Reklama

Sanktuaria

Pierwsze w diecezji świdnickiej sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodzin

[ TEMATY ]

św. Józef

Jacek Halicki / pl.wikipedia.org

- Wstawiennictwo i przykład św. Józefa są szczególnie drogie i bliskie dla duszpasterza i wiernych w Bolesławowie. Od wielu lat w tej wspólnocie rozwija się żywy kult Opiekuna Kościoła oraz Rodzin – mówił bp Ignacy Dec, ustanawiając w Bolesławowie pierwsze w diecezji świdnickiej sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodzin.

22 marca, ordynariusz świdnicki przewodniczył Mszy św., podczas, której wyniósł do godności sanktuarium kościół parafialny pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bolesławowie. Nowe sanktuarium diecezji świdnickiej staje się miejscem szczególnej czci św. Józefa opiekuna Rodzin.

- Dzisiejszy dzień to kolejna niecodzienna data, która zapisze się na kartach historii naszej wspólnoty parafialnej - powiedział na rozpoczęcie Mszy św. ks. kanonik Krzysztof Kauf, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP i kustosz sanktuarium.

W homilii bp Dec zaznaczył, że św. Józef jest przykładem rozmodlonego i pracowitego człowieka, mówił: „Ewangeliści nie zapisują żadnego słowa, które wypowiedział św. Józef, ale jest o nim mowa, jako o mężu sprawiedliwym, kimś, kto w swoim życiu oddaje się modlitwie i adoracji Jezusa, Syna Bożego, a także poświęca się pracy, poprzez którą oddaje cześć Panu Bogu i dzięki której utrzymuje Świętą Rodzinę w Nazarecie”. Kontynuując, hierarcha zadał pytanie, – W czym możemy naśladować św. Józefa? – Odpowiadając, stwierdził - Święty Józef jest dla nas przykładem szczególnego zawierzenia Panu Bogu; jest mężem wielkiej wiary, jest człowiekiem posłusznym Bogu. A wiedzmy, kto Pana Boga słucha, kto jest Bogu posłuszny, ten nigdy nie przegra swojego życia, lecz otrzyma obfite Boże błogosławieństwo - mówił.

- Kolejnym przykładem do naśladowania św. Józefa, to potrzeba modlitwy, ciszy, dialogu z Bogiem. Święty Józef jest właśnie tym człowiekiem, który każe nam się zatrzymywać przed Bogiem, podejmować zadumę, a tym samym trwać przy Chrystusie – mówił ordynariusz świdnicki.

Reklama

Na zakończenie homilii bp Dec pogratulował całej wspólnocie parafialnej, mówiąc - Cieszcie się, że macie takiego patrona, bliskiego Jezusowi. Święty Józef może być pomocny w każdej sprawie. Niech będzie waszym opiekunem na dalsze dni waszego życia.

W kościele w Bolesławowie, znajduje się czczona od 340 lat figura św. Józefa Oblubieńca NMP. – Od wielu lat przybywają wierni z całej Polski, aby prosić o modlitwę w intencji ich rodziny za wstawiennictwem św. Józefa. Dzisiaj zauważam, że szczególne łaski otrzymują tutaj rodziny modląc się o miłość i zgodę. W czasie wakacji organizowane są rekolekcje dla małżonków – mówi ks. Krzysztof Kauf, kustosz sanktuarium.

2015-03-23 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Macie problemy? Idźcie do Józefa

Niedziela Plus 3/2022, str. XII

[ TEMATY ]

św. Józef

Kalisz. Biskup senior Piotr Skucha przewodniczył w narodowym sanktuarium św. Józefa comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat styczniowego spotkania brzmiał: „Przybyliśmy oddać Mu pokłon – Boże Narodzenie przypomina nam, że rodzina jest swoistym sanktuarium, w którym zamieszkał Bóg”.– Epifania o Jezusie Chrystusie jako Synu Bożym docierała do Józefa bardzo powoli. Łaska wiary to długi proces – powiedział biskup senior i zachęcił wiernych, aby zawierzyli św. Józefowi i u niego szukali wsparcia w trudnych chwilach. – W Nazarecie, w kościele św. Józefa, znajdują się dwie figury: jedna przedstawia Jezusa, a druga – Józefa. Obaj pracują w stolarni. Jezus wskazuje palcem na postać swego ziemskiego ojca i mówi dzisiaj do nas: „Jeżeli przeżywacie jakąkolwiek trudność, ból, rozterkę, problemy, idźcie do Józefa. On wszystkiemu zaradzi, on wszystko wam dostarczy”. Dlatego dzisiaj przychodzimy właśnie tutaj, do Kalisza, do Józefa – przekonywał.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję