Reklama

Pauliści w jasnogórskim grodzie

35. rocznica śmierci ks. Józefa Alojzego Łabędzia, pierwszego Polaka - paulisty i 25. rocznica pierwszej podróży ks. Innocenzo Dante do Polski są wydarzeniami, przez które Boża Opatrzność zainicjowała odrodzenie Towarzystwa Świętego Pawła w Polsce, tzn. w Częstochowie. Ks. Łabędź jako jedyny aspirant przetrwał wojnę i pozostał we wspólnocie paulistów - jako jedyny kapłan paulista pracował na polskiej ziemi. Zmarł w Częstochowie w roku 1967. W mowie pogrzebowej bp Stefan Bareła powiedział o nim: "bohaterski paulista w wierze". Rocznicę "odrodzenia" świętowali pauliści na Jasnej Górze (22 lutego), w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Misja

Towarzystwo Świętego Pawła pełni swoją misję charyzmatyczną ewangelizując przez środki społecznego przekazu. Posługuje się w tym działaniu instytucjami, które stają się przedsiębiorstwami (stacje telewizyjne i radiowe, wydawnictwa). Tak więc organizacja apostolstwa, także w aspekcie wydawniczym, jest związana z historią wspólnoty na danym terenie - w Polsce jest to Częstochowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

U początków

historia paulistów w Polsce to dwa zasadnicze okresy: fundacyjny (1934-1967) i odrodzenia, rozpoczęty w 1977 r. Po-czątki polskiej fundacji przypadły na dzień 15 listopada 1934 r., kiedy dwóch księży (Robaldo i Ravina) i brat zakonny (Brignione), z polecenia założyciela Towarzystwa Świętego Pawła ks. Jakuba Alberione (na 27 kwietnia br. zaplanowano jego beatyfikację), przybyli z Włoch do Polski. Osiedlili się w Warszawie; po jej opuszczeniu zamieszkali w Częstochowie. W Warszawie zdążyli wydrukować Ewangelię z komentarzem katechetycznym. Prace kontynuowali w Częstochowie, gdzie otworzyli małą drukarnię - oprócz licznych wznowień Ewangelii, wydali ok. 20 książek. Wojna przerwała tę działalność; pauliści i kandydaci wyjechali do Włoch, drukarnię skonfiskowano - pozostał tylko ks. Łabędź (wtedy postulant). Samotnie nie mógł prowadzić właściwego Towarzystwu apostolstwa, służył więc siostrom Pobożnym Uczennicom Boskiego Mistrza oraz pomagał kapłanom w diecezji. Swój trud i środki, które zdobywał, poświęcił przyszłym "pokoleniom" paulistów, zakupując w kolonii Grabówka w Częstochowie teren pod budowę domu zakonnego i drukarni.

Spełnione nadzieje

Nadzieja ks. Łabędzia przybrała realny kształt - w 1976 r. Przełożony generalny ks. Rafaele Tonni zlecił ks. Innocenzo Dante misję wskrzeszenia zgromadzenia w Polsce. Bp Stefan Bareła, w diecezji którego rodziła się wspólnota, przyjął do Seminarium Częstochowskiego w Krakowie kandydatów do zgromadzenia (nowicjat i studia odbywali we Włoszech).

Reklama

Pierwsi kandydaci

Ks. Dante podczas pierwszych pobytów w Częstochowie zatrzymywał się u sióstr Służebnic Boskiego Mistrza. W ich domu ks. Innocenzo prowadził spotkania i rekolekcje dla chłopców, którzy chcieli zapoznać się z charyzmatem Towarzystwa. Rezultaty przyszły szybko. Po roku trzech pierwszych kandydatów wstąpiło do postulatu. Byli to Henryk Kalinowski, Sławomir Sznurkowski i Ryszard Tomaszewski.

Reaktywowanie

Liczba nowych powołań pozwalała mieć nadzieję na odrodzenie zgromadzenia, dlatego ks. Dante rozpoczął starania o zarejestrowanie Towarzystwa Świętego Pawła i jego wydawnictwa, co stało się faktem 18 maja 1981 r. Prace ruszyły pełną parą. Na zakupionym przez ks. Łabędzia terenie (ul. Siwickiego na Grabówce - do chwili obecnej jest to siedziba prowincji polskiej zgromadzenia i wydawnictwa Edycja Świętego Pawła), rozpoczęto budowę domu. Kanoniczna erekcja pierwszego w Polsce domu Towarzystwa nastąpiła 22 lutego 1984 r.

Początki apostolstwa

Po zalegalizowaniu Towarzystwa przyszła kolej na uzyskanie prawa do wypełniania apostolatu - prowadzenia wydawnictwa. W 1986 r. ks. Dante skierował do bp. Damiana Zimonia, przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Wydawnictw Katolickich pisemną prośbę o uznanie praw Edycji Paulińskiej. Równocześnie zwrócił się do Departamentu Książek i Bibliotek w Ministerstwie Kultury i Sztuki o przyznanie Towarzystwu koncesji wydawniczej. Potwierdzenie przyznania koncesji przyszło 25 maja 1988 r.

Wydawnicza "partyzantka"

Trzeba dodać, że akty prawne legalizujące działalność wydawniczą zostały przez tę działalność wyprzedzone - już w 1979 r. garstka spadkobierców (postulanci) ks. Alberione, korzystając z pomocy włoskich współbraci, przygotowała (wyprodukowaną we Włoszech) kasetę magnetofonową w polskiej wersji językowej Jan Paweł II. Początek pontyfikatu. Tak więc po 33 latach od skonfiskowania drukarni w Częstochowie, nastąpił dalszy ciąg apostolskiej sagi paulistów. Z czasem powstały nowe sektory działalności: płyty kompaktowe, wydawanie i rozpowszechnianie filmów, serie karnetów oraz pocztówek. Trzeba pamiętać, że prowadzenie apostolstwa "wydawniczego" było wówczas w Polsce prawie niemożliwe (brak papieru, cenzura, trudności z zakupem maszyn). Pomocą w przezwyciężaniu trudności służyli więc włoscy pauliści.

Reklama

Samodzielność

W następnych latach przyszła kolej na usamodzielnienie się polskiej wspólnoty. W 1993 r. przełożony generalny utworzył ze wspólnoty Region Polski - przełożonym został ks. Tomasz Lubaś. Pierwsze święcenia kapłańskie w zgromadzeniu w Polsce przyjął ks. Ryszard Maria Tomaszewski.

Nowe czasy

Początkowo organizacyjna struktura apostolstwa stanowiła niejako przedsiębiorstwo "rodzinne" - wszelkie prace były wykonywane przez członków wspólnoty (administracja, budowa, sprzedaż, dystrybucja). Sytuacja zmieniła się po wprowadzeniu "Ustawy z (...) 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej", na mocy której instytucje kościelne m.in. zyskiwały osobowość prawną i mogły prowadzić działalność gospodarczą. Można więc było przejść od przedsiębiorstwa "rodzinnego" do przedsiębiorstwa "przemysłowego". Obowiązków przybywało. Powstała konieczność zatrudnienia pracowników świeckich.

Dom-przedsiębiorstwo

Dom Królowej Polski (pod takim wezwaniem jest dom zakonny Towarzystwa w Częstochowie) był od początku zarówno domem paulistów, jak i domem apostolstwa (redakcja, maszyny, magazyny, punkt sprzedaży). W lutym 1985 r. przybyło jeszcze jedno - Studio Nagrań Edycji Paulińskiej, pierwsze w Polsce studio, które było własnością Kościoła katolickiego. W 1989 r. otwarta została przy Alei NMP 64 Księgarnia Świętego Pawła - pierwsza w Polsce. W 1991 r. oddano do użytku dom apostolstwa - przeniesiono do niego wydawnictwo, od 1993 r. noszące nazwę Edycja Świętego Pawła.

Konspiracja i represje

Do 1985 r. (otwarcie studia) kasety były przygotowywane i produkowane we Włoszech, skąd przewożono je do kraju. Transport, jak i samo przygotowywanie materiału były zajęciem z piętnem ryzyka. Można wspomnieć przygotowanie kasety Pokój Tobie, Polsko, zawierającej nauczanie Jana Pawła II z drugiej pielgrzymki do ojczyzny (1983). Ryzyko zaowocowało represjami - władze komunistyczne zakazały powrotu do kraju nowicjuszom: Witoldowi Wiśniowskiemu, Romanowi Mleczce i Adamowi Miejskiemu. Zakaz uchylono po interwencji bp. B. Dąbrowskiego. Opatrzone stemplem ryzyka było montowanie filmów (16 mm i wideo). Ale od czego "partyzantka". Dzięki znajomości z Ksawerym Jasieńskim, spikerem radiowym i telewizyjnym, można było dokonać nagrań w studio III Programu Polskiego Radia - oczywiście nieoficjalnie, a nawet, można rzec, konspiracyjnie. Potem przyszły czasy (1989), kiedy można było porzucić "partyzantkę".

Czasy obecne

Dom Królowej Polski (zakonny) i dom apostolstwa - Edycja Świętego Pawła są i działają, z coraz większym rozmachem, w miejscu, które zakupił ks. Józef A. Łabędź i gdzie przyjeżdża ks. Innocenzo Dante, który nadal chętnie odwiedza "swoje dzieło". A częstochowscy pauliści - zapraszają.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31

[ TEMATY ]

książka

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rodzina Ulmów

złoty Krzyż Zasługi

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, a Krzyże Zasługi wręczył ambasador Adam Kwiatkowski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

abp Tadeusz Wojda

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

- Przychodzimy, aby u Ciebie szukać ukojenia dla naszych serc, umocnienia dla naszych słabnących sił, miłości do kochania innych mimo doznanych trudności, odwagi do dawania żywego świadectwa naszej wiary - mówił abp Wojda.

CZYTAJ DALEJ

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

O. Arnold Chrapkowski zauważył, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny, 3 maja, jest szczególnym czasem, by na nowo „Bożej Rodzicielce zawierzyć Polskę, naszą najdroższą Ojczyznę”, przynosząc Jej bogactwo historii, przeżywane troski codzienności i nadzieję na przyszłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję