Reklama

Polska

„Niedziela” - narzędzie nowej ewangelizacji

[ TEMATY ]

Niedziela

ewangelizacja

Bożena Sztajner

Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna "Niedzieli"

Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Niedziela” w dziele Nowej Ewangelizacji” - to temat konferencji naukowej, która odbyła się wieczorem 30 stycznia w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. W konferencji wzięli udział m. in. profesorzy, wykładowcy i studenci Wyższego Instytutu Teologicznego oraz pracownicy tygodnika katolickiego „Niedziela”.

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

„Niedziela” miała i ma ogromną rolę do spełnienia w dziele Nowej Ewangelizacji. Dzisiaj pochylamy się nad tym wielkim dziełem i dorobkiem tygodnika katolickiego „Niedziela” - mówił, otwierając konferencję, ks. prof. dr hab. Marian Duda, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Nie da się dzisiaj podjąć dzieła ewangelizacji bez środków społecznego przekazu” - dodał ks. Duda i podziękował za wielki wkład w budowanie dzieła ewangelizacji i „Niedzieli” ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi.

Rys historyczny „Niedzieli” oraz znaczenie tygodnika dla Kościoła dzisiaj przybliżyła Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna „Niedzieli”. W referacie zatytułowanym „Z Piwnicy na świat” przybliżyła nie tylko tematykę „Niedzieli” od jej początków, od 1926 r., ale szczególne miejsce poświęciła okresowi zmagań „Niedzieli” z cenzurą w okresie PRL-u. - Ks. Antoni Marchewka jako redaktor naczelny „Niedzieli” zmagał się z bezlitosną cenzurą. Za swoją niezłomną postawę zapłacił również więzieniem. Przez jedenaście miesięcy przebywał w więzieniu komunistycznym - mówiła Lidia Dudkiewicz.

Redaktor naczelna „Niedzieli” przybliżyła również osoby publicystów, którzy współtworzyli dzieje tygodnika, m. in. Zofię Kossak Szczucką, Stefana Kisielewskiego, Bohdana Cywińskiego, Juliusza Brauna. - Bardzo ważna przy tym wszystkim była przyjaźń kard. Stefana Wyszyńskiego z ks. Antonim Marchewką. Dlatego list Prymasa Tysiąclecia napisany do „Niedzieli”, po jej wznowieniu w 1981 r., tratujemy jako testament dzisiaj juz sługi Bożego dla „Niedzieli” - podkreśliła Lidia Dudkiewicz i wyjaśniając tytuł swojego referatu dodała, że „najnowsze dzieje „Niedzieli” zaczęły się w piwnicy Domu Biskupiego, gdzie działało duszpasterstwo akademickie”.

Reklama

„Ks. Ireneusz Skubiś jako ówczesny duszpasterz akademicki zbudował redakcję „Niedzieli” ze swoimi studentami” - kontynuowała Lidia Dudkiewicz.

Redaktor naczelna podsumowała, że „dzisiaj „Niedziela” służy Nowej Ewangelizacji jako instytucja multimedialna ze studiem telewizyjnym i radiowym oraz z dynamicznie rozwijającym się portalem”. - „Niedziela” to także wydawnictwo książkowe - podsumowała Lidia Dudkiewicz.

Natomiast ks. red. Mariusz Frukacz przedstawił temat: „Kościół, świat i Polska na łamach „Niedzieli” w latach 1926-1953”. Prelegent dużo miejsca poświęcił m. in. relacji „Niedzieli” z papieżem Piusem XI - Już w 1928 r. w kazaniu na zakończenie roku w katedrze częstochowskiej bp Teodor Kubina poinformował diecezję o życzliwym przyjęciu Rocznika "Niedzieli" przez Piusa XI. Ojciec Święty udzielił wówczas błogosławieństwa redaktorowi, współpracownikom i czytelnikom Tygodnika - mówił ks. Frukacz i dodał, że również w 1933 r. „Niedziela” otrzymała list ze Stolicy Apostolskiej z błogosławieństwem Piusa XI. „List ten podpisał Eugenio Pacelli, późniejszy papież Pius XII” - podkreślił ks. Frukacz.

Redaktor „Niedzieli” zwrócił uwagę na obecność na łamach „Niedzieli” tematyki związanej z emigracją i pracą robotników na wychodźstwie. - W 1930 r. „Niedziela” opublikowała list pasterski bp. Teodora Kubiny „Do Drogich Diecezjan moich, przebywających na pracy zagranicą”. Bp Kubina zachęcał w nim do nabywania „Niedzieli”. Przypomniał proboszczom o obowiązku dostarczenia „Niedzieli” robotnikom z diecezji częstochowskiej na wychodźstwie - kontynuował ks. Frukacz.

Reklama

„Na łamach „Niedzieli” od samego początku było też obecne wychowanie liturgiczne, kult maryjny” - podkreślił prelegent i dodał, że „oczywiście dużo miejsca tygodnik poświęcał sprawom społecznym i działalności m. in. Akcji Katolickiej”.

Redaktor „Niedzieli” zaznaczył, ze „tygodnik był bardzo odważny pisząc otwarcie o złowrogiej działalności masonerii i zgubnych skutkach ideologii komunistycznej i bolszewizmie”.

Natomiast ks. dr hab. Marek Łuczak, sekretarz redakcji, wskazując na „Niedzielę” jako narzędzie ewangelizacji w dzisiejszych czasach podkreślił, że „Niedziela” „od samego początku była narzędziem budowania pewnej tożsamości”. - Dzisiaj jako medium kościelne „Niedziela” jest i musi być zakorzeniona w sercu biskupa - podsumował ks. Łuczak.

Na zakończenie konferencji jej uczestnicy obejrzeli film dokumentalny przygotowany przez TV Niedzielę pt. „historia i teraźniejszość „Niedzieli”.

4 kwietnia 1926 r. ukazał się pierwszy numer tygodnika katolickiego „Niedziela”. Tygodnik został powołany niedługo po tym jak papież Pius XI bullą "Vixdum Poloniae unitas" z 28 października 1925 r. powołał do istnienia diecezję częstochowską. Jej pierwszym biskupem został ks. Teodor Filip Kubina (1880-1951), działacz społeczny, popularyzator Akcji Katolickiej, publicysta, redaktor "Gościa Niedzielnego". Jedną z pierwszych decyzji jaką podjął bp Kubina było powołanie tygodnika katolickiego. Funkcję pierwszego redaktora „Niedzieli” bp Teodor Kubina powierzył ks. Wojciechowi Mondremu, który był redaktorem naczelnym „Niedzieli” w latach 1926-37.

W historii pisma redaktorami naczelnymi „Niedzieli” byli: ks. Wojciech Mondry (1926-37), ks. Stanisław Gałązka (1937-39), ks. Antoni Marchewka (1945-53), ks. Ireneusz Skubiś (1981-2014). Od 1 lipca 2014 r. redaktor naczelną jest Lida Dudkiewicz.

Po aresztowaniu przez władze komunistyczne w 1947 r. ks. Antoniego Marchewki zastępowali go na stanowisku redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. Marian Rzeszewski i ks. Władysław Soboń.

W ciągu blisko 89 lat istnienia „Niedziela” była zmuszona trzykrotnie zawiesić swoją działalność: w okresie II wojny światowej (1939-45) , w okresie PRL (1953-81) oraz w stanie wojennym (XII 1981).

2015-01-31 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czytaj „Niedzielę”!

„Głosić Chrystusa wszystkim” takie hasło przyświecało XVII Pielgrzymce Pracowników, Czytelników i Przyjaciół Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, która zgromadziła wiernych na Jasnej Górze w sobotę, 21 września. Hasło nawiązywało do osoby papieża Franciszka, który swoim życiem oraz działaniem w czasie pontyfikatu przypomina, że Chrystusa trzeba głosić wszystkim i wszędzie

Pielgrzymkowe spotkanie zostało zainaugurowane uroczystą Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej, pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Antoniego Długosza, w koncelebrze ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego tygodnika, księży redaktorów edycji diecezjalnych oraz księży przybyłych na pielgrzymkę. Zebranych powitał Ksiądz Redaktor Naczelny pisma. - Przychodzimy na Jasną Górą z radością i pobożnością. Przychodzimy, by zdać raport z naszej działalności Matce Bożej, która jest naszą główną Redaktorką, jest Dowódcą „Niedzieli”. Do Niej przynosimy nasze troski i nadzieje - powiedział m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś. - Tygodnik Katolicki „Niedziela”, spełniając swoją misję, jest świadkiem Chrystusa i ma prowadzić do pogłębienia wiary - podkreślał m.in. biskup Antoni Długosz. W homilii biskup Długosz zaapelował do redaktorów i dziennikarzy „Niedzieli”, by „byli świadkami Chrystusa”. - Mamy na pierwszym miejscu być nie tylko nauczycielami, ale świadkami - wołał.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Odpowiedzialnym za funkcjonowanie ośrodka w Fastowie jest ukraiński dominikanin ojciec Mykhaiło Romaniw, który współpracuje z całą rzeszą świeckich wolontariuszy. „Pomysł koronacji wziął się stąd, że nasz parafianin, pan Aleksander Łysenko, na jednej ze stron antykwarycznych znalazł figurę Matki Bożej Fatimskiej. Figura jest drewniana, ma 120 centymetrów wysokości. Pochodzi z Fatimy i została wyprodukowana w 1919 roku. To nas bardzo zainteresowało” - mówi Radiu Watykańskiemu ojciec Romaniw. Jak podkreśla, „drugą ważną rzeczą było to, że Matka Boża Fatimska właśnie w tym kontekście wojny prosiła o to, aby się modlić za Rosję. To jest bardzo ważne i od zawsze pamiętałem, iż żadne inne objawienie nigdy nie mówi o Rosji”.

CZYTAJ DALEJ

43. rocznica zamachu na Jana Pawła II

2024-05-12 22:59

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

43 lata temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Mehmet Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały.

Wybuchła panika, a papieża, ciężko ranionego w brzuch i w rękę natychmiast przewieziono do kliniki w Gemelli, gdzie rozpoczęła się kilkugodzinna dramatyczna walka o jego życie. Cały świat w ogromnym napięciu śledził napływające doniesienia. Wszyscy zadawali sobie pytanie, czy Jan Paweł II przeżyje. Dziś miejsce zamachu na papieża upamiętnia płytka w bruku po prawej stronie przy kolumnadzie Placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję