Matka Boża ukazała się w Lourdes 11 lutego 1858 r. Od tamtego czasu miasto stało się celem licznych pielgrzymek. Madonna chciała w tym górzystym regionie ukazać swą macierzyńską miłość szczególnie wobec cierpiących i chorych. Jeżeli Jezus jest źródłem życia, które zwycięża śmierć, to Maryja jest troskliwą Matką, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swych dzieci, wypraszając dla nich zdrowie duszy i ciała.
Cierpienia i choroby człowieka to jeden z najtrudniejszych problemów zawsze niepokojących ludzkość. Odczuwają to także wyznawcy Chrystusa, jednak wiara pomaga im przeniknąć głębiej tajemnicę cierpienia i samo cierpienie mężniej znosić.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Apostoł Jakub w swoim liście daje odpowiedź na zadane w tytule artykułu pytanie. Zatem, co należy zrobić? Należy sprowadzić kapłanów Kościoła, „by się modlili nad chorym i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15).
Sobór Trydencki poucza nas, co jest istotą i skutkiem tego sakramentu. „Istotą jest łaska Ducha Świętego. Jego namaszczenie usuwa winy, jeśli byłyby jeszcze jakieś do odpokutowania, oraz pozostałości grzechu; przynosi ulgę i umocnienie duszy chorego, wzbudzając w nim wielką ufność w miłosierdzie Boże.
Reklama
Chory podniesiony na duchu łatwiej znosi dolegliwości choroby i trudy, łatwiej opiera się pokusom szatana, a niekiedy odzyskuje zdrowie ciała, jeśli jest to pożyteczne dla zbawienia duszy” – możemy przeczytać w postanowieniach soborowych.
Kiedy zatem przyjmować sakrament chorych? Stosownym czasem na przyjęcie namaszczenia chorych jest okoliczność niebezpieczeństwa utraty życia z powodu choroby lub starości.
Sakrament chorych wierny może przyjmować, ile razy zostaje dotknięty ciężką chorobą; również wtedy, gdy nastąpiło nasilenie choroby. Udziela go kapłan na prośbę wiernego. Sakrament chorych udzielany jest przez kapłana, który namaszczając czoło i ręce chorego, używa oleju poświęconego przez biskupa w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma Świętego.