Reklama

Niedziela Wrocławska

Rozmowy z Niedzielą

Dla większej miłości

Z Katarzyną Urbaniak, położną Oddziału Neonatologii z Pododdziałem Patologii Noworodka we Wrocławiu, koordynatorką Hospicjum Perinatalnego i wykładowcą w Szkole Rodzenia, rozmawia Wanda Mokrzycka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wanda Mokrzycka: – Kim są pacjenci Pododdziału Patologii Noworodka i Hospicjum Perinatalnego?

Katarzyna Urbaniak: – To maleńkie dzieci, zarówno te, które urodziły się przed czasem i wymagają opieki lekarskiej i warunków bliskich tym, które były w brzuchu mamy, jak i te, o których wiemy, że narodzą się chore. Staram się towarzyszyć rodzicom w sytuacji, kiedy dowiadują się, że ich dzieciątko ma wadę genetyczną. Rozmawiam z nimi, przygotowuję ich do porodu, opiekuję się, gdy maleństwo jest już na świecie. To, co mogę zrobić dla rodzin dzieci z wadami letalnymi, to odbić ich stópkę, podarować tęczowy kocyk, zaproponować chrzest dzieciątka i sesję zdjęciową. To bardzo trudne – być z rodzicami dziecka, które odchodzi, bo każdy z nich przeżywa tę sytuację, która przecież nie jest normalna. Łatwo wtedy przekroczyć granicę ich intymności. Staram się ich niczym nie urazić. Zdarzają się rodzice, którzy zostawiają swoje dziecko, albo są im odbierane prawa rodzicielskie. No, to takie ciemniejsze strony naszej pracy. My nie wiemy co było wcześniej i co będzie dalej, wykonujemy pracę, która jest potrzebna tu i teraz.

– Czyli położna to zawód zaufania...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Tak. My nie wiemy co dzieje się z dziećmi, czy z ich rodzicami po wyjściu ze szpitala. Chociaż czasem chciałybyśmy znać ich losy. Mam również wrażenie, taką własną obserwację, że dzieci z wadami letalnymi wiedzą, czy lepiej odejść przed porodem, czy przyjść na świat i odejść w ramionach rodziców, tak dla większej miłości. Zupełnie jakby wiedziały, co jest potrzebne rodzicom. Uczę się wiele od tych dzieci.

– Czego się Pani od nich uczy?

– Pierwsza rzecz: nie oceniać. To strasznie trudne dla mnie i chyba dla wielu dorosłych. Druga rzecz: żyć tu i teraz. Nie wybiegać myślami do przodu, tylko rozejrzeć się: co teraz mogę zrobić. I ucieszyć się chwilą, która trwa. Dzieci niesamowicie reagują na dotyk mamy – on jest ciepły, kochający. Nasz jest inny – precyzyjny, bolesny, bo my kłujemy, wykonujemy nieprzyjemne zabiegi. Pięknie jest patrzeć na taką rozmowę bez słów mamy i dziecka – takiej radości chcę się uczyć.

Reklama

– To bardzo trudne sytuacje: rodzice czekają na dziecko, nagle zaczynają się komplikacje w ciąży. Dziecko rodzi się za wcześnie, trafia do inkubatora. Czy rodzice mogą dać coś swoim dzieciom w inkubatorze?

– Od pierwszych chwil bardzo dużo. Mogą czytać książeczki, śpiewać, dotykać, być z nimi po prostu... Potem przychodzi czas na przystawianie do piersi, kangurowanie, w czasie którego dziecko kolonizuje się z bakteriami mamy, słyszy bicie jej serca, co daje maleństwu poczucie bezpieczeństwa i zdrowy sen. To tulenie powoduje u maluszka wzrost oksytocyny, a ona z kolei stymuluje rozwój mózgu. Gdy nie ma rodziców w pobliżu można zaobserwować u takiego wcześniaczka mechanizmy obronne, takie ucieczki od bólu – on udaje np., że śpi: „nie ma mnie tu, nie chcę tu być”. My, w dorosłym życiu, też mamy takie momenty, chcemy uciec od bólu.

– Skąd czerpie Pani pokój i siłę w tej niełatwej pracy?

– Może to zabrzmi górnolotnie, ale to jest nasza misja. Każdy z nas ma powołanie, by wykonywać jakiś zawód. Może w tym zawiera się ta siła? Wierzę, że to wszystko pochodzi od Boga...

– Czy wychodząc z pracy zostawia Pani w szpitalu wszystkie zdarzenia i pacjentów?

– Tak jest w założeniach – na oddziale żyję tym, co tu się dzieje, nie przynoszę domowych trosk. Wychodząc zostawiam „pracę w pracy”. Ale w rzeczywistości mam pacjentów w sercu i „wynoszę” ich do domu. Zawsze myślę, co jeszcze mogłabym zrobić, jak pomóc...

– Wasza praca polega na wykonywaniu powtarzających się czynności: podawanie lekarstw, przewijanie, karmienie, wizyta lekarska, opisywanie pacjenta i tak w kółko. Nie nudzi Pani ta rutyna?

– Nie! W naszym zawodzie rutyna jest dobra. Im częściej będę kłuć, tym lepiej będę to robiła. Poza tym, każdy pacjent to inna historia. Dochodzi do tego obsługa sprzętu medycznego, który wciąż się zmienia, zmieniają się standardy i zalecenia. Nie ma nudy.

– Czy nurtuje Panią pytanie dlaczego takim maleństwom nie jest oszczędzone cierpienie?

– Raczej nie myślę o tym. Nie pytam też „dlaczego”, a raczej „po co”. Bo nie poznam odpowiedzi dlaczego się tak stało, ale z biegiem czasu mogę odkryć czemu wczesne narodziny czy odejście dzieciątka mogło służyć. Co się zmieniło w moim życiu wraz z tym trudnym czasem.

– A czy na oddziale zdarzają się cuda?

– Cudem jest każdy poród, każde dziecko! One właściwie dzieją się ciągle, tylko nie każdy je widzi. Cudem jest bliskość mamy i dziecka, cudem są dzieci, które wychodzą do domu i prawidłowo się rozwijają. Wiele lat temu urodziły się bliźniaczki w bardzo ciężkim stanie. Położyłyśmy je w inkubatorze otwartym, obok siebie, i przeprowadzałyśmy szereg zabiegów medycznych. One odnalazły wtedy swe dłonie i złapały się za ręce. Dla nas to był wymowny znak: jakie one są sobie bliskie i jak ważne jest czuć czyjąś obecność. Mam jeszcze w domu ich zdjęcie. Ach, i cudną wiadomość ostatnio usłyszałam, że półtorakilogramowy Piotruś, którego kiedyś reanimowałam, poszedł właśnie na studia. Cudów jest mnóstwo, tylko my obok nich przechodzimy tak obojętnie!

2018-11-14 11:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy jesteście powołani do niepłodności?

Małgorzata Trawka: – Oktawa Wielkanocna w tym roku była dla Was szczególnym momentem, w Waszej rodzinie pojawiło się nowe życie.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję