Jak co roku dzieci i rodzice wypatrują już najbliższych dni wolnych od zajęć. Na te jednak trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Ministerstwo Edukacji Narodowej ujawniło już kalendarz roku szkolnego 2019/2020. Rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbędzie się 2 września, zakończenie zaś zaplanowano na 26 czerwca.
300 zł na dobry start!
W tym roku rodzice uczniów ponownie ubiegają się o wypłatę 300+ w ramach programu „Dobry start”, która w odróżnieniu od 500+ jest wypłatą jednorazową dla uczniów do 20. roku życia i nie zależy od dochodów rodziców. Pani Dorota Gaj z Będzina wniosek o świadczenie złożyła drogą internetową już z początkiem lipca. Pieniądze dla trojga dzieci w wieku szkolnym przyszły na początku sierpnia. Mogła więc spokojnie przygotować swoje pociechy do szkoły. – Wszystkie dzieci chciały mieć nowe plecaki, kupiliśmy też zeszyty, trochę drobnych przyborów szkolnych i na tyle starczyło. Gdyby nie to świadczenie, byłoby gorzej, dzieci pewnie nie miałyby nowych plecaków. Trzeba pomyśleć jeszcze o stroju na w-f, no i o nowych ciuchach, bo dzieci w wieku 8, 12 i 15 lat już powyrastały z jesiennych ubrań i butów. Dlatego liczymy na sponsoring od dziadków, którzy każdego roku dokładają swój grosz na szkolne zakupy dla wnuków – wyjaśnia pani Dorota. – Tym razem rodzice powierzyli nam zadbanie o własne sprawy szkolne i dali środki z programu „Dobry start”, abyśmy same nimi rozporządziły. Postawiłyśmy na nowe ubrania oraz dobrze wyposażone piórniki. Zawsze marzyło nam się mieć dobre pióro, więc i o to zadbałyśmy. Zostało jeszcze trochę na książki z antykwariatu. Z zakupów wróciłyśmy szczęśliwe, bo po raz pierwszy robiłyśmy to same, bez mamy i taty. Nie roztrwoniłyśmy tych pieniędzy, więc i rodzice byli zadowoleni i dumni ze swoich córek – opowiadają 15-letnie bliźniaczki Ania i Julka z Dąbrowy Górniczej, które rozpoczynają naukę w jednym z liceów miasta.
Z Bożym błogosławieństwem
– Szkoła jest miejscem, w którym jak święty Józef, uczymy się podejmować ważne życiowo decyzje, rozważać je, szukać możliwie najlepszych rozwiązań i odpowiednio je uzasadniać wobec siebie i innych – mówił przed 2 laty abp Wojciech Polak do uczniów i nauczycieli jednej ze szkół. Prymas Polski poradził uczniom, aby otwierali się na to, czego od nas oczekuje Pan Bóg, aby kierowali się Bożym światłem. Przed nami nowy rok, nowe szanse i nowe możliwości, a także nowe doświadczenia. Ważne, by we wszystko, co nowe wejść z Bożym błogosławieństwem. Tradycją w kościołach naszej diecezji, zarówno w wiejskich, jak i miejskich parafiach, są uroczyste Eucharystie inaugurujące nowy rok szkolny. To piękny zwyczaj katolickiej Polski, że dyrekcje szkół wraz ze swoimi uczniami uczestniczą we wspólnej modlitwie, prosząc o dobry rok, o to, by był jeszcze lepszy od poprzedniego. Zwyczajem w diecezji sosnowieckiej jest także inauguracja nowego roku szkolnego pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Grzegorza Kaszaka. – Nie wyobrażam sobie ani zakończenia roku szkolnego, ani też rozpoczęcia go bez uczestnictwa we Mszy św. Na koniec dziękujemy za owocny, szczęśliwy rok, za opiekę nad naszymi dziećmi, za ich sukcesy i prosimy o szczęśliwy czas wakacji. A na rozpoczęcie prosimy o łaski w nowym roku szkolnym, aby Maryja czuwała, aby naszym dzieciom nie zabrakło siły, zapału do nauki i aby nic złego się nie przydarzyło. W naszej rodzinie zawsze tak było, jako dzieci uczestniczyliśmy w modlitwach na zakończenie roku szkolnego i na jego rozpoczęcie. Teraz jako rodzice czworga dzieci idziemy z nimi do parafialnego kościoła, by zawierzać ważne sprawy naszych pociech – podkreślają Ewa i Marcin Kołczykowie z Jaworzna.
Pomóż w rozwoju naszego portalu