Nabożeństwo to zapoczątkował w 2014 r. papież Franciszka. W czasie jego trwania w sakramencie pokuty i pojednania dokonuje się przebaczenie, które wyzwala nas od grzechu – uwalnia z celi tworzonej przez nas samych. W dniach 20-21 marca księża na całym świecie przystąpią do pełnienia 24-godzinnego dyżuru. To niezwykłe wydarzenie rozpoczyna się w piątek poprzedzający IV Niedzielą Wielkiego Postu.
W naszej archidiecezji po raz pierwszy odbyło się ono w 2018 r. w parafiach w Łasku, Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi. Informacje nt. kościołów, w których kapłani będą pełnić całodobową posługę, będzie można znaleźć na stronie internetowej archidiecezji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Celem wydarzenia jest nie tyle umożliwienie wiernym skorzystania z sakramentu bez konieczności oczekiwania w kolejce do konfesjonału, ile krzewienie idei miłosierdzia, wyrażającego się w akcie przebaczenia, czyli drodze do odnowy serca, o czym podczas nabożeństwa w Bazylice św. Piotra mówił papież Franciszek.
W archidiecezji łódzkiej nabożeństwo odbyło sie po raz pierwszy w 2018 r. w Łasku, Piotrkowie Trybunalskim i Łodzi.
Reklama
To nie tylko czas oczekiwania na tych, którzy w biegu przez życie zapominają o rzeczach najważniejszych. To szansa dla tych, którzy do spowiedzi nie przystępowali już od lat, poszukujących często sprzyjających warunków do wyznania grzechów – bez tłumów i w całkowitej ciszy. Papież Franciszek podkreśla, że to powrót dzieci Bożych do domu Ojca. Ten powrót dokonuje się wielokrotnie; każdorazowo przez uczestnictwo w sakramencie pokuty, ale ta powtarzalność nie podważa jego sensu i znaczenia.
„24 godziny dla Pana” to czas dla młodzieży. Znakiem współczesności jest coraz częstsze odwracanie się młodych nie od samego Boga, ale zwłaszcza od Kościoła, co jest wynikiem nie tylko traktowania instytucji kościelnej jako części zamierzchłych czasów, ale często też spotkania niewłaściwego spowiednika.
Tegoroczne „24 godziny dla Pana” odbędą się w dniach 20-21 marca br. od godz. 20 (piątek) do godz. 18 (sobota) m.in. w bazylice archikatedralnej, w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim oraz kościele rektoralnym pw. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim.