Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Śledztwo

Nie ma: przepraszam

Zgodnie z przewidywaniami prokuratura rozpoczęła śledztwo w sprawie obrażania prezydenta Andrzeja Dudy podczas obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. To dobra decyzja: agresywna grupa zwolenników totalnej opozycji nie może tłumaczyć chamstwa emocjami prezydenckiej kampanii wyborczej. Prezydent nie uczestniczył w wiecu wyborczym, lecz w ważnych uroczystościach państwowych.

Śledztwo wszczęte przez Prokuraturę Rejonową w Pucku dotyczy publicznego znieważenia Prezydenta RP. Do prokuratury trafiło kilka zawiadomień w tej sprawie. Na Wybrzeżu Andrzej Duda brał udział w uroczystościach w Pucku, Władysławowie i Wejherowie. Jedynie obchody we Władysławowie miały spokojny przebieg, w Pucku i Wejherowie natomiast doszło do incydentów. W Wejherowie prezydenta przywitała grupa gwiżdżących protestujących z transparentami: „WyPAD 2020” i „Andrzej Duda – wstyd narodu”. W Pucku prezydent został przywitany okrzykami: „kłamca”, „będziesz siedział” i „przestań łgać”, a w trakcie przemówienia słychać było gwizdy i wulgarne okrzyki. Awanturnikami byli sympatycy Koalicji Obywatelskiej – przedstawiciele KOD i Lotnej Brygady Opozycji. W uroczystościach uczestniczyła również wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, która ciepło przywitała się ze wspomnianą grupą demonstrantów. Kidawa-Błońska i politycy PO nie zamierzają przepraszać za zachowanie sympatyków obrażających prezydenta Dudę w Pucku, co nijak się ma do zapowiadanego kilka dni wcześniej odejścia od strategii opozycji totalnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Małgorzata Kidawa-Błońska musi odpowiedzieć na pytanie, czy wspieranie takich zachowań jak hejt na głowę państwa – prezydenta Andrzeja Dudę jest sposobem na jej kampanię wyborczą” – zaznaczyła na Twitterze była premier, europoseł Beata Szydło.

„Pani Małgorzata Kidawa-Błońska, dama, wzór elegancji i szyku? (...), promienieje ze szczęścia po zakłóceniu przez jej zwolenników wystąpienia Prezydenta RP” – dopisał europoseł PiS Joachim Brudziński. >>n

Reklama

Wojciech Dudkiewicz

Uwaga, gender

Poznań w awangardzie

Tutejsza Rada Miejska jako pierwsza w Polsce przyjęła Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Poznań ma promować „eliminację stereotypów i przeszkód, które przyczyniają się do nierównego statusu kobiet i mężczyzn oraz mają wpływ na nierówny podział ról pomiędzy kobietami i mężczyznami”.

Zdaniem inicjatorów protestów przeciwko karcie, zawiera ona „niebezpieczne postulaty ideologii gender, które mogą doprowadzić do kwestionowania konstytucyjnego prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami”.

Głęboki niepokój w tym względzie wyraził abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. „Takim słowom jak rodzina, równość i tolerancja (karta) nadaje nowe, zideologizowane znaczenie, kwestionując fundamentalną rolę rodziny dla życia społecznego i ingerując w niewłaściwy sposób w sferę seksualności człowieka i jego rozwój” – napisał w oświadczeniu. „Dokument ten – poza godną pochwały wrażliwością na kwestię nierówności kobiet i mężczyzn w życiu publicznym – praktycznie stwarza okazję do promowania ideologii gender” – dodał metropolita poznański.

w.d.

Modlitwa

Intencje na 2021 r.

Ogłoszono papieskie intencje modlitwy na rok 2021. Będziemy się modlić m.in. o głębsze przeżywanie spowiedzi i odkrycie piękna sakramentu małżeństwa. Wstawiennictwu wiernych Franciszek zawierza też misyjne zaangażowanie wierzących, pracę katechetów i reformę Kościoła. W intencjach społecznych znaleźli się ludzie cierpiący na depresję, kobiety – ofiary przemocy, ale też finansiści i osoby walczące o prawa człowieka. Papież chce, abyśmy modlili się ponadto o przyjaźń społeczną, ekologiczny styl życia i ogólnoludzkie braterstwo.

j.k.

Portugalia

Tak dla życia

Konferencja Episkopatu Portugalii wezwała władze do przeprowadzenia referendum w sprawie eutanazji. Apel ma związek z planowaną debatą parlamentarną dotyczącą legalizacji tzw. wspomaganego samobójstwa. Próby legalizacji eutanazji są krytykowane przez Kościół, ale i część środowiska medycznego, w tym władze izby lekarskiej. Twierdzą one, że „misją ludzi służby zdrowia jest ratowanie życia, a nie jego odbieranie”. Projekty dotyczące tzw. wspomaganego samobójstwa złożyły cztery centrolewicowe i lewicowe ugrupowania. Przeciwko legalizacji tego procederu opowiadają się chadecko-ludowy blok CDS-PP oraz konserwatywna partia Chega, stanowiące niewielką mniejszość w parlamencie. – Kościół nie może pozostać bierny wobec próby legalizacji eutanazji w naszym kraju, dlatego na tym etapie optuje za możliwością wypowiedzenia się przez całe społeczeństwo w tej kwestii – powiedział dziennikarzom rzecznik KEP ks. Pedro Barbosa i zachęcił do składania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie referendum. Przygotował go ruch #simavida (Tak dla życia), według którego depenalizacja eutanazji nie powinna być przedmiotem politycznej dyskusji.

Reklama

w.d.

Pielgrzymka

Jedźmy do Rzymu

Z apelem o liczny udział w Narodowej Pielgrzymce do Rzymu z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II wystąpił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Będzie to świetna okazja uczczenia pamięci o największym z Polaków. „On sam w książce Pamięć i tożsamość przypominał, że pamięć jest tą siłą, która tworzy tożsamość istnień ludzkich” – napisał hierarcha. Pielgrzymi spotkają się w sobotę 16 maja na Eucharystii w Bazylice św. Piotra. Wieczór będzie przeznaczony na świętowanie w Domu Polskim Jana Pawła II. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie Msza św. dziękczynna za życie i pontyfikat papieża Polaka, którą w niedzielę 17 maja odprawi Franciszek. „(...) Spotkajmy się właśnie w tym niezwykłym miejscu, gdzie cieszyliśmy się z wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża; gdzie wielu z nas pielgrzymowało po to, aby spotkać św. Jana Pawła II i słuchać jego słów...” – napisał abp Jędraszewski.

Reklama

j.k.

Sahel

Uwaga, głód

Caritas w Senegalu alarmuje, że ponad 7,2 mln mieszkańców państw Sahelu jest narażonych na głód. Informację na ten temat podano w komunikacie kończącym zebranie plenarne tej organizacji. Jak wyjaśnia przewodniczący senegalskiej Caritas bp Jean-Pierre Bassene, kryzys żywnościowy w regionie musi być rozumiany w szerszym kontekście zagrożeń, które narażają społeczności także na te związane z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa czy wznowieniem epidemii wirusa ebola w regionie Wielkich Jezior. Problemy dostępu do żywności, właściwego gospodarowania zasobami wody i prowadzenia zintegrowanej gospodarki były przedmiotem dorocznych obrad senegalskiej Caritas.

w.d.

Egipt

Dwoje wystarczy?

Egipt ma już ponad 100 mln mieszkańców – wynika z oficjalnych danych tamtejszego urzędu statystycznego. 100-milionowy mieszkaniec kraju został zarejestrowany we wschodniej części Kairu. Rząd uważa wzrost liczebności mieszkańców kraju za zagrożenie dla przeprowadzanych przez siebie reform gospodarczych. Egipt jest obecnie 13. najludniejszym krajem świata. Na początku ub.r. władze rozpoczęły kampanię na rzecz ograniczenia przyrostu naturalnego pod hasłem: „Dwoje wystarczy”. Jak informowano wówczas, co roku liczba mieszkańców Egiptu zwiększa się aż o 2,6 mln. Celem kampanii jest przekonanie Egipcjan do odchodzenia od tradycyjnej, wielodzietnej rodziny na rzecz modelu 2+2. Prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi określił wtedy duży przyrost liczby ludności jako drugie najważniejsze zagrożenie dla kraju, zaraz po terroryzmie.

w.d.

Z Twittera papieża Franciszka

Dziś dobrze nam zrobi, jeśli pomyślimy, w duchu wdzięczności Bogu, o ludziach, którzy towarzyszą nam na drodze życia.

Syria

Uciekają z Idlibu

Już ponad 800 tys. cywilów, głównie kobiet i dzieci, opuściło domy w wyniku trwającej od grudnia ub.r. ofensywy syryjskich sił rządowych w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii – szacuje Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA). Całe społeczności i miasta uciekają przed walkami ciężarówkami lub pieszo w kierunku granicy z Turcją. By uniknąć wykrycia, mimo niskich temperatur, przemieszczają się nocami. Armia syryjska, wspierana przez rosyjskie lotnictwo, prowadzi ofensywę w celu odzyskania prowincji Idlib – ostatniego bastionu rebeliantów i dżihadystów walczących z rządem w Damaszku, nie zważając na porozumienie o zawieszeniu broni, zawarte w styczniu między Turcją a Rosją. Turcja, która nie chce na swoim terytorium przyjmować więcej uciekinierów z Idlibu, a w prowincji ma kilkanaście obserwacyjnych posterunków wojskowych, coraz aktywniej włącza się w konflikt. W wyniku starć Turcja od początku lutego straciła tam już kilkunastu żołnierzy.

Reklama

w.d.

USA

Biała mniejszość

Zmiany, zmiany, zmiany. Do 2060 r. niemal co 4. mieszkaniec USA będzie emerytem, a średnia długość życia wydłuży się do 85 lat – wynika z ustaleń rządowej agencji U.S. Census Bureau.

To wszystko mimo spadku tempa wzrostu średniej długości życia. Agencja szacuje, że populacja USA będzie wtedy liczyć 404 mln osób (obecnie 332 mln); bez napływu imigrantów populacja USA zmniejszyłaby się do 320 mln. Z prognoz wynika, że do 2045 r. biali mieszkańcy USA będą stanowić mniej niż połowę całej populacji USA. Przy zwiększonej imigracji – jeśli taka będzie – może do tego dojść 5 lat wcześniej. W grupie wiekowej osób do 30. roku życia – szacuje U.S. Census Bureau – biali będą mniejszością w USA już za 4 lata.

j.k.

Warszawa

Kara za furgonetki

Karę 1,2 tys. zł grzywny wymierzył sąd Mariuszowi Dzierżawskiemu, członkowi zarządu Fundacji Pro – Prawo do Życia za ustawienie antyaborcyjnych furgonetek. Auta zaparkowano latem 2018 r. w kilku miejscach stolicy, m.in. na pl. Bankowym. Policja zebrała w jedną sprawę cztery zawiadomienia od osób piszących o samochodach z „drastycznymi zdjęciami fragmentów zakrwawionych ludzkich płodów”. – Nie mogę być zmuszany do oglądania takich treści – mówił w sądzie jeden z zawiadamiających.

Reklama

Proces przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia toczył się przez 8 miesięcy. Według sądu, obrazy naruszały porządek publiczny.

w.d.

Wielka Brytania

Bat na terrorystów

Rząd przygotował ustawę zapobiegającą przedwczesnemu wypuszczeniu na wolność ok. 50 dżihadystów, odbywających kary za terroryzm. Jest to spowodowane zamachami, do których doszło w Londynie w ostatnich miesiącach. Jeśli Izba Lordów pozytywnie zaopiniuje nowe przepisy, wejdą w życie 27 lutego – w przeddzień ewentualnego zwolnienia Mohammeda Zahira Khana, skazanego za podżeganie do terroryzmu, który mógłby opuścić więzienie w połowie wyroku. Zgodnie z propozycją rządu będą oni mogli ubiegać się o warunkowe zwolnienie po odbyciu co najmniej dwóch trzecich kary, a nie – jak było do tej pory – w połowie wyroku. Terroryści, którzy w ostatnich miesiącach dokonali zamachów w Londynie, to osoby, które skorzystały ze zwolnień warunkowych.

j.k.

Polska-UE

Niech się zastanowią

Polityczne grillowanie nie ustaje. W Parlamencie Europejskim odbyła się kolejna debata na temat praworządności w naszym kraju. Garstka europosłów, która uwierzyła w donosy polskiej opozycji, straszyła konsekwencjami oraz groziła polexitem. Sala plenarna była niemal pusta, nie ogłoszono żadnych formalnych kroków. – Zastanówcie się, dlaczego Polska jest krytykowana za rozwiązania, które znacie z własnych krajów. Dlaczego debatujecie nad kompetencjami, które traktaty unijne dały parlamentom narodowym – powiedziała do nich b. premier Beata Szydło (PiS).

w.d.

Żywność

Podatek bez kości

Jemy za dużo mięsa? Trzeba go obłożyć podatkiem – taki projekt zgłosiła The True Animal Protein Price Coalition, która zajmuje się zdrowiem, ekologią i żywnością, a eurokraci podeszli do tego z powagą, wnosząc sprawę do Parlamentu Europejskiego. Wniosków nie ma, oprócz wieści, że ceny mięsa wzrosłyby dwukrotnie: kilograma wołowiny i cielęciny o 20 zł, wieprzowiny o 15 zł, a drobiu o 7 zł. Na szczęście za 10 lat. Polski rząd do sprawy też podszedł poważnie. Centrum Informacyjne Rządu odpowiedziało, że o takim dictum nie może być mowy, że przypomina to pomysł nazwania marchewki owocem, a ślimaka rybą. „Nie ma żadnego sensu w kreowaniu nowego podatku, którego podstawy są raczej ideologiczne” – dopowiedział CIR. Może i tak, ale eurokraci wiedzą swoje.

Reklama

j.k.

Islamizacja

Mohamed z Malmö

W Szwecji islamizacja postępuje. Nieprzypadkowo w niektórych rejonach kraju rekordy popularności biją imiona muzułmańskie. Mohamed to drugie najczęściej nadawane imię męskie w Göteborgu i trzecie w Malmö – wynika z danych Szwedzkiego Urzędu Statystycznego (SCB). Podobny „imienny” trend odnotował Wiedeń. W trzech z dwudziestu dzielnic stolicy Austrii (Favoriten, Fünfhaus i Brigittenau) w zestawieniu najpopularniejszych imion wygrywa Muhammad. Statystyki mówią, że już ok. 8 proc. z ok. 9 mln mieszkańców stanowią muzułmanie.

j.k.

Łże kultura

Polityka Vegi

Przed wyborami parlamentarnymi miał to być hit, który przemebluje scenę polityczną. W każdym razie tak o swojej Polityce mówił Patryk Vega. Nie przemeblował, a Vega żałuje, że go nakręcił. – Zrobiłem ten film tylko po to, by sięgnąć do portfeli ludzi, a nie do ich serc – powiedział dziennikarzom. – To apogeum zapędzenia się w grzech w moim życiu – dodał. Reżyser twierdzi nawet, że jest ostatnią osobą, która powinna zabrać się za takie kino. – Nie czytam gazet, nie interesuje mnie polityka, mam gdzieś, kto rządzi w naszym kraju. Zapędziłem się w pogoni za sukcesem i pieniędzmi – powiedział, obiecując, że będzie kręcił filmy rzadziej, skupiając się na ich jakości.

j.k.

Popkultura

Czarny wiedźmin

Netflix wprowadzi istotną zmianę w sezonie 2. Wiedźmina. W drugiej części serii, która opiera się na Krwi Elfów Andrzeja Sapkowskiego, pojawia się czwórka nowych wiedźminów. Netflix już zorganizował casting dla aktorów, którzy chcą się w rzeczonych łowców potworów wcielić. Wybrano już dwójkę aktorów. Jeden z wiedźminów, inaczej niż w książce, będzie czarnoskóry. Coëna – czyli wiedźmina, którego czarodziejka Triss przyłapała na śmianiu się – zagra Yasen Atour. Oby ta zmiana wynikała nie z poprawności politycznej, lecz z przyczyn artystycznych.

j.k.

2020-02-18 10:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi wenezuelscy wsparli Juana Guaidó

[ TEMATY ]

prezydent

episkopat

zgromadzenie

wenezuela

źródło: pixabay.com

Flaga Wenezueli

Flaga Wenezueli

Wenezuelscy biskupi wsparli wybranego ponownie przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, a zarazem tymczasowego prezydenta Juana Guaidó. Spotkali się z nim 8 stycznia podczas obrad 113. zgromadzenia plenarnego konferencji episkopatu Wenezueli. Guaidó towarzyszyli dwaj wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego, jego sekretarz i podsekretarz - nowo wybrane władze parlamentu.

Po spotkaniu konferencja episkopatu oświadczyła, że odrzuca wydarzenia z 5 stycznia, gdy Gwardia Narodowa i zwolennicy obalonego prezydenta Nicolasa Maduro nie dopuścili do sali obrad Zgromadzenia Narodowego deputowanych opozycji. Pod ich nieobecność, bez wymaganego kworum, wybrano paralelne władze na czele z Luisem Parrą. Hierarchowie napisali, że był to „haniebny czyn”, który stał się dla Wenezuelczyków powodem do pogłębienia braku nadziei i poczucia bezsilności.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: uroczystości pogrzebowe poety Leszka Długosza

2024-03-27 19:12

[ TEMATY ]

pogrzeb

PAP/Łukasz Gągulski

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Leszka Długosza w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Doczesne szczątki artysty spoczęły na Cmentarzu Rakowickim.

- Żegnamy człowieka niezwykłego, o którego prawdziwym duchu mówi jego poezja, a także często poezja śpiewana - stwierdził abp Marek Jędraszewski na początku Mszy św. pogrzebowej w kościele Świętego Krzyża w Krakowie. Zwrócił uwagę na zbiór wierszy „Ta chwila, ten blask lata cały”. - Ten zbiór mówi wiele o miłości pana Leszka Długosza do życia; do tego, by tym życiem umieć się także upajać - dodawał metropolita krakowski cytując fragmenty poezji, wśród których był wiersz „Końcowa kropka”. - Odejście pana Leszka Długosza jest jakąś kropką, ale tylko kropką w jego wędrówce ziemskiej - mówił abp Marek Jędraszewski. - Głęboko wierzymy, że dopiero teraz zaczyna się pełne i prawdziwe życie; że z Chrystusem zmartwychwstałym będziemy mieć udział w uczcie cudownego życia bez końca. Tym życiem będziemy mogli się upajać i za nie Bogu dziękować i wielbić - dodawał metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

HOMILIA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję