Reklama

Niedziela Podlaska

Zaplanuj uBOGAcające wakacje!

Wakacje to niesamowita okazja do spotkania się z Bogiem i drugim człowiekiem. Aby owocnie przeżyć ten czas, warto już teraz zastanowić się: co, gdzie, kiedy i jak? A wartościowych propozycji spędzenia letniego wypoczynku w naszej diecezji nie brakuje

Niedziela podlaska 20/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

wakacje

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Maciek: – Mam 9 lat, rok temu po raz pierwszy wyjechałem z Caritas na wakacje. Chodziliśmy wszyscy razem nad wodę i karmiliśmy kaczki. Pamiętam grę terenową, w której były wyrzucane numerki wielką kostką, trafiona cyfra była przypisana do naszego zadania. W tę grę bawiliśmy się wszyscy, było wiele zabawy i wspólnej radości. Codziennie zapewniano nam wiele atrakcji, robiliśmy mnóstwo prac plastycznych, były wspólne tańce. Chodziliśmy na pyszne obiady. Pamiętam park linowy. Było super, to była fajna zabawa. Chciałbym jeszcze raz pojechać na takie wakacje i spotkać się ze swoimi przyjaciółmi z kolonii.

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej również w tym roku będzie organizowała bezpłatne kolonie letnie dla dzieci i młodzieży z ubogich i potrzebujących rodzin, których rodziców nie stać na wyjazd wakacyjny. Kolonie te dadzą możliwość odpoczynku po całym roku nauki szkolnej, odwrócą uwagę od problemów dnia codziennego i pozwolą nabrać sił i pozytywnego nastawienia na nowy rok szkolny. Na kolonie te uczestników zgłaszają księża, katecheci i ośrodki pomocy społecznej, dlatego mamy pewność, że dzieci i młodzież korzystające z wyjazdów wakacyjnych rzeczywiście potrzebują tego typu wsparcia. W tym roku kolonie będą organizowane w miejscowości Ostrowo nad morzem oraz w Poroninie w górach. Środki, które Caritas diecezjalna pozyskuje z dystrybucji zniczy, świec i baranków wielkanocnych przeznacza właśnie na tego typu cel – wakacyjne wyjazdy dla dzieci i młodzieży z rodzin ubogich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W ramach akcji wakacyjnych Caritas Drohiczyńska co roku stara się także o dofinansowanie kolonii letnich z FSUSR dla dzieci rolników, które także odbędą się w tym roku nad morzem i w górach. Ofertę wypoczynku kolonijnego Caritas i w tym roku kieruje do ubogich dzieci z polskich rodzin żyjących na Ukrainie i Białorusi.

Przy wspólnym zaangażowaniu i pomocy wszystkich diecezjan razem możemy spełniać marzenia. Sprawmy, by tak jak Maciek, inne dzieci również miały wymarzone wakacje, a uśmiech zagościł na ich twarzach. Więcej informacji niebawem na stronie www.drohiczyn.caritas.pl .

Reklama

Monika Szczepańczyk, Monika Gawrońska

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Kamila: – Każdy obóz, na który wyjeżdżałam z KSM DD to wartościowy czas! Czas radości, zabawy, ale przede wszystkim czas zbliżenia do Pana Boga przez codzienną Eucharystię i spotkania formacyjne. To przyjaźnie, które mimo upływu lat, trwają do dziś!

Już niebawem wakacje! Bez względu na wiek to czas pozytywnych skojarzeń, letniego wypoczynku, relaksu i czas na regenerację. Pomysłów na ciekawe spędzenie czasu nie brakuje! Obozy formacyjne, kolonie i dni formacyjne to propozycje Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej na aktywny wypoczynek. „Wakacje z wartościami” KSM to niewątpliwie dobrze wykorzystany czas. Budowanie relacji z rówieśnikami i Bogiem, czas odkrywania talentów i inspirowania do ich rozwoju, podziwiania piękna przyrody i aktywności fizycznej.

Program zawsze jest tak przygotowany, by młody człowiek znalazł coś dla siebie. Jest czas na zabawę, sport, turystykę, taniec i wartościowy film. Nie brakuje wspólnych rozmów, edukacyjnych spotkań i dzielenia się sobą. Wakacje z KSM to przede wszystkim wakacje z Bogiem. Podczas odpoczynku nie odstawiamy Go na boczny tor. Na górskim szlaku, na Bugu w kajaku, w Puszczy Białowieskiej i parku linowym nie zapominamy o Jezusie. Z Nim dzielimy wszystkie smutki i radości. Doświadczamy Boga w Słowie Bożym, sakramentach, pięknie natury i w drugim człowieku. Zachęca do tego św. Jan Paweł II: „Z kolei sam wypoczynek, jeśli nie ma się stać jałową bezczynnością, która wywołuje uczucie nudy, musi być źródłem duchowego wzbogacenia, zapewniać większą wolność, umożliwiać kontemplację i sprzyjać braterskiej wspólnocie. Dlatego spośród różnych form ludzkiej kultury oraz rozrywek, jakie proponuje społeczeństwo, wierni winni wybierać te, które najbardziej odpowiadają życiu zgodnemu z nakazami Ewangelii”.

Reklama

Osoby zainteresowane wyjazdem bądź wysłaniem swoich pociech z nami zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: www.ksm-drohiczyn.pl lub fanpage na facebooku KSM Diecezji Drohiczyńskiej. Tam będzie można zapoznać się z terminami i pobrać potrzebną dokumentację. Od poniedziałku do piątku można kontaktować się z nami pod nr tel.: 85 655 77 55.

Ilona Trojnar

* * *

Ruch Światło-Życie

Kasia: – Wakacyjna oaza rekolekcyjna była jednym z najlepiej przeżytych wyjazdów w moim życiu. Oprócz wspaniałej atmosfery, przyjaznych ludzi wychowanych w duchu chrześcijańskich wartości, ciekawego programu, mogłam pogłębić swoją relację z Bogiem, odkryć na nowo dar wspólnoty. Każdemu polecam wakacyjny wyjazd, który pozwala oderwać się od codzienności i zobaczyć świat w nowych, Bożych barwach.

Ruch Światło-Życie w diecezji drohiczyńskiej jest obecny od 50 lat. Od pokoleń pomaga w wychowaniu nowego człowieka, doświadczającego wewnętrznej wolności przez bliską relację z Jezusem Chrystusem. Uczestnicy formacji oazowej odkrywają, czym jest charyzmat światło-życie. Światło przychodzi z góry przez naturalne dyspozycje dane przez Boga, czyli rozum i sumienie oraz przez Słowo Boże, Jezusa Chrystusa i Kościół jako elementy nadprzyrodzone. Zatem pięć odsłon światła, które są do zgłębienia, przemodlenia, przyjęcia i wprowadzenia w życie. Celem jest doprowadzenie do jak największej równowagi między światłem a kształtem chrześcijańskiego życia. Nie jest to łatwe, ale służy temu stała formacja dla określonych wiekowo grup. Momentem kulminacyjnym czy podsumowującym pracę w ciągu roku są wakacyjne oazy rekolekcyjne. 15-dniowa forma przeżyciowych rekolekcji odkryta przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego służy wychowaniu i pedagogii nowego człowieka. Oazy odbywają się w diecezji i poza jej granicami. Pomagają wzrastać w wartościach ludzkich i chrześcijańskich, otwierają na nowe dobre relacje międzyludzkie, ale przede wszystkim na relację z Bogiem. Zawierają również elementy działań profilaktycznych, uwrażliwiając na wszelkie zagrożenia dla wiary i wolności człowieka. Nowy człowiek bowiem ma być wolny od wszelkich zniewoleń i nałogów, do czego motywuje odkrywany i poznawalny Jezus Chrystus.

Reklama

Informacji dotyczących wakacyjnych oaz rekolekcyjnych szukaj na: https://oazadrohiczynska.com/oazy-2019/.

Zapisy: ks. Michał Sawicki: 510 432 333; ks. Grzegorz Konopacki: 515 815 829.

* * *

XXIX Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę

Paweł: – Gdy ktoś pyta mnie o pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę, to odpowiadam dwoma słowami: NIESAMOWITY CZAS. Pielgrzymka to najpiękniejsze dwa tygodnie, jakie mogę przeżywać z moją rodziną. W ciągu roku: dom, rodzina, praca... Nie skarżę się. Mam kochającą rodzinę, ciężką, ale dobrą pracę. Każdego roku w sierpniu, pielgrzymka pomaga mi na nowo przypomnieć sobie, jak bardzo kocham moją żonę i dzieci. Pielgrzymka daje mi siłę do pracy na kolejny rok. Tym razem także idziemy.

Aby zrozumieć fenomen pielgrzymki trzeba sięgnąć do jej początków. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy z Drohiczyna w roku 1991. Większość pątników stanowili ludzie młodzi, którzy postanowili wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie i spotkaniu z Janem Pawłem II. Uroczystości na Jasnej Górze zgromadziły wówczas milion sześćset tysięcy uczestników. Wśród nich mieszkańców Podlasia, którzy po powrocie z pielgrzymki przynieśli do domów „Bożą iskrę” od św. Jana Pawła II. Iskra zamieniła się w płomień, którego już nikt nie mógł ugasić. Piesza pielgrzymka w następnym roku po prostu musiała się odbyć i zgromadziła wielu chętnych. Można więc powiedzieć, że u początku drohiczyńskiej pielgrzymki leży spotkanie z naszym wielkim świętym. Papież Jan Paweł II przyjechał do Drohiczyna w 1999 r. Dla naszej diecezji było to wielkie wydarzenie. W tym roku mija 20 lat od jego wizyty. Wyruszając na pątniczy szlak chcemy dziękować Panu Bogu, że dał naszej Ojczyźnie i światu tak pięknego świadka wiary, który zaszczepiał w ludziach płomień Bożej miłości. Zapraszam więc wszystkich do udziału w XXIX Pieszej Pielgrzymce Drohiczyńskiej na Jasną Górę. Wyruszamy 1 sierpnia z hasłem: „Abyście szli i owoc przynosili”.

Ks. Andrzej Falkowski, kierownik pielgrzymki

2019-05-15 08:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod żaglami i nie tylko

Niedziela sosnowiecka 29/2022, str. VII

[ TEMATY ]

wakacje

Mazury

Jarosław Ciszek

Widok na Ekomarinę w Giżycku

Widok na Ekomarinę w Giżycku

Obraz Kościoła jako łodzi jest mocno utrwalony w świadomości katolików. Kto chce lepiej go zrozumieć, powinien wybrać się na wczasy pod żaglami. Dziś w wakacyjnym cyklu rektor sosnowieckiego seminarium ks. Konrad Kościk zaprasza na Mazury.

W wakacyjny czas bardzo lubię mazurskie żeglowanie. Nie mam patentu sternika, ale mają go moi przyjaciele. To jest niesamowity czas. Gdy odbijasz się od brzegu, zostawiasz na nim wszystkie troski dnia codziennego. Liczy się tylko tu i teraz. Bo na łódce, szczególnie gdy wieje, trzeba być skoncentrowanym – opowiada ks. Kościk.

CZYTAJ DALEJ

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Wielki Czwartek, 28 marca

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Kongresu Eucharystycznego w Archidiecezji Krakowskiej

2024-03-28 15:27

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

kongres eucharystyczny

Msza Krzyżma

Archidiecezja Krakowska

Mszą Świętą Krzyżma w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach został dziś zainaugurowany Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej, którego zwieńczeniem będzie beatyfikacja ks. Michała Rapacza 15 czerwca 2024 r.

- Bardzo pragnąłem sprawować tę dzisiejszą Mszę Świętą Krzyżma razem z wami. Poprzez nią bowiem rozpoczynamy Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej - mówił na początku homilii abp Marek Jędraszewski nawiązując do słów Jezusa wypowiedzianych do Apostołów podczas Ostatniej Wieczerzy. Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że wyjątkowy charakter tej Mszy św. podkreśliło poświęcenie kapłańskich stuł z symbolami kongresu. - Przez jednakowy kształt tych stuł pragniemy wyrazić naszą jedność - jedność prezbiterium Świętego Kościoła Krakowskiego - dodał arcybiskup, zaznaczając, że nie chodzi przede wszystkim o zewnętrzny i estetyczny, ale eklezjalny wymiar jedności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję