Reklama

Rodzina

Kościół nieustannie głosi Ewangelię rodziny

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Papież Franciszek w przemówieniu z 4 października 2014 r. stwierdził, że „decydującym warunkiem weryfikacji naszego kroku na gruncie współczesnych wyzwań jest utkwienie naszego spojrzenia w Jezusa Chrystusa, zatrzymanie się w kontemplacji i adoracji Jego oblicza [...]. Rzeczywiście, za każdym razem, gdy powracamy do źródeł doświadczenia chrześcijańskiego, otwierają się nowe drogi i niewyobrażalne możliwości”.

W dokumencie III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów „Relatio synodi” podkreślono, że głoszenie Ewangelii rodziny jest pilną potrzebą nowej ewangelizacji, Kościół jest wezwany do wdrożenia jej „z czułością matki i jasnością nauczyciela” (por. Ef 4,15).

Głoszenie Ewangelii rodziny związane jest z rozpoznawaniem boskiej pedagogii, według której „ład stworzenia” przeobraża się poprzez kolejne etapy w „ład odkupienia”. Ona wskazuje na nowość chrześcijańskiego sakramentu małżeństwa, które jest kontynuacją, ale i udoskonaleniem, uświęceniem pierwotnego małżeństwa naturalnego. Głoszenie Ewangelii rodziny organicznie powiązane jest ze słuchaniem Jezusa, który odnosząc się do pierwotnego planu dotyczącego małżeństwa podkreśla nierozerwalną jedność między mężczyzną a kobietą (Mt 19,6). Nauczanie Jezusa na temat małżeństwa i rodziny jest „paradygmatem dla Kościoła”. Chrystus żył w rodzinie, rozpoczął znaki od wesela w Kanie, głosił orędzie o znaczeniu małżeństwa jako pełni objawienia, przywracające pierwotny plan Boga (Mt 19,3).

Nauczanie Jezusa na temat małżeństwa i rodziny pozwala wyróżnić trzy podstawowe etapy w planie Bożym wobec tych wspólnot. Na początku Stwórca ustanowił małżeństwo pierwotne Adama i Ewy, jako solidny fundament rodziny. Bóg stworzył człowieka mężczyzną i kobietą (Rdz 1,27) i pobłogosławił im, aby byli płodni i rozmnażali się (Rdz 1,28). Dlatego „mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem” (Rdz 2,24). Ta jedność została jednak zniszczona przez grzech i stała się historyczną formą małżeństwa w Ludzie Bożym, a Mojżesz dał możliwość wystawienia listu rozwodowego (Pwt 24, 1 nn.). Ta forma była powszechna w czasach Jezusa. Wraz z Jego przyjściem i dokonaniem przez Niego zbawieniu, zakończyła się era zainicjowana przez Mojżesza. Jezus doprowadził małżeństwo i rodzinę do ich pierwotnej postaci (por. Mk 10,1-12). Od Chrystusa za pośrednictwem Kościoła, małżeństwo i rodzina otrzymują niezbędną łaskę do świadczenia o miłości Boga i życia na sposób komunii. Nowożeńcy przyjmując siebie nawzajem przyrzekają sobie całkowity dar, wierność i otwartość na życie. Bóg uświęca ich miłość i umacnia jej nierozerwalność, dając im pomoc, aby potrafili żyć wiernością, wzajemnym zintegrowaniem i otwartością na życie.

Reklama

Głoszenie Ewangelii rodziny to także wskazywanie na te rodziny, które pozostają wierne nauczaniu Ewangelii, bo dzięki nim zyskuje wiarygodność piękno małżeństwa nierozerwalnego i wiernego na zawsze. W rodzinie chrześcijańskiej, którą można nazwać „Kościołem domowym” „uczymy się wytrwałości i radości pracy, miłości braterskiej, wielkodusznego przebaczania, nawet wielokrotnego, a zwłaszcza oddawania czci Bogu przez modlitwę i ofiarę ze swego życia" (Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1657).

Głoszenie Ewangelii rodziny związane jest również z kontemplowaniem życia świętej Rodzina z Nazaretu, która jest jej wspaniałym wzorem.

Ojcowie synodalni przypomnieli w przywoływany dokumencie, że „Ewangelia rodziny przenika historię świata od stworzenia człowieka na obraz i podobieństwo Boga (Rdz 1, 26-27), aż do wypełnienia tajemnicy Przymierza w Chrystusie na końcu czasów z Godami Baranka”. Ewangelię rodziny powinny głosić współczesnemu światu rodziny chrześcijańskie, żyjące łaską sakramentu małżeństwa i Bogiem obecnym w ich wspólnocie małżeńskiej i rodzinnej.

2015-03-16 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Emerytury dla matek w rodzinach wielodzietnych to zrozumienie ich wysiłków

[ TEMATY ]

rodzina

emerytura

Bożena Sztajner

To wielki krok do przodu w zrozumieniu wysiłku matek, które wychowały dużo dzieci, a na starość pozostają bez emerytury - tak prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus" Joanna Krupska skomentowała dla KAI pojawienie się projektu ustawy o emeryturach dla osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci. Według rządu, ustawa weszłaby w życie 1 stycznia 2019 r.

Propozycję wprowadzenia prawa do emerytury dla kobiet, które urodziły minimum czworo dzieci, nawet jeśli nigdy nie pracowały, wysunął rząd w kwietniu br.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

W KSM odnaleźli Boga i przyjaźń

2023-02-08 08:59

Katarzyna Dobrowolska

Tak mówi młodzież z parafii św. Jacka Odrowąża w Leszczynach. Odkrywają i umacniają wiarę, realizują akcje charytatywne, organizują wydarzenia religijne, wyjazdy, spektakle i rekolekcje.

Ostatnie przedstawienie, przygotowane pod okiem reżyserki emerytowanej polonistki p. Elżbiety Sańpruch, opiekuna KSM wikariusza ks. Mariusza Tarki we współpracy z nauczycielami SP w Leszczynach, katechetką Dorotą Tokarską) było bardzo udanym przedsięwzięciem. Próby trwały przez listopad i grudzień.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję