Ten akt sakramentalny udziela daru Ducha Świętego pozwalającego wykonywać „świętą władzę”, która może pochodzić jedynie od samego Chrystusa przez Jego Kościół. Święcenia określa się także jako consecratio, są bowiem pewnym wyłączeniem i przyjęciem przez samego Chrystusa w służbę Kościołowi. Włożenie rąk przez biskupa i modlitwa konsekracyjna stanowią widzialny znak tej konsekracji (KKK 1537-1538). Na niższym szczeblu hierarchii stoją diakoni, na których nakłada się ręce „nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”.
22 lutego 2020 r. pięciu alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie przyjęło święcenia w stopniu diakonatu. Uroczystej Mszy św. w bazylice archikatedralnej św. Jakuba, w koncelebrze z ponad 50 kapłanami, przewodniczył bp prof. dr hab. Henryk Wejman. Święcenia diakonatu otrzymali alumni: Dariusz Haraf z parafii św. Bartłomieja w Jastrzębi (diecezja tarnowska); Łukasz Koliński z parafii św. Józefa w Ińsku; Norbert Kozłowski z parafii św. Mikołaja w Wolinie; Jakub Rogowski z parafii Świętej Trójcy w Chojnie i Konrad Sidor z parafii Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Obecnie w szczecińskim seminarium duchownym do kapłaństwa przygotowuje się 30 kandydatów, a studia trwają sześć lat – w tym jest rok propedeutyczny. W blisko 273 parafiach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej posługuje ponad 500 kapłanów diecezjalnych.
Trwając w roku wielkich pasterzy polskiego Kościoła – św. Jana Pawła II, którego 100. rocznicę urodzin będziemy obchodzić 18 maja, i kard. Stefana Wyszyńskiego, który 7 czerwca będzie beatyfikowany, życzymy nowym diakonom mocy Ducha Świętego, głębokiego oddania się Chrystusowi Dobremu Pasterzowi i zaufania Maryi – Matce Kapłanów.