Przy ołtarzu świątyni dedykowanej o. Kolbemu razem z Biskupem Eucharystię celebrowali kapłani dekanatu oświęcimskiego. Modlili się także przedstawiciele duszpasterstwa rodzin, ruchów ProLife i zgromadzeni wierni.
W homilii Biskup przedstawił historyczny kontekst problemu obrony życia, począwszy od czasów biblijnych. – Nieraz ludzie mówią, że w Piśmie Świętym nie ma mowy o zakazie aborcji. To prawda. Ale z tego powodu, że taka jest atmosfera, podejście do poczynającego się życia, do narodzin i do rodziny. Przyczyny takiego podejścia, które dziś nazywamy ProLife są przede wszystkim religijne: każde życie jest święte, nienaruszalne, chciane przez Boga – mówił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Przywołał tekst „Didache” z II wieku, adresowany do pogan przyjmujących chrzest, w którym pojawia się pierwsze wyraźne potępienia aborcji i zabijania dzieci. – To pierwszy tekst spośród wielu, które pojawią się później w dziejach Kościoła, które tworzą spójną, rozwijającą się i coraz bardziej bogatą tradycję odnośnie do obrony życia – mówił Biskup, cytując na koniec papieskie nauczanie dotyczące świętości i nienaruszalności życia oraz potępienia aborcji. Przypomniał różne formy zaangażowania ludzi na rzecz obrony nienarodzonych – począwszy od antyaborcyjnych pikiet, przez marsze protestacyjne, akcje informacyjne, na modlitewnych inicjatywach kończąc. – Czynią to świadomi wartości życia chrześcijanie – stwierdził.
W ramach liturgii chętni podjęli zobowiązanie duchowej adopcji dziecka poczętego. Biskup pobłogosławił także ciężarne matki oraz kobiety, które borykają się z trudnościami w poczęciu dziecka. Liturgię Eucharystii poprzedził koncert zespołu Fausystem. Wierni mogli także wysłuchać świadectwa matki trójki dzieci, z których jedno zmarło, a drugie jest chore. Doświadczeniem poczwórnego rodzicielstwa dzieliła się też para z 18-letnim stażem małżeńskim.
Dzień wcześniej w oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana promowano akcję „Bucik”. Do ogólnopolskiej akcji broniącej życie przyłączyło się 200 osób, które w 10 różach różańcowych będą modlić się w intencji dzieci nienarodzonych.
Dzień Świętości Życia powstał z impulsu św. Jana Pawła II. Papież Polak w swojej encyklice „Evangelium vitae” zaproponował, aby celem takiej inicjatywy było „budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”.