Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sprawdzą VAT

Powołanie sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT jedni łączą z realizacją obietnic wyborczych, inni ze spadkiem notowań rządzącego PiS. W pierwszym przypadku chodzi o konieczność zakończenia prac przed upływem tej kadencji Sejmu. Sprawę trzeba zbadać, bo na wyłudzeniach VAT Polacy stracili sporo pieniędzy. Dużo więcej niż 260 mld zł, ale właśnie ta mniej więcej suma trafiła nie do budżetu w czasie rządów PO, lecz do kieszeni złodziei. Wniosek o powołanie komisji złożyli posłowie PiS, którzy na jego poparcie przedstawiali statystyki pokazujące tzw. lukę VAT-owską. W czasie rządów PO-PSL wzrosła ona z 0,6 proc. PKB do 2,9 proc. PKB w 2015 r. – Polska była zieloną wyspą dla oszustów. Gdyby poziom ściągalności podatków był utrzymany na wcześniejszym poziomie, mielibyśmy w budżecie więcej o ok. 250-270 mld zł. To gigantyczne kwoty, za które można by sfinansować wiele programów, np. prorodzinnych – powiedział poseł Marcin Horała, typowany na szefa komisji.

Reklama

Do zakresu prac komisji mają należeć zbadanie i ocena prawidłowości oraz legalności działań, a także wskazanie zaniedbań i zaniechań w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT i podatku akcyzowego w latach 2007-15. Komisja ma zbadać działania i zaniedbania: członków rządu, prezesa NIK, ABW, CBA i szefa Policji, wskazać, gdzie dochodziło do zaniedbań, niekompetencji, a gdzie decydowała zła wola, decyzja polityczna, żeby ogromne sumy znalazły się w kieszeniach mafii VAT-owskiej, a nie w budżecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

***

Marsz pamięci

Uroczystości państwowe związane z 8. rocznicą katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się w Warszawie od Mszy św. o godz. 8 w intencji ofiar tragedii w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. Po Eucharystii, jak co miesiąc, odbył się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Po południu na pl. Józefa Piłsudskiego został odsłonięty pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz wmurowano kamień węgielny pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Po Mszy św. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela o godz. 18 ulicami ścisłego centrum stolicy przeszedł Marsz Pamięci.

wd

***

Zbadają billboardy

Reklama

Billboardy Platformy Obywatelskiej oczerniające dyrektora Radia Maryja powinna zbadać prokuratura – uważają prawnicy z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”. Chodzi o jeden z billboardów przygotowanych przez PO w ramach kampanii „Konwój wstydu”, na którym znajduje się hasło: „Tadeusz Rydzyk wziął dotacji 94 mln zł!”. Jest on opatrzony słowami byłej premier Beaty Szydło: „Te pieniądze się im po prostu należały”, które odniosła do nagród dla ministrów i wiceministrów. Zarzut, że środki są przez o. Rydzyka wykorzystywane prywatnie, godzi w jego działalność. W podawanej przez PO kwocie znajdują się w zdecydowanej większości środki na geotermię w Toruniu, które pochodziły z Ministerstwa Środowiska czy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Media sprzyjające o. Rydzykowi wzywają do wysyłania pism do prokuratury z zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa przez PO.

jk

***

Radom, a nie Modlin

W Radomiu, a nie w Modlinie ma powstać lotnisko, które przejmie część ruchu z warszawskiego Okęcia, a potem będzie uzupełniać Centralny Port Komunikacyjny, który ma powstać w Stanisławowie. Tak zdecydowało Państwowe Przedsiębiorstwo „Porty Lotnicze”. I to PPL jeszcze w drugim kwartale ma się stać podmiotem zarządzającym lotniskiem w Radomiu. Jak zapowiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan, który promuje tę decyzję, jeszcze w tym roku ma się rozpocząć proces inwestycyjny. To Radom, który leży 100 km od Warszawy, a nie Modlin (40 km), na podstawie decyzji PPL, ma się stać lotniskiem komplementarnym dla stolicy. Jest to wybór znacznie prostszy i łatwiejszy. Lotnisko w Radomiu można znacznie łatwiej rozbudować, nie ma problemu z zamknięciem go na czas robót. Problemem jest natomiast to, że przewoźnicy bronią się przed przeniesieniem do Radomia. Niemniej, zdaniem Bielana, rozbudowane lotnisko mogłoby przyjąć pierwszych pasażerów już w 2020 r. W przyszłości mogłoby być drugim największym takim obiektem w Polsce.

wd

***

Dla dużych rodzin

Reklama

Same dobre wiadomości dla rodziców z dużych rodzin. Od przyszłego roku z Karty Dużej Rodziny będą mogli korzystać wszyscy rodzice, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, bez względu na ich obecny wiek. Do tej pory takiej możliwości nie było: rodzice, którzy wychowywali co najmniej trójkę dzieci, dostawali swoje Karty Dużej Rodziny, a ich dzieci traciły przywileje w zależności od tego, czy się uczą, w wieku 18 lub 25 lat. Według obliczeń Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, dzięki tej zmianie liczba uprawnionych do korzystania ze zniżek w Karcie Dużej Rodziny zwiększy się z 2,7 mln do 3,7 mln osób.

wd

***

Szukają śladów

Wiadomo, że bitwa pod Legnicą, w której Mongołowie pokonali rycerstwo śląskie, wielkopolskie, niemieckie i morawskie, została stoczona 777 lat temu. Do dziś jednak nie wiemy, gdzie dokładnie doszło do starcia. Miejsce bitwy chcą odnaleźć miłośnicy historii i poszukiwacze wyposażeni w wykrywacze metali, wspierani przez archeologów. Pierwsza część poszukiwań pod Legnicą nie przyniosła spodziewanych efektów. Kolejny etap zaplanowano na sierpień. Do bitwy pod Legnicą doszło 9 kwietnia 1241 r.

jk

***

Sprostowanie

W notce „Kto pilnował Żydów” („Niedziela” nr 12 z 25 marca 2018 r.) zmieniłem imię Tadeusza Michalskiego. Przepraszam.

jk

***

Kraków-Łagiewniki

Przyczynić się do przemiany świata

W Niedzielę Bożego Miłosierdzia w tym roku łagiewnickie sanktuarium Bożego Miłosierdzia nawiedziła wielka rzesza pielgrzymów z różnych regionów Polski, ale też z takich odległych krajów, jak Argentyna, Chiny, Indie i Korea. Uroczystości, którym towarzyszyło hasło „Miłosierdzie źródłem wolności”, nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczęły się w sobotę wieczorem Drogą Miłosierdzia. Przybywający już na noc pątnicy modlili się na Wzgórzu Miłosierdzia, a o północy uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Jan Zając.

Reklama

Kolejne Eucharystie były sprawowane od wczesnych godzin porannych przez całą niedzielę. Głównej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. – W Niedzielę Bożego Miłosierdzia najpierw musimy sobie postawić pytanie: Jaka jest nasza wiara? – zwrócił się do ponad 50 tys. wiernych zebranych wokół ołtarza polowego. I zachęcał do refleksji, stawiając kolejne pytania: – Czy jest to wiara, która potrafi zwyciężać moce tego świata? Czy jest to wiara pełna ufności i zanurzona w prawdzie? Czy jest to wiara, która każe nam ciągle na nowo zbliżać się do Chrystusa i prosić o przebaczenie? Abp Jędraszewski odwołał się w homilii m.in. do Ewangelii o postawie niewiernego Tomasza oraz do fragmentów „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny, zwłaszcza tych dotyczących modlitwy za ojczyznę. Zachęcał, aby nasza modlitwa była wytrwała i ufna. I przekonywał: – Zbawiciel objął swoją miłością miłosierną cały świat i cały świat tą miłością przemienił. My mamy łączyć się z Nim i wierzyć, że nasze, wydawałoby się, mało znaczące gesty, nasza ufna modlitwa, nasze w cichości znoszone cierpienia mogą, jeśli są złączone z Chrystusem, przyczynić się do przemiany tego świata i do jego zbawienia.

Maria Fortuna- Sudor

***

Nowa adhortacja

„Gaudete et exsultate”

Nowa adhortacja pt. „Gaudete et exsultate” – Cieszcie się i radujcie (Mt 5, 12) została ogłoszona 9 kwietnia br. jednocześnie w Watykanie i w Warszawie. Jest ona poświęcona wezwaniu do świętości we współczesnym świecie. Prezentacja polskiej wersji dokumentu odbyła się podczas konferencji prasowej w nowym Centrum Medialnym Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie. O papieskiej adhortacji mówili: wybitny teolog o. prof. Jacek Salij OP, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik oraz autor polskiego tłumaczenia o. Stanisław Tasiemski OP.

KAI

***

Krótko

• Prezydent RP Andrzej Duda zawetował kolejne prawo uchwalone przez Zjednoczoną Prawicę – tzw. ustawę degradacyjną.

• Utworzona na początku kwietnia br. Polsko-Amerykańska Izba Handlowa jest wzmocnieniem obecności polskiego biznesu w USA i amerykańskich przedsiębiorców w Polsce. Poinformowali o tym na wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA w Polsce Paul Jones.

• Kazimierz Ujazdowski, do niedawna jeszcze członek PiS, został kandydatem PO na prezydenta Wrocławia. Polityk wstąpił też do partii założonej przez Donalda Tuska.

• Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, usłyszał zarzuty w śledztwie wszczętym po zawiadomieniu CBA, które analizowało majątek samorządowca. Chodzi o zatajenie oszczędności w oświadczeniu złożonym w 2013 r.

Reklama

• FAFCE – Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich w Europie zaapelowała do polskich parlamentarzystów, aby byli przykładem dla innych krajów europejskich i przegłosowali inicjatywę #ZatrzymajAborcję, zawierającą propozycję wyeliminowania dopuszczalności aborcji eugenicznych.

