Skóra na szyi starzeje się równie szybko jak skóra na twarzy albo nawet szybciej. Jest cienka, dość sucha i wystawiona na działanie słońca latem oraz suchego powietrza zimą. Jednak przy nakładaniu kremów i maseczek albo ochronie przed mocnym słońcem łatwiej o niej zapomnieć niż o skórze na twarzy, bo rzadko daje uczucie suchości i nadmiernego naciągnięcia. Na ulicy można czasem zobaczyć kobiety, które mają zadbane twarze i „stare” szyje. Dlatego w dobrych salonach kosmetycznych nie można zamówić zabiegu na samą twarz – zawsze jest to zestaw „twarz+szyja+dekolt”. Warto sobie to zapamiętać także na użytek domowy.
Również przy robieniu makijażu nie należy pomijać szyi i dekoltu (a także uszu!). Podkład nałożony na samą twarz wygląda nienaturalnie, jak maska. Puder i inne kosmetyki, którymi pokrywamy skórę twarzy, nakładamy aż do miejsca, w którym zaczynają się bluzka czy sukienka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przy optycznym poprawianiu proporcji sylwetki sporo może zdziałać kształt dekoltu ubrania. Wycięcie w kształcie litery V wyszczupla i podwyższa, a przy małym biuście dobrze się sprawdzają dekolt w łódkę albo golf lub półgolf – zwłaszcza przy drobnych ramionach. Przy doborze dekoltu pamiętajmy jednak o przyzwoitości i umiarze. Jeśli mamy ładną, ale zbyt wyciętą bluzkę czy sukienkę, możemy się czasem poratować chustą. Duże, luźno wiązane chustki i szaliki są ostatnio bardzo modne. Przy doborze naszyjnika lub korali warto natomiast uwzględnić przede wszystkim rozmiar biustu: przy dużym lepiej wygląda krótka biżuteria blisko szyi, przy małym – długa, duża i wyrazista. Klasyczna zasada dotycząca dodatków do eleganckiego stroju kobiecego głosi: „Jeśli nie wiesz, co założyć, załóż perły”. Dyskretny naszyjnik z pereł jest dobry na różne okazje i na różne pory dnia.
W przednio-dolnej części szyi jest umiejscowiony ważny narząd, który steruje wieloma procesami w organizmie i który u kobiet niedomaga znacznie częściej niż u mężczyzn – tarczyca. Jeśli tarczyca się powiększy albo jeśli pojawią się trudności w oddychaniu lub przełykaniu, warto omówić tę sprawę z lekarzem i zrobić badania.