KATARZYNA KRAWCEWICZ: – W tym roku Festyn Rodzinny Caritas z okazji Dnia Dziecka obchodzi jubileusz.
ANNA MARIA FEDUREK: – To prawda. 1 czerwca odbędzie się 10. edycja naszego festynu „Bądźmy Razem”. Co roku przyjeżdża do Rokitna coraz więcej dzieci, wzrasta liczba grup zorganizowanych. Cieszy nas, że jest coraz więcej grup, dla których nasz Dzień Dziecka jest już pewną tradycją – to zarówno grupy organizowane przez parafie, Parafialne Zespoły Caritas, ale też po prostu rodzinne. Szacujemy, że tym razem będzie to od 3,5 do 4 tys. uczestników i ok. 100 autokarów. Dodam, że przyjeżdżają dzieci spoza diecezji, np. diecezji szczecińsko-kamieńskiej – tak im się u nas podoba.
Festyn organizujemy we współpracy z Sanktuarium Rokitniańskim jako gospodarzem miejsca oraz z Wydziałem Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży kurii diecezjalnej. Możemy liczyć też na życzliwość innych podmiotów, bo pomaga nam i wójt gminy Przytoczna, i straż pożarna, i policja, mamy wielu sponsorów i darczyńców. Dzięki temu dzieci mogą spędzić w Rokitnie cały dzień, nie płacąc za to. Nasz festyn to coś dla ciała i coś dla ducha. Bardzo ważnym elementem jest Msza św. w intencji wszystkich dzieci, która kończy się ich zawierzeniem Matce Bożej Rokitniańskiej.
– Jakich atrakcji można się spodziewać?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Będą to m.in. animacje, dmuchane atrakcje, zjeżdżalnie, eurobungee, malowanie twarzy, baloniki. Lasy Państwowe ustawią stanowiska edukacyjne. W prowadzeniu zabaw pomoże ok. setka wolontariuszy Caritas, głównie młodych ludzi, którzy mogą poświęcić dzieciom cały dzień. Festyn przygotowywany jest z myślą o dzieciach w różnym wieku.
Tradycyjnie nasz sponsor strategiczny Biedronka Jeronimo Martins przygotuje paczki dla dzieciaków. I tu ważne jest, żeby odpowiednio wcześnie zgłosić grupę, ponieważ liczba paczek jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Rejestracja grup zorganizowanych trwa do końca maja, a szczegóły można znaleźć na naszej stronie internetowej (caritaszg.pl).
Dla dzieci przewidziany jest też darmowy poczęstunek – drożdżówka i coś do picia. Będą również wystawione stoiska gastronomiczne, gdzie będzie można coś zjeść za drobną opłatą.
– Wielkimi krokami zbliża się też Wakacyjna Akcja Caritas.
– Letni wypoczynek organizujemy zarówno ze środków publicznych (kuratorium, urzędy), jak i z ofiar darczyńców, a także z dystrybucji świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dzięki temu możemy zaoferować dzieciom bardzo atrakcyjny wyjazd w korzystnej cenie. Na przykład 12-dniowy wyjazd nad morze z wieloma atrakcjami, transportem, opiekunem itd. to koszt 900 zł. To oczywiście kwota wyjściowa, jeśli natomiast rodzina boryka się z poważnymi trudnościami finansowymi, może zgłosić się do Parafialnego Zespołu Caritas albo bezpośrednio do nas i wtedy zostaje podjęta decyzja o dodatkowym dofinansowaniu. Dzięki temu konkretne dziecko może pojechać albo za symboliczną opłatą, albo zupełnie za darmo. Dodam jeszcze, że na nasze kolonie jeżdżą również dzieci z rodzin o dobrej sytuacji ekonomicznej, ponieważ rodzicom podoba się nasz program i są po prostu pewni, że ich pociechy trafią pod dobrą opiekę. Nasza kadra to sprawdzeni ludzie, z pasją, potrafiący dotrzeć do dzieci w różnym wieku.
– Jak dużo dzieci skorzysta z Wakacyjnej Akcji?
Reklama
– Miejsc na naszych turnusach jest ok. 200. Organizujemy dwa turnusy kolonii w Międzyzdrojach dla dzieci do 13. roku życia, obóz rowerowy w Lubniewicach dla dzieci i młodzieży od 7 klasy podstawówki wzwyż i oazę Caritas w Grodowcu dla podopiecznych Programu „Skrzydła”, dla wolontariuszy angażujących się w Szkolne Koła Caritas albo osób chcących po prostu poznać bliżej naszą działalność. Ze środków Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom dofinansowujemy dodatkowo wyjazdy organizowane przez parafie, KSM, Ruch Światło-Życie itp., więc liczba dzieci korzystających z tej pomocy wzrośnie do ok. tysiąca.
– Co oprócz typowych atrakcji wakacyjnych znajduje się w programie kolonii?
– W zależności od wieku uczestników wdrażamy programy profilaktyczne informujące o skutkach zażywania alkoholu, narkotyków czy innych środków odurzających. W tym roku w diecezji opracowywany jest też program Bezpieczne Wakacje dotyczący nadużyć względem małoletnich. Planuje się, że w maju będzie już gotowy specjalny folder z informacjami, który trafi do podmiotów organizujących letni wypoczynek. Z programem zapoznają się wszyscy wychowawcy jadący na kolonie Caritas, ale z niektórymi elementami będziemy zapoznawać również dzieci podczas naszych wyjazdów. Uczestnicy dowiedzą się m.in., jakie zachowania dorosłych powinny budzić niepokój i co robić w takich sytuacjach.