• Mateusz Piskorski, były polityk Samoobrony, usłyszał zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji i Chin. Został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego prawie 2 lata temu.

• CBA zatrzymało byłego wiceministra finansów w rządzie PO-PSL. Sprawa ma związek z aferą hazardową.

• Do Sejmu trafi projekt ustawy obniżającej pensje poselskie i senatorskie o 20 proc.; ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu przekażą swoje nagrody na cele charytatywne, zlikwidowane zostaną dodatkowe świadczenia w kierownictwach spółek Skarbu Państwa. Takie decyzje podjął prezes PiS w obliczu spadków sondażowych rządzącej partii.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2018-04-11 10:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzej Królowie w Żernikach Wrocławskich

2025-01-06 20:57

Marcin Cyfert

Orszak Trzech Króli w Żernikach Wrocławskich

Orszak Trzech Króli w Żernikach Wrocławskich

II Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Żernik Wrocławskich. Do orszaku dołączył m.in. król Bolesław Chrobry, pierwszy król Polski ukoronowany 1000 lat temu.

Orszakowi towarzyszył zespół Karkonosze z Gruszkowa. Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele NMP Pompejańskiej. Proboszcz parafii ks. Tadeusz Rusnak przypomniał, dlaczego świętujemy uroczystość Objawienia Pańskiego i zaprosił wszystkich do orszaku a na koniec na słodki poczęstunek do salki parafialnej.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Epifania przypada 6 stycznia?

Niedziela świdnicka 1/2019, str. VII

[ TEMATY ]

Epifania

Karol Porwich/Niedziela

Ustalenie daty obchodów uroczystości Objawienia Pańskiego nie dokonało się przypadkowo. Choć nie została wskazana przez Pismo Święte, to posiada symbolikę opartą na tekstach biblijnych

Zanim przejdziemy do omówienia symboliki kryjącej się pod datą dzienną 6 stycznia, należy najpierw wyjaśnić nazwę uroczystości, którą wówczas obchodzi Kościół. Ta najbardziej rozpowszechniona wśród wiernych w Polsce to święto Trzech Króli. Z kolei w polskiej edycji ksiąg liturgicznych figuruje określenie Objawienie Pańskie. Natomiast w księgach łacińskich i w całej tradycji chrześcijańskiej od początku funkcjonuje nazwa Epifania, pochodząca z języka greckiego (epifaneia), która oznacza „objawienie”, „ukazanie się”. Chodzi o objawienie się Jezusa Chrystusa, Wcielonego Syna Bożego jako Zbawiciela świata. Nazwą „epifania” określano narodzenie Jezusa, Jego chrzest w Jordanie i dokonanie pierwszego cudu na weselu w Kanie Galilejskiej. Taką treść miało pierwotne święto Epifanii, które powstało ok. 330 r. w Betlejem. Obejmowało ono początkowe tajemnice zbawienia, o których informują nas pierwsze rozdziały Ewangelii ze skupieniem się na tajemnicy narodzenia Chrystusa. Epifania ulegała ewolucji wraz z jej rozszerzaniem się poza Palestynę. Na Wschodzie stanie się pamiątką chrztu Jezusa w Jordanie, a na Zachodzie będzie stanowić obchód trzech cudownych wydarzeń (tria miracula) stanowiących początkowe objawienia chwały Bożej Zbawiciela: pokłon Mędrców ze Wschodu, chrzest w Jordanie i cud w Kanie Galilejskiej, przy czym z czasem hołd magów rozumiany jako objawienie się Chrystusa poganom zdominuje niemal wyłącznie łacińską celebrację Epifanii. W ludowej świadomości stanie się ona zatem świętem Trzech Króli ze względu utożsamienie mędrców z królami na podstawie niektórych biblijnych tekstów prorockich, a ich liczba zostanie ustalona w związku z trzema darami, jakimi zostało obdarowane Dzieciątko Jezus. Te różnice między Wschodem a Zachodem nie przekreślają jednak faktu, że istotną tematyką tego obchodu liturgicznego pozostaje objawienie się Boga w Chrystusie.
CZYTAJ DALEJ

W archikatedrze wileńskiej odkryto insygnia grobowe władców Polski i Litwy

2025-01-07 14:10

[ TEMATY ]

Wilno

insygnia

Vilniaus arkivyskupija / Aistė Karpytė - Vatican Media

Sensacyjne odkrycie w kryptach archikatedry wileńskiej. Badacze znaleźli tam tajny schowek z insygniami przeznaczonymi do pochówków władców Polski i Litwy - króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Ja-giellończyka, pierwszej żony Zygmunta Augusta Elżbiety Habsburżanki i jego drugiej żony Barbary Radziwiłłówny.

O wyjątkowym odkryciu na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformował metropolita wileński, arcybiskup Gintaras Gruszas. „Trzej Królowie przynieśli nam w darze trzy korony” - powiedział hierarcha. Odkrycia dokonano 16 grudnia 2024 roku, gdy natrafiono na skrytkę z 1939 roku.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję