Audiencja Generalna
Franciszek podsumował podróż do Chile i Peru
Podczas audiencji generalnej 24 stycznia br. papież Franciszek podsumował swoją 22. pielgrzymkę zagraniczną: – Podczas podróży do Chile i Peru Bóg jakby chciał powiedzieć: „Przyjmijcie pokój, który wam daję, a będziecie zjednoczeni w mojej nadziei. Franciszek zauważył, że jego przybycie do Chile poprzedziły różne manifestacje protestacyjne. A to sprawiło, że motto jego wizyty w Chile – „Pokój mój daję wam” – stało się jeszcze bardziej aktualne i żywe. Papież przypomniał poszczególne etapy swej podróży, najważniejsze słowa i gesty. Często apelował w tym kraju o stwarzanie przestrzeni dialogu, o wysłuchanie zwłaszcza ubogich, młodych i osób starszych, imigrantów. Apelował też o pokój, który byłby harmonią różnorodności, oraz o odrzucenie wszelkiej przemocy. Podkreślił ponadto rolę pobożności, religijności ludowej.
Tonem dominującym podczas pobytu Papieża w Peru były z kolei słowa motta tej wizyty: „Zjednoczeni dla nadziei”. Ojciec Święty wskazał, że chodziło o to, aby to zjednoczenie nie odnosiło się do jałowej jednolitości, ale do całego bogactwa różnic, które dziedziczymy z historii i kultury.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
RV
***
Orędzie papieskie
Fake news, czyli dezinformacja
Reklama
O zdecydowaną walkę z dezinformacją, która ma dzisiaj postać tzw. fake news, zaapelował Ojciec Święty w orędziu na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Obchodzony jest on w Polsce w 3. niedzielę września (w 2018 r. będzie to 16 września), a hasłem tegorocznego Dnia są słowa: „«Prawda was wyzwoli» (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju”.
W tegorocznym orędziu Ojciec Święty zwraca uwagę na zjawisko fałszywych wiadomości i podkreśla znaczenie prawdy. Wyjaśnia: „Chciałbym w ten sposób przyczynić się do wspólnego starania o zapobieganie rozpowszechnianiu fałszywych wiadomości oraz do odkrycia na nowo wartości zawodu dziennikarskiego, a także osobistej odpowiedzialności wszystkich za przekazywanie prawdy”. Franciszek zauważa, że fake news zasadniczo dotyczą dezinformacji rozpowszechnianej w Internecie lub w mediach tradycyjnych. Następnie przedstawia definicję: „Wyrażenie to odnosi się do bezpodstawnej informacji, opartej na nieistniejących lub zniekształconych danych i zmierzającej do oszukania, a nawet manipulowania czytelnikiem. Ich rozpowszechnianie może odpowiadać pożądanym celom, wpływać na decyzje polityczne i sprzyjać korzyściom ekonomicznym”.
KAI
***
Ojciec Święty do Polaków
Podziękowanie za modlitwę
Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziękuję wam, że towarzyszyliście mi w waszych modlitwach podczas mojej niedawnej podróży do Chile i Peru. Był to czas łaski, który pozwolił nam doświadczyć jedności, docenić i propagować duchowe wartości zakorzenione w Ewangelii oraz w tradycjach osób i ludów tego regionu. Dzielę się z wami moją radością i proszę was, abyście kontynuowali modlitwę za mnie. Niech Bóg wam błogosławi!
RV
Audiencja generalna, 24 stycznia 2018 r.
***
Peter Sagan u Franciszka
Rower dla Papieża
Reklama
Trzykrotny mistrz świata w kolarstwie szosowym Słowak Peter Sagan podarował papieżowi Franciszkowi jeden ze swoich rowerów wyścigowych w wersji specjalnej: w kolorach Stolicy Apostolskiej i Argentyny oraz z napisem „Francesco”. Kolarz wraz z rodziną wziął udział w audiencji generalnej 24 stycznia br. na Placu św. Piotra.
Jak poinformowało „L’Osservatore Romano”, Sagan powiedział Franciszkowi, że przed każdymi zawodami pamięta o tym, by się przeżegnać na starcie, a gdy jest z nim wtedy jego ojciec, to robią to razem.
RV
***
Film na Youtube
Rekrutacja gwardzistów
Na specjalnie przygotowanym na YouTube nagraniu wideo Gwardia Szwajcarska zachęca młodych rodaków do wstąpienia w jej szeregi. 10-minutowy film informuje o zasadniczym przygotowaniu, pokazuje nową centralę komendantury oraz relacje z życia tej watykańskiej formacji, która czuwa nad bezpieczeństwem każdego kolejnego papieża. Ważnym elementem filmu jest też informacja o warunkach, które musi spełniać kandydat do tej służby. Do Gwardii mogą kandydować wyłącznie szwajcarscy katolicy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową.
RV
***
Z Twittera papieża Franciszka
Dzięki modlitwie możemy patrzeć na siebie nawzajem z właściwego punktu widzenia, z punktu widzenia Ojca, i uznać się za braci.