Reklama

Franciszek

Niech chrześcijanie niosą ciepło Boga do anonimowych miast

Chrześcijanie winni być "apostołami dzielnic" w miastach, w których często panują obojętność i anonimowość i nieść ludziom ciepło Boga - zachęcał Franciszek uczestników plenarnego posiedzenia Papieskiej Rady ds. Świeckich, których przyjął na audiencji 7 lutego w Watykanie. Spotkanie odbyło się pod hasłem: „Spotkać Boga w sercu miasta”.

[ TEMATY ]

audiencja

Grzegorz Gałązka

W skierowanym do nich przemówieniu papież wspomniał m.in. o mieście i "antymieście". Wyjaśnił, że to pierwsze jest "piękne i dobre" pod względem organizacyjnym i tego wszystkiego, co może ono ofiarować swym mieszkańcom. Często jednak istnieje ryzyko, że to, co wydaje się piękne i dobre, jest tylko powierzchownością i fasadowością, za którą żyją ludzie-cienie, których nikt nie dostrzega i za którą kryją się anonimowe i smutne sposoby życia – tłumaczył Ojciec Święty.

Zwracając uwagę na "zjawisko urbanizacji" i na fakt, że dziś ponad połowa ludności świata żyje w miastach, gospodarz spotkania zauważył, że "stwarzają one wielkie możliwości, ale także duże ryzyko, mogą być bowiem wspaniałymi przestrzeniami wolności i realizacji ludzkiej, ale mogą być też strasznymi miejscami odczłowieczenia i nieszczęścia". Zdaniem papieża, "każde miasto, nawet to, które wydaje się być kwitnące i uporządkowane, jest w stanie rodzić w sobie ciemne «antymiasto»".

Wydaje się ponadto, że obok mieszkańców istnieją także "niemieszkańcy", tzn. osoby niewidzialne, ubogie w środki i w ciepło ludzkie, zamieszkujące "niemiejsca" i które żyją z "braku relacji" - ciągnął dalej Franciszek. Wyjaśnił, że chodzi o jednostki, na które nikt nie zwraca uwagi którymi nikt się nie interesuje. Nie są one tylko anonimowe, ale są "antyludźmi" i to jest przerażające - przekonywał papież.

Zaznaczył następnie, że Bóg nie opuszcza jednak miasta, co więcej – On żyje w mieście. "Tak, Bóg nadal jest obecny również w naszych miastach tak żywiołowych i rozbieganych! Dlatego nigdy nie można popadać w pesymizm i defetyzm, ale należy spoglądać na miasto oczami wiary, wzrokiem kontemplacyjnym", a wówczas "odkrywa się tego Boga, który mieszka w domach, na ulicach i placach miasta" - przekonywał Ojciec Święty. Dodał, że Bóg nigdy nie jest nieobecny w mieście, gdyż zawsze jest obecny w sercu człowieka.

Reklama

W tym kontekście podkreślił, że miasto jest często terenem do apostolstwa płodniejszym niż wielu może to sobie wyobrazić. "Toteż ważna jest troska o formację świeckich, o wychowywanie ich do posiadania tego spojrzenia wiary, pełnego nadziei, które będzie umiało spoglądać na miasto oczami Boga" – stwierdził papież. Zauważył, że to świeccy są przede wszystkim wezwani do wychodzenia bez strachu na spotkanie ludziom w codziennej działalności, w pracy, zarówno pojedynczo, jak i rodzinami, z parafiami lub za pośrednictwem ruchów i stowarzyszeń kościelnych, do których należą. W ten sposób mogą kruszyć mur anonimowości i zobojętnienia, który często panuje niepodzielnie w miastach. Chodzi o znalezienie w sobie odwagi postawienia pierwszego kroku ku zbliżeniu się do innych ludzi, aby być "apostołami dzielnicy" - podkreślił Ojciec Święty.

Tak więc, doceniając odwołanie się jako podstawy tego posiedzenia do nauczania zawartego w jego adhortacji "Evangelii gaudium", papież zaznaczył, że misją świeckich jest stawanie się "radosnymi głosicielami Ewangelii swym współmieszkańcom" i towarzyszenie "z miłością tym swoim braciom, którzy stawiają pierwsze kroki w życiu wiary". "Krótko mówiąc, świeccy są powołani do życia w pokornym działaniu w Kościele i do stawania się zaczynem życia chrześcijańskiego dla całego miasta" - oświadczył papież. Dodał, że ważne jest również, aby "w tym odnowionym zapale misyjnym dla miasta świeccy, pozostając w łączności ze swymi pasterzami, umieli proponować samo serce Ewangelii, a nie dodatki do niej". Dopiero w ten sposób można ofiarować, w postawie szacunku dla osób, istotę Ewangelii - zakończył swe przemówienie Franciszek.

2015-02-07 17:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: dzieci to przede wszystkim życie, radość i nadzieja

[ TEMATY ]

audiencja

Franciszek

Grzegorz Gałązka

O życiu, radości i nadziei, jakie wnoszą w świat dzieci mówił dziś papież podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Zaznaczył, iż po tym jak traktowane są dzieci można osądzić społeczeństwo. Katechezy Franciszka wysłuchało dziś na placu św. Piotra około 16 tys. wiernych.

Papież zaznaczył, że dzieci są wielkim darem dla ludzkości, ale są także wielkimi wykluczonymi, bo nawet nie pozwalają im się narodzić! Przypominają nam one, iż wszyscy, w pierwszych latach życia, byliśmy całkowicie zależni od troski i życzliwości innych. Dodał, że także Syn Boży stał się Dzieciątkiem. Podkreślił, że dzieci potrafią zrozumieć Pana Boga, a Pan Jezus nauczał, że są one skarbem dla ludzkości i dla Kościoła, gdyż przypominają nam, że aby wejść do królestwa Bożego musimy siebie uznać za potrzebujących pomocy, miłości, przebaczenia.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Papież: przemoc względem kobiet nie bierze się znikąd

2022-11-26 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aby skutecznie zwalczyć plagę przemocy względem kobiet nie wystarczą wyspecjalizowane organy czy działania represyjne. Potrzeba jedności i współpracy przede wszystkim w dziedzinie prewencji – mówił Papież na audiencji dla przedstawicieli włoskiej policji, którzy specjalizują się w zwalczaniu przemocy względem kobiet. Podkreślił, że prewencja jest niezwykle ważna, bo ten rodzaj przemocy wynika często z postaw kulturowych, głęboko zakorzenionej mentalności i uprzedzeń.

Papież zwrócił też uwagę na czynniki, które sprzyjają przemocy względem kobiet. Są to z jednej strony hedonistyczny styl życia, a z drugiej – kryzys gospodarczy i społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję