojeniowego. – Tutaj w Stalowej Woli, dzięki waszym strajkom, waszych rodziców, ta walka o wolną, suwerenną Polskę, w której jesteśmy naprawdę u siebie i rzeczywiście sami się rządzimy trwała i ta walka okazała się zwycięska – zaznaczył Andrzej Duda. – Od 1989 r. budujemy nasze prawdziwie wolne państwo, w którym Stalowa Wola znowu z wielką siłą wraca na mapę, w którym Stalowa Wola znowu staje się centrum polskiego przemysłu, przede wszystkim zbrojeniowego, jak było to w jej tradycji – dodał Prezydent.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Następnie Andrzej Duda razem z prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym i harcerzami rozpalił ogromne ognisko. Patriotyczny wydźwięk uroczystości podkreślał wspólny śpiew kilkunastu okolicznościowych pieśni. Na zakończenie harcerze ZHR zaprezentowali przedstawienie pt. „Bo my nie błagamy o wolność…”.
Główne uroczystości tego dnia poprzedził organizowany od ćwierćwiecza Ogólnopolski Uliczny Bieg Niepodległości. Jego organizatorem co roku jest Katolicki Klub Sportowy „Victoria”. W biegu głównym rozegranym na Alejach Jana Pawła II wzięło udział ponad 200 biegaczy z Polski i zagranicy. Zwycięzcami okazali się: wśród kobiet – Aleksandra Jakubczak z Zamościa, a wśród mężczyzn – Stanisław Lebioda z Pysznicy.
Część modlitewna odbyła się w kościele Matki Bożej Królowej Polski. Eucharystię uświetnił udział kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego i harcerzy. Wspólnie modlono się za Ojczyznę. Nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnego złożenia kwiatów w miejscach pamięci narodowej. Przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz parlamentu złożyli je na cmentarzu komunalnym przed pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego, twórcy Centralnego Okręgu Przemysłowego, oraz na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie.