Reklama

Niedziela Podlaska

Konkursowo na Podlasiu

Tradycyjnie już Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego organizuje konkursy religijne skierowane do dzieci i młodzieży na wszystkich etapach edukacji. Ich współorganizatorami są szkoły i placówki oświatowe z terenu naszej diecezji

Niedziela podlaska 24/2019, str. 7

[ TEMATY ]

konkurs

Ks. Marcin Gołębiewski

Anioły w wykonaniu uczniów szkół specjalnych

Anioły w wykonaniu uczniów szkół specjalnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W drugim semestrze dzieci i młodzież miały okazję wziąć udział w czterech konkursach. W ich podsumowaniu brał udział bp Tadeusz Pikus.

W myśl hasła roku duszpasterskiego

„W mocy Bożego Ducha – jestem misjonarzem w moim środowisku” – pod takim hasłem odbyła się IX Edycja Diecezjalnego Konkursu Religijnego dla Uczniów Szkół Podstawowych. Jego podsumowanie miało miejsce w Szkole Podstawowej im. Heleny Mniszek w Sabniach 9 maja br. Zanim wręczono nagrody laureatom uczestnicy mieli okazję obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. W myśl hasła konkursu zaprezentowano owoce Ducha Świętego. Artyści przypomnieli postać św. Stanisława Kostki, którego dewizą były słowa: „Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich pragnę żyć”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypowieści okiem przedszkolaków

Przypowieści biblijne były tematem przewodnim konkursu plastycznego skierowanego dla dzieci w wieku przedszkolnym, którego podsumowanie odbyło 13 maja br. w Katolickim Przedszkolu św. Antoniego w Węgrowie. Hymnem przedszkola, a następnie krótką inscenizacją przedstawiającą przypowieść o synu marnotrawnym dzieci wprowadziły zebranych gości w tematykę biblijnych przypowieści, która w tym roku przyświecała konkursowi. – Cieszę się, że Katolickie Przedszkole św. Antoniego organizuje w Węgrowie konkurs, który obejmuje całą naszą diecezję, a także wchodzi poza jej granice – podkreślił ks. Krzysztof Mielnicki.

Aniele Boży, stróżu mój...

Po raz szósty zorganizowano diecezjalny konkurs dla szkół specjalnych. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Mój Przyjaciel Anioł Stróż”. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 14 maja br. w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim. Zanim dokonano wręczenia nagród oraz pamiątkowych dyplomów uczestnicy podsumowania mieli okazję obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów oraz wychowawców z Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim. Artyści w niezwykle wymowny sposób, za pomocą pantomimy ukazali rolę i znaczenie Anioła Stróża w życiu człowieka, który towarzyszy mu od narodzin aż do momentu śmierci.

Reklama

Jezus Drogą, Prawdą i Życiem

Tradycyjnie już w Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury w Kalnicy zorganizowano diecezjalny etap konkurs biblijnego „Spotkania z Biblią”. 45 uczestników z 38 szkół z klas VII i VIII oraz klasy III gimnazjum 29 maja br. zmagało się z finałowymi zadaniami. Tegoroczna edycja dotyczyła znajomości Ewangelii wg św. Marka oraz Księgi Jonasza i przebiegała pod hasłem „Jezus Drogą, Prawdą i Życiem”. Po rozwiązaniu testu biblijnego uczestnicy pracowali w grupach, zagrali w „sześćdziesiątkę biblijną” oraz ozdabiali koszulki. Ceremonię wręczenia nagród poprzedziła część artystyczna. Zaprezentowano pantomimę, która nawiązywała do hasła konkursu „Jezus Drogą, Prawdą i Życiem”. Każdy z artystów wykonywał część grafiki. Na pierwszy rzut oka pojedyncze obrazki nie przedstawiały niczego konkretnego. Jednak połączone stworzyły wizerunek Jezusa.

Łącznie na konkursy wpłynęło blisko 700 prac. Inicjatywy te angażują nie tylko uczniów, ale również rodziców, katechetów, nauczycieli i wychowawców.

Nad wszystkimi konkursami patronat honorowy objął bp Tadeusz Pikus, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie Collegium Joanneum, Fundacja Mater oraz władze oświatowe i samorządowe. Natomiast patronat medialny zapewnił Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej.

2019-06-12 09:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmagania młodych filozofów

[ TEMATY ]

konkurs

Monika Łukaszów

41 osób wzięło udział w Etapie Okręgowym Konkursu Filozofii Klasycznej. Zmagania konkursowe młodych filozofów odbyły się w czwartek 10 marca 2016 br. w Centrum Spotkań Jana Pawła II w Legnicy. Konkursowi przyświecało hasło „ Skąd idziemy? Dokąd zmierzamy? Istota kultury”

Do etapu okręgowego zakwalifikowały się osoby, które uzyskały najlepsze wyniki w etapie szkolnym tego konkursu, który odbył się 26 października 2015 r. Wzięło w nich udział blisko 300 uczniów z 40 szkół ponadgimnazjalnych z całego Dolnego Śląska. Osoby, które uzyskały najwięcej punktów podczas pisania testu, zakwalifikowały się do etapu okręgowego. Na tym etapie uczniowie musieli napisać pracę pisemną na jeden z podanych tematów. Do wyboru były trzy: Personalistyczna wizja kultury wyeksponowana na tle innych nurtów filozofii współczesnej; W jaki sposób przez kulturę człowiek dociera do prawdy, dobra i piękna ? i Człowiek dla kultury czy kultura dla człowieka. Opisz związek zachodzący pomiędzy kulturą a człowiekiem. - Konkurs przerósł nasze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania - w imieniu organizatorów mówi ks. Andrzej Ziombra - Wydawałoby się że Filozofia młodzież odstrasza, że jest trudna, a okazuje się że jest wręcz przeciwnie. Widzimy że młodzież jest Filozofią zainteresowana. I jak się okazuje Filozofia nie tylko nie zamiera, ale ma swoich fascynatów, a to nas bardzo cieszy. My ze swojej strony obiecujemy, że będziemy temat Filozofii dalej rozwijali. Mamy już pomysł i projekt robienia podobnych konkursów na etapie szkół gimnazjalnych - dodaje ks. Ziombra.

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Spotkanie biskupów z Polski i Niemiec

2024-04-25 10:21

Tomasz Koryszko/ KUL

Arcybiskup Stanisław Budzik jest gospodarzem spotkania grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję