Reklama

Polska

Bp Nitkiewicz: apel o świętowaniu niedzieli ważną inicjatywą ekumeniczną

List - apel o poszanowaniu i świętowaniu niedzieli, który 20 stycznia będzie podpisany przez Kościół katolicki i Kościoły, zgromadzone w Polskiej Radzie Ekumenicznej jest ważnym wydarzeniem na drodze do jedności - mówi KAI bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu KEP oraz współprzewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną. Biskup sandomierski podsumowuje też ubiegły rok pod kątem prac na rzecz jedności chrześcijan.

[ TEMATY ]

ekumenizm

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KAI: Ubiegły rok obfitował, w wydarzenia ekumeniczne zarówno na świecie, jak i u nas, w Polsce.

Bp Krzysztof Nitkiewicz: Bardzo ważna, także dla dialogu między Kościołem katolickim i Kościołami prawosławnymi była wizyta papieża Franciszka w Turcji. Odbyły się ponadto dwa istotne spotkania. Pierwsze miało miejsce na początku czerwca w Mińsku na Białorusi. Było to forum katolicko-prawosławne, o charakterze duszpasterskim, w trakcie którego dyskutowano o wspólnych wyzwaniach we współczesnej Europie, dotkniętej sekularyzmem i z gruntu antychrześcijańskimi nurtami i zjawiskami. Zastanawiano się, jaką rolę powinny odgrywać Kościoły w takich warunkach.
Z kolei w drugiej połowie września w Ammanie odbyła się sesja plenarna Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego pomiędzy Kościołem katolickim i Kościołem prawosławnym. Tematem dyskusji były soborowość i prymat. Tego typu wydarzeniom towarzyszą zazwyczaj wielkie oczekiwania, które spełniają się tylko w jakiejś części.
Miałem okazję brać udział w spotkaniach w Mińsku i w Ammanie i jestem zbudowany niezwykle odpowiedzialnym podejściem uczestników do sprawy budowania jedności. Nawet jeśli czasami emocje biorą górę albo jakieś szczególne okoliczności, np. konflikt na Ukrainie, utrudniają znalezienie porozumienia, większość jest zainteresowana dalszym rozwojem dialogu.
W minionym roku podejmowane były także różnorodne inicjatywy w związku ze zbliżającą się 500. rocznicą Reformacji. Dotyczy ona w pierwszej kolejności Kościołów, które wyłoniły się w jej efekcie, ale także Kościół katolicki pragnie uczestniczyć w obchodach wspomnianego jubileuszu, choć różni się w ocenie tamtych historycznych wydarzeń. Wyrazem wspólnego stanowiska jest dokument przygotowany przez teologów luterańskich i katolickich pod znamiennym tytułem „Od konfliktu do Komunii”.

- W Polsce również miały miejsce wiele ekumenicznych wydarzeń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Niezwykle ważna była wizyta na początku grudnia kard. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Odwiedził on Kamień Śląski, gdzie wziął udział w sympozjum zorganizowanym dla uczczenia 50. rocznicy soborowego dekretu "Unitatis redintegratio". Była to okazja spotkania i refleksji nestorów polskiego ekumenizmu: abp. Jeremiasza, prof. Karola Karskiego, abp. Alfonsa Nossola i ks. prof. Wojciecha Hanca. Podsumowali oni polskie doświadczenie ekumenizmu po Soborze Watykańskim II i dali piękne świadectwo dążenia do jedności. Kard. Koch podkreślił z kolei, że podział chrześcijaństwa jest wciąż zgorszeniem dla świata. Zaznaczył jednak, że dialog ekumeniczny wymaga pokory i najpewniejszą drogą do przywrócenia jedności jest modlitwa.
Kard. Koch odwiedził później Lublin i Katolicki Uniwersytet Lubelski, a także Sandomierz, Warszawę, gdzie spotkał się z Polską Radą Ekumeniczną i Polską Radą ds. Dialogu Chrześcijan i Żydów.
Są i wydarzenia na stałe wpisane w kalendarz. Najważniejszym momentem jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który poprzedza przygotowanie materiałów i celebracji. W tym roku hasłem Tygodnia Modlitw są słowa Chrystusa do Samarytanki: „Daj mi pić”, natomiast gospodarzem centralnego nabożeństwa ekumenicznego będzie biskup opolski Andrzej Czaja. W Opolu panuje szczególny ekumeniczny klimat i to od czasów abp. Alfonsa Nossola, więc często korzystamy z gościnności obecnego biskupa ordynariusza.
Naturalnym miejscem dialogu są spotkania Zespołu ds. Kontaktów pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski i Polską Radą Ekumeniczną. Właśnie w ramach prac zespołu zrodził się pomysł zredagowania dokumentu, poświęconego świętowaniu niedzieli. Będzie on zaprezentowany 20 stycznia w Warszawie. Przygotowanie go zajęło cztery lata i został on zaaprobowany przez Konferencję Episkopatu Polski oraz Kościoły wchodzące w skład PRE. Po oficjalnym przyjęciu tekstu na jesieni została ustalona data jego podpisania i ogłoszenia.

- Jakie jest przesłanie tego apelu?

- To niezwykle ważny dokument, gdyż niedziela - Dzień Pański, Dzień Zmartwychwstania Chrystusa, łączy wszystkich chrześcijan na całym świecie. Prawdziwy ekumenizm zaczyna się na krzyżu, gdyż Chrystus przyciąga do siebie wszystkich ludzi, cały świat i jest źródłem jedności. Zmartwychwstały Chrystus gromadzi wokół siebie rozproszonych apostołów. Dlatego niedziela, dzień, w którym świętujemy Jego zwycięstwo, ma szczególne znaczenie dla chrześcijan i powinna być przeżywana w odpowiedni sposób. Jest to również okazja do dziękczynienia Bogu za otrzymane łaski, a także do spędzenia czasu z rodziną. Wymiar religijny przeplata się tu z czysto ludzkim. Wszystko skupia się w niedzieli.
Ludziom pochłoniętym pracą, nieraz zmuszanych do niej, trudno jest zapewnić świąteczny obchód tego dnia. Stąd idea, aby uświadomić sobie lepiej znaczenie niedzieli, bo my, chrześcijanie mamy z tym nieraz problem. Jednocześnie dużo zależy od porządku prawnego, od pracodawców i innych zewnętrznych okoliczności.

- Czy trudno było opracować tekst apelu? Prace trwały cztery lata...

- Czasami słyszę, że nasz zespół ekumeniczny pracuje za wolno. Nie chodzi jednak o robienie „fajerwerków”, ale o wypracowanie zasad i mechanizmów, które będą rzeczywiście zbliżały i prowadziły do jedności. To wymaga czasu. W przypadku dokumentu o niedzieli, trzeba było np. uwzględnić różnice doktrynalne między Kościołami w rozumieniu Eucharystii, odmienny sposób świętowania, ale jednoczyła nas troska o to, aby każdy człowiek mógł w niedzielę spotkać się z Bogiem i z bliskimi, aby mógł przeżywać największą tajemnicę naszej wiary i odpocząć po swoich trudach. Od początków chrześcijaństwa niedziela była dla wierzących w Chrystusa najważniejszym dniem tygodnia, dniem świętym. Tutaj nic się nie zmieniło.

2015-01-17 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Metropolita Hilarion o współpracy prawosławnych z katolikami: "Mamy bardzo konstuktywne stosunki"

[ TEMATY ]

ekumenizm

prawosławie

metropolita Hilarion

LordByron2004/pl.wikipedia.org

Łączą nas bardzo konstruktywne stosunki – powiedział w wywiadzie dla włoskiej agencji SIR metropolita wołokołamski Hilarion, zapytany o stan dialogu prawosławnych z katolikami. Hierarcha ten stoi na czele Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego, zajmującego się m.in. kontaktami z innymi wyznaniami i Kościołami.

Słowa metropolity dotyczyły całości wysiłków ostatnich lat, w ciągu których spotkał się on sześciokrotnie z papieżem Franciszkiem - po raz ostatni, jak dotychczas, 16 grudnia ub.r., z okazji 80. urodzin Ojca Świętego. Znacznie częściej, właściwie regularnie, Hilarion rozmawiał z kard. Kurtem Kochem, kierującym Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Zaznaczył, że jego rozmowy z papieżem, który jest "osobistością bardzo pokorną" i "zawsze bardzo dobrze poinformowaną", nie były trudne. "Zauważyłem to już podczas pierwszego spotkania z nim, wkrótce po jego intronizacji" - dodał rosyjski władyka prawosławny.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Papież Franciszek odwiedzi Kapitol

2024-05-11 13:55

[ TEMATY ]

Rzym

Papież Franciszek odwiedzi Wzgórze Kapitolińskie w Rzymie 10 czerwca o godzinie 9:00. Wiadomość, która została ogłoszona przez kapelana lokalnej policji Roma Capitale, ks. Massimo Cocci, podczas inauguracji nowego posterunku policji drogowej na Piazza del Campidoglio, została teraz potwierdzona przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 marca 2019 r., dokładnie dziesięć lat po ostatniej wizycie papieża na Kapitolu, papież Franciszek odwiedził Campidoglio - Kapitol. Ówczesna burmistrz Rzymu, Virginia Raggi (dziś burmistrzem jest Roberto Gualtieri), przyjęła papieża w Palazzo Senatorio, a następnie towarzyszyła mu w prywatnym spotkaniu w swoim gabinecie. Była także u jego boku podczas innych etapów wizyty, w tym ostatnim w Sali Juliusza Cezara, skąd papież zaapelował do Rzymu i Rzymian: "Niech Rzym, zapłodniony krwią męczenników umie czerpać ze swej kultury, ukształtowanej przez wiarę w Chrystusa zasoby kreatywności i miłości niezbędne do przezwyciężenia obaw, które grożą zablokowaniem inicjatyw i możliwych dróg. Mogą one sprawić, że miasto rozkwitnie, stanie się bardziej braterskie i stworzy możliwości rozwoju, zarówno obywatelskiego jak i kulturowego, gospodarczego i społecznego. Niech Rzym będzie miastem mostów, a nie murów!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję