Zwieńczenie modlitwy towarzyszącej uroczystościom jubileuszowym 200-lecia diecezji sandomierskiej odbyło się 24 lipca w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem. Podsumowaniu diecezjalnego Jerycha Różańcowego przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.
Inicjatywa modlitewna
W sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii 7 października ubiegłego roku zainaugurowana została ciągle trwająca modlitwa zwana Jerychem Różańcowym. Nieustannie w kolejnych parafiach oraz domach zakonnych i instytucjach kościelnych na terenie diecezji podejmowana była wspólna modlitwa o owoce jubileuszu 200-lecia powstania diecezji, a także o powołania kapłańskie oraz świętość rodzin. Codziennie w innym miejscu do Boga przez przyczynę Matki Najświętszej była zanoszona całodobowa intensywna modlitwa różańcowa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Obchodzony w diecezji jubileusz jej powstania to czas uroczystych celebracji, spotkań i wydarzeń kulturalnych. W te wydarzenia zostały wpisane także dary duchowe. Jednym z nich było rozpoczęte 7 października 2017 r. Jerycho Różańcowe, które podjęły wszystkie parafie oraz wspólnoty zakonne na terenie diecezji. Przez ten czas nieustannie trwała wspólna modlitwa o błogosławione owoce przeżywanego jubileuszu, o dobre powołania kapłańskie oraz świętość rodzin. W kolejne dni całodobowe modlitewne czuwanie odbywało się w każdej parafii diecezji sandomierskiej – zaznacza ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii.
Idea przedsięwzięcia
Reklama
Jerycho Różańcowe to nieprzerwane czuwanie przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Inicjatywę modlitewnej akcji tłumaczy Ksiądz Rzecznik: – Rozpoczynało się ono w danej parafii Mszą św. oraz modlitwą różańcową, która podejmowana była przez grupy parafialne, rodziny i osoby indywidualne. W każdej parafii była odprawiana Msza św. o północy w intencji powołań kapłańskich. Następnie trwało całonocne czuwanie. O godz. 15 odmawiano parafialną Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a po niej trwało dalsze czuwanie do godz. 18.
Wtedy to rozpoczynała się Msza św. kończąca Jerycho Różańcowe w danej parafii. Jerycho Różańcowe jest duchową formą świętowania jubileuszu 200-lecia powstania diecezji sandomierskiej i obejmuje swym zasięgiem wszystkie wspólnoty parafialne diecezji. We wspólną modlitwę włączają się także wspólnoty zakonne na terenie naszej diecezji – informuje ks. Tomasz Lis.
Jak podkreślają duszpasterze, ta forma duchowego przeżywania jubileuszu przynosi wspaniałe owoce duchowego umocnienia wiernych i kapłanów. Powstają kolejne Koła Żywego Różańca oraz grupy modlitewne „Margaretka”, obejmujące swoją modlitwą księży. W kilku parafiach zawiązały się także grupy modlitewne wspierające ludzi chorych i samotnych. Podczas Jerycha wierni szczególnie modlą się o powołania kapłańskie i o dar świętości dla kapłanów. Wzrosła także znacząco liczba osób przystępujących do sakramentu spowiedzi.
Dziękowali w Radomyślu nad Sanem
Reklama
Na wspólnej modlitwie w radomyskim sanktuarium zgromadziły się wspólnoty Legionu Maryi, przedstawiciele grup maryjnych oraz innych wspólnot modlitewnych z terenu całej diecezji. Świeccy na spotkanie przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami. Spotkanie rozpoczęło czuwanie modlitewne przed Najświętszym Sakramentem, które poprowadzili członkowie grup legionowych. Następnie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, którą sprawował wraz z bp. Edwardem Frankowskim oraz licznymi duszpasterzami.
Podczas homilii Biskup Ordynariusz tłumaczył potrzebę podjętej w diecezji tak wielkiej inicjatywy modlitewnej oraz uwypuklał owoce płynące z tej modlitwy. – Planując obchody jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej, powierzyliśmy je Bogu. Chcieliśmy, aby towarzyszyła im modlitwa. Dlatego centralnym momentem wszystkich jubileuszowych uroczystości była zawsze Msza św. Pamiętając o poleceniu Pana Jezusa, żeby się modlić i nie ustawać, rozpoczęliśmy jednocześnie Jerycho Różańcowe. Objęło ono całą diecezję i zgromadziło ogromną rzeszę wiernych wielbiących Przenajświętszą Trójcę razem z Maryją – naszą Matką i Królową. Bóg usłyszał wołanie swojego Ludu i nam pobłogosławił. Bo słowa modlitwy nie giną w potoku innych słów. One są zawsze wysłuchiwane przez Boga i pozwalają przebywać blisko Niego, a to daje radość i szczęście. Niech więc nasza modlitwa trwa dalej. Niech ożywia i umacnia Kościół sandomierski, parafie, wspólnoty i stowarzyszenia. Niech wypełnia życie księży, sióstr zakonnych i osób świeckich, od najmłodszych po najstarszych – podkreślał bp Krzysztof Nitkiewicz podczas homilii.
Wspólną modlitwę zakończyło zawierzenie całej diecezji opiece Matki Bożej, którego dokonał Ordynariusz Sandomierski.