Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Unia korzystna dla Polski

Takie wystąpienia rozgrzewają do czerwoności głównie polityków. Coroczne exposé szefów MSZ w Sejmie wspiera rządząca koalicja, a suchej nitki nie zostawia na nim opozycja. Tak było i w tym roku, gdy min. Jacek Czaputowicz mówił, że warunkiem skuteczności polskiej polityki zagranicznej jest ścisła współpraca między prezydentem a rządem, ich wzajemne wspieranie się. Najważniejszym zaś celem naszej dyplomacji powinny być bliskie stosunki z USA – od tego zależy bezpieczeństwo kraju i całego regionu. – Wzmacnianie więzi transatlantyckich jest fundamentalnym zadaniem polskiej polityki bezpieczeństwa – mówił min. Czaputowicz.

Celem Polski jest silna Unia Europejska, bo w niej silna będzie także Polska. Jednak Unia – osłabiona, znajdująca się wciąż we wszechstronnym kryzysie, dotknięta falą eurosceptycyzmu – musi być równa, a polska dyplomacja powinna twardo walczyć o jej korzystny dla Polski kształt. – Komisja Europejska nie jest superrządem, a Parlament Europejski nie jest superparlamentem – zastrzegł Czaputowicz, nawiązując do przekraczania przez instytucje brukselskie swoich uprawnień.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Polska nie zgodzi się też na narzucenie obowiązku przyjmowania imigrantów ani na znaczące ograniczenia w nadchodzącym budżecie funduszy strukturalnych. Wielkim zagrożeniem jest plan głębokiej integracji strefy euro, lansowany przez Emmanuela Macrona. Unia wielu prędkości rozpadnie się – ostrzegł Czaputowicz.

Wojciech Dudkiewicz

***

Sankcje za... Stream 2

Oświadczenie rzeczniczki Departamentu Stanu USA Heather Nauert, że firmy, które są zaangażowane w projekt Nord Stream 2, mogą „narazić się na sankcje w ramach CAATSA” – ustawy o przeciwstawianiu się przeciwnikom Ameryki poprzez sankcje – nie zabrzmiało zbyt dobitnie, ale ma spore znaczenie, bo jest kolejnym głosem w tej sprawie. Dwa tygodnie temu kilkudziesięciu amerykańskich senatorów zadeklarowało w liście swój sprzeciw wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. Wezwali prezydenta Donalda Trumpa do zablokowania niebezpiecznego dla Europy projektu. Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km, dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku.

wd, jk

***

Rozbieżne zeznania

Reklama

Tego należało się spodziewać: w czasie przesłuchań przed sejmową komisją ds. Amber Gold robi się coraz ciekawiej. Pracownicy ABW potwierdzili przed komisją, że dostali polecenie, by nie badać niektórych wątków dotyczących spółki. Chodzi o Michała Tuska, syna byłego premiera, zatrudnionego w liniach lotniczych OLT Express, należących do Amber Gold. Kolejny z funkcjonariuszy ABW zeznał, że dostał polecenie, by nie zajmować się działalnością młodego Tuska w OLT Express, że nie życzy sobie tego prokuratura. W przeciwnym razie prokuratura zajmie się nimi. Potwierdził w ten sposób zeznania kolegi z ABW. Polecenie miał przekazać podwładnym Jarosław Dąbrowski, wiceszef gdańskiej delegatury ABW. Ten jednak w czasie konfrontacji z podwładnym zaprzeczył temu. Rozbieżnymi zeznaniami najpewniej zajmie się prokuratura.

wd

***

Dwa lata programu „Rodzina 500+”

Po dwóch latach od wprowadzenia programu „Rodzina 500+” wyraźnie widać, że znaleziono sposób na niwelowanie nierówności w różnych regionach Polski. Duży odsetek środków z tego programu trafia na wieś, do rodzin uboższych. Według danych przedstawionych przez Elżbietę Rafalską, szefową resortu rodziny, ponad jedna trzecia rodzin, które korzystają z „Rodzina 500+”, zamieszkuje gminy wiejskie, a co czwarta rodzina – gminę wiejsko-miejską, czyli do gmin wiejskich i gmin wiejsko-miejskich trafiło ponad 60 proc. wszystkich środków. W sumie z programu korzysta ponad 3,5 mln dzieci, 2,4 mln rodzin. Największy udział wśród rodzin objętych wsparciem mają te z dwójką dzieci. Prawie 540 tys. rodzin z jednym dzieckiem spełnia kryterium dochodowe. Udział rodzin z co najmniej trójką dzieci to 15 proc. – ok. 364 tys. rodzin.

jk

***

Krzyż w siedzibie Lasów Państwowych

W siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych pojawił się krzyż z figurą Pana Jezusa wykonany z polskiego drewna. Krzyż został powieszony na ścianie w sali obrad Regionalnych Dyrekcji LP przez ministra środowiska Henryka Kowalczyka oraz dyrektora generalnego dr. Andrzeja Koniecznego. – Niech ten krzyż chroni polskie lasy przed zakusami prywatyzacji, by nadal mogły być naszym dobrem narodowym, by zawsze mogły służyć zwykłym Polakom – powiedział ks. Tomasz Duszkiewicz, duszpasterz Dyrekcji Generalnej LP, który poświęcił krzyż oraz odmówił modlitwę.

as

***

Modlimy się o rychłą beatyfikację rodziny Ulmów

Reklama

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów z Markowej toczy się w archidiecezji przemyskiej. Abp Adam Szal, metropolita przemyski, mianował postulatora procesu sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, który będzie reprezentował archidiecezję przemyską wobec watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem i pisaniem „positio”. – Nie potrafię powiedzieć, kiedy „positio” będzie ukończone, ale dokładamy wszelkich starań, by stało się to jak najszybciej. Dlatego proszę wszystkich czytelników „Niedzieli” o modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji rodziny Ulmów – powiedział abp Szal.

Reklama

Do tej pory Ulmowie byli włączeni w duży proces tzw. drugiej tury błogosławionych męczenników II wojny światowej, czyli w zbiorowy proces beatyfikacyjny prowadzony przez diecezję pelplińską. – Ze względu na sytuację, w której znajduje się nasza Ojczyzna, a także zapotrzebowanie na przykład dobrej i pięknej rodziny postanowiliśmy włączyć Ulmów do odrębnego procesu beatyfikacyjnego – wyjaśnił hierarcha. Dzięki przychylnej decyzji Watykanu gospodarzem procesu beatyfikacyjnego jest archidiecezja przemyska. – Teraz musimy udowodnić, że cała rodzina Ulmów zginęła śmiercią męczeńską, bo jej oprawcy kierowali się nienawiścią do wiary – powiedział abp Szal. Jego zdaniem, rodzina z Markowej oddała życie, by zaświadczyć o swojej wierze, z której czerpała wielką miłość do bliźnich. – Pewną pomocą będzie też opinia Instytutu Yad Vashem, który sprawdzał motywacje ludzi ratujących Żydów. W przypadku Ulmów w grę nie wchodziły żadne korzyści materialne, a jedynie wielka miłość do bliźnich – podkreślił abp Szal. – Pomijając cały kontekst męczeństwa i relacji polsko-żydowskich, Ulmowie mogą być również pięknym chrześcijańskim wzorem dla współczesnych rodzin – dodał.

Artur Stelmasiak

***

Komentarz

Wielka dyplomacja w Radomsku

Reklama

„Zwróciliśmy się z nieformalną prośbą do strony izraelskiej, by spotkanie pod Macewą – w którym w większości uczestniczyłaby młodzież z Radomska i Kiryat Bialik – miało charakter bardziej koncyliacyjny, pozwalający lepiej się poznać, rozwinąć życzliwe i przyjazne relacje oraz odrzucić stereotypy. Nasi partnerzy z Kiryat Bialik, niestety, pozostali przy swoim stanowisku” – napisał w specjalnym oświadczeniu Jarosław Ferenc, prezydent Radomska, miasta w archidiecezji częstochowskiej. W części polskich mediów został on przedstawiony jako cenzor przemówienia, które podczas wizyty w rządzonym przez niego mieście miał wygłosić Eli Dukorski, burmistrz Kiryat Bialik – miasta partnerskiego Radomska. Burmistrz przebywał w Radomsku razem z 200-osobową delegacją przedstawicieli władz i młodzieży. Żydzi razem z Polakami mieli 19 marca br. uczcić rocznicę Holokaustu radomszczańskich Żydów dokonanego przez nazistowskie Niemcy. W programie były również przemówienia. Kontrowersję wzbudziło to, że w planowanej mowie gościa z Izraela znalazły się oskarżenia Polaków o współudział w Holokauście i o wymordowanie 200 tys. Żydów. „Przytoczone opowieści mają charakter osobisty, dlatego też trudno traktować je jako źródło wiedzy historycznej – wytłumaczył swoją postawę prezydent Radomska. – Podobnie jak przytoczone cyfry dotyczące liczby ofiar, które nie są odzwierciedleniem ustaleń większości historyków zajmujących się okresem II wojny światowej”. Zdaniem prezydenta Ferenca, dyskusję o faktach dotyczących trudnej, ale wspólnej przeszłości należy zostawić historykom. Prezydent Radomska konsultował swoje stanowisko z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Niestety, strona izraelska pozostała przy swoim zamiarze.

Ostatecznie podczas spotkania przy Macewie w Radomsku nie było przedstawicieli strony polskiej, co nie oznacza – a tak można by wywnioskować z większości krótkich relacji – że delegacja żydowska w proteście opuściła Radomsko. Kolejne punkty programu były realizowane zgodnie z planem. Władze Radomska ugościły Izraelczyków prawdziwie po polsku, zapewniły im m.in. wszelką pomoc logistyczną i podjęły gości obiadem. Odbyło się także spotkanie polskiej i izraelskiej młodzieży.

Ks. Paweł Rozpiątkowski

***

Krótko

• „Nie lękajcie się!” – słowa wypowiedziane podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat Papieża Polaka są hasłem 13. rocznicy odejścia Jana Pawła II, przypadającej w drugi dzień Wielkanocy. Tegoroczne wspomnienie będzie także początkiem obchodów 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża.

• Papież Franciszek mianował trzech nowych sędziów trybunału kościelnego państwa watykańskiego. Jednym z nich jest polski franciszkanin konwentualny – o. Robert Leżohupski, który uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie i pracował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Był także duszpasterzem akademickim oraz misjonarzem w Kenii. W 2016 r. podjął pracę w Penitencjarii Apostolskiej w Rzymie.

Reklama

• Warszawa była drugą stolicą, którą odwiedziła kanclerz Angela Merkel, zaprzysiężona tuż przed podróżą zagraniczną na czwartą kadencję. W pierwszej kolejności szefowa niemieckiego rządu odwiedziła Francję.

• Michael Schudrich – naczelny rabin Polski podziękował polskim biskupom za ich ostatnią wypowiedź potępiającą antysemityzm. Schudrich zapowiedział również ze swej strony działania „przeciwko antypolskim zarzutom wśród Żydów”.

• Niespodziewanie odwołano posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. To w niej mają się toczyć dalsze prace nad projektem ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Kolejne posiedzenie ma się odbyć w połowie kwietnia br.

• Skazany na karę wydalenia z zawodu za kradzież części do wiertarki sędzia Paweł M. wrócił do pracy. Niedawno Sąd Najwyższy zmienił karę. Postanowiono, że sędzia będzie przez dwa lata otrzymywał niższą pensję.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2018-03-28 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: Ponad trzy czwarte ankietowanych ufa papieżowi. A ile Kościołowi?

2025-01-18 07:47

[ TEMATY ]

Kościół

Włochy

papież Franciszek

PAP/EPA

Papież Franciszek pozdrawia wiernych podczas cotygodniowej audiencji generalnej w Sali Pawła VI w Watykanie

Papież Franciszek pozdrawia wiernych podczas cotygodniowej audiencji generalnej w Sali Pawła VI w Watykanie

76 procent Włochów deklaruje zaufanie do papieża Franciszka, zaś do Kościoła katolickiego 45 procent - wynika z sondażu Instytutu Badań Demopolis, przedstawionego przez włoskie media w pierwszym miesiącu Roku Świętego.

"Włosi i wyzwania dla Kościoła papieża Franciszka w Roku Świętym"- to tytuł raportu, w którym przeanalizowano wpływ nauczania papieża na opinię publiczną oraz oczekiwania Włochów wobec Jubileuszu roku 2025.
CZYTAJ DALEJ

Proboszcz z Gazy: rozejm przynosi nadzieję

2025-01-18 14:23

[ TEMATY ]

Caritas

strefa gazy

rozejm

Adobe Stock

„Wiadomość o zawieszeniu broni wywołała radość. Teraz wszyscy czekamy na to, aż rozejm wejdzie w życie. Zdajemy sobie jednak sprawę, że będzie to trudna droga” - podkreśla ojciec Gabriel Romanelli. Jest on proboszczem jedynej katolickiej parafii w Gazie, która przez piętnaście miesięcy była miejscem schronienia dla setek palestyńskich rodzin. Pochodzący z Argentyny kapłan wskazuje, że każda godzina bez rozejmu oznacza kolejne dziesiątki zabitych i setki rannych.

„Wciąż jest śmierć, zniszczenie i udręka, które nadal wdzierają się w nasze codzienne życie i wyniszczają je” - mówi misjonarz należący do Instytutu Słowa Wcielonego. W kościele Świętej Rodziny odprawił wczoraj dziękczynną Mszę za porozumienie między Hamasem i Izraelem, osiągnięte dzięki mediacji USA, Kataru i Egiptu. Przewiduje ono rozejm oraz uwolnienie zakładników izraelskich i więźniów palestyńskich. Podczas tej pierwszej fazy powinien zostać wyznaczony kurs prowadzący do osiągnięcia ostatecznego pokoju.
CZYTAJ DALEJ

Kandydatka na prokuratora generalnego: koniec ze szpiegowaniem kościołów

2025-01-18 21:08

[ TEMATY ]

USA

PAP/EPA/WILL OLIVER

Pam Bondi

Pam Bondi

Kandydatka na prokuratora generalnego Pam Bondi powiedziała podczas przesłuchania w Senacie, że położy kres "uzbrojeniu" rządu federalnego przeciwko katolikom i ludziom wierzącym - informuje lifesitenews.com.

Pam Bondi, nominowana przez prezydenta elekta Donalda Trumpa na stanowisko prokuratora generalnego, obiecała podczas przesłuchania w Senacie, że położy kres atakom Departamentu Sprawiedliwości na katolików i wszystkich innych za ich wiarę lub pokojowe protesty.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję