Reklama

Polak na czele Światowej Rady Unii Kredytowych

Światowa Rada Unii Kredytowych (WOCCU) wybrała prezesa polskiej Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej (SKOK) Rafała Matusiaka na przewodniczącego Rady Dyrektorów WOCCU. To jedno z najwyższych stanowisk piastowanych przez Polaka w świecie globalnych finansów.

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. 62-63

Sławek Dorochowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z prezesem Krajowej SKOK i przewodniczącym WOCCU Rafałem Matusiakiem rozmawia Artur Ceyrowski.

Artur Ceyrowski: „Polak na czele Światowej Rady Unii Kredytowych”; „Wielki sukces Polski”; „Brawo, Polska!” – to tytuły niektórych tekstów, w których odnotowano Pański sukces. Czuje Pan dumę?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rafał Matusiak: Tak, zdecydowanie czuję dumę i osobistą satysfakcję z tego, że na świecie dostrzega się wysiłki, które wszyscy pracownicy SKOK codziennie czynią, aby te instytucje dobrze funkcjonowały na polskim rynku. Nasze osiągnięcia są zauważane i doceniane, co więcej, niektóre elementy naszego modelu funkcjonowania, nasze pomysły i wdrożone w Polsce procedury zostały powielone i są z powodzeniem stosowane w innych krajach. Nadal stanowimy wzór do naśladowania.

Jak doszło do tego, że jedno z najwyższych stanowisk w świecie globalnych finansów będzie zajmowane przez Polaka?

Rada Dyrektorów WOCCU to obecnie gremium 14-osobowe, w którym zasiadają przedstawiciele unii kredytowych z różnych krajów. Wybory odbywają się co roku, kadencja członków rady trwa 2 lata i ma charakter rotacyjny, tzn. każdego roku tylko część członków rady staje do wyborów. Po walnym zgromadzeniu odbywa się spotkanie reorganizacyjne, w którym uczestniczą wyłącznie wybrani na walnym zgromadzeniu członkowie Rady Dyrektorów – oni z kolei ze swojego grona wybierają przedstawicieli na funkcje wewnętrzne. Te funkcje to: przewodniczący i wiceprzewodniczący, który odgrywa rolę sekretarza, a także skarbnik i przewodniczący komisji wyborczej. Osoby na te cztery funkcje są wybierane przez Radę Dyrektorów i stanowią komitet wykonawczy w ramach rady. Zwykle jest tak, że zaczyna się swoją „przygodę” z Radą Dyrektorów już jako jej członek. Później, angażując się w różne przedsięwzięcia, komisje i prace w ramach rady, mamy możliwość deklarowania tego, w jakich komisjach chcielibyśmy zasiadać i jakimi tematami chcielibyśmy się zajmować. Zaangażowanie we wspomniane prace i merytoryczny poziom decydują o tym, kto w jakim trybie i charakterze powinien pracować. Cieszę się, że jest to kwestia nie automatyzmu, ale faktycznej oceny pracy i zaangażowania. Wszystko to, co przez 6 lat robiłem dla Rady Dyrektorów, zostało docenione przez kolegów i koleżanki z różnych stron świata.

Reklama

Czym jest Światowa Rada Unii Kredytowych?

To międzynarodowa organizacja powołana w USA w latach 70. XX wieku. Jej główna siedziba mieści się w Madison. W tej chwili zrzesza unie kredytowe ze 118 państw całego świata. Zajmuje się projektami międzynarodowymi, tj. szuka źródeł finansowania i pożytkuje później te środki na projekty w miejscach, w których funkcjonują unie kredytowe, bądź takich, w których WOCCU chciałoby pomagać w ich zakładaniu. Najczęściej dotyczy to państw słabiej rozwiniętych gospodarczo, w których społeczeństwo żyje skromnie i potrzebuje takiej formy pomocy finansowej. WOCCU to również organizacja, która skupia swoje wysiłki na tym, aby regulacje prawne dla unii kredytowych na świecie były odpowiednie do charakteru i skali ich działalności, z czym często jest problem. Zmagamy się z sytuacją, w której unie kredytowe mają nałożone na siebie te same regulacje prawne co banki czy inne komercyjne instytucje finansowe. Stąd zainteresowanie WOCCU dobrym prawodawstwem.

Jednym z licznych projektów realizowanych przez WOCCU jest utworzone w Polsce Regionalne Centrum Unii Kredytowych. Jakie są zadania tej instytucji?

To pomysł, który realizujemy od 2 lat; zainicjowaliśmy takie centra także na innych kontynentach. Głównym celem jest dostarczanie wiedzy, pomysłów i rozwiązań dla unii kredytowych funkcjonujących na danym terenie geograficznym, a zadanie to koordynują przedstawiciele tych unii, które w danym regionie oceniane są jako najbardziej stabilne, najprężniej działające i mające najlepsze podstawy funkcjonowania. Przekazujemy wiedzę na temat usług finansowych, pokazujemy, jak z nich bezpiecznie korzystać, co ma służyć m.in. walce z wykluczeniem finansowym. Walczymy także z wykluczeniem cyfrowym, uczymy korzystać z nowoczesnych usług finansowych, aplikacji, płatności i stron internetowych. Jednym z takich projektów realizowanych przez agencję współpracującą z WOCCU jest ten, który aktualnie prowadzimy na Ukrainie – jedną z linii tego projektu jest tworzenie warunków do udzielania pożyczek ludziom na terenach wiejskich, rolniczych.

Na ile możemy, korzystając z naszych doświadczeń, pomóc budować ten rynek, by walczyć m.in. z wykluczeniem finansowym na Ukrainie?

Widzimy, że jest tam wiele do zrobienia, również w wymiarze rynku finansowego. Jak wszędzie, nakłada się na to sytuacja polityczna, ścierają się ogromne interesy różnych grup wpływu. Jednocześnie dziś niezwykle trudno jest mówić o perspektywach, bo sytuacja związana z pandemią nie do końca pozwala przewidywać, co będzie się działo w najbliższym czasie. Mimo to staramy się szukać miejsc, w których możemy pomagać. Takie miejsca niewątpliwie istnieją, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Niezwykle istotnym elementem są dobra współpraca z nadzorem i kształtowanie otoczenia prawnego. To jest warunek konieczny do dobrego funkcjonowania unii – złe otoczenie prawne może wiele rzeczy utrudnić i skomplikować. Mówię o tym dlatego, że nadal funkcjonujemy w Polsce w otoczeniu prawnym, które zostało napisane w sposób zupełnie nieadekwatny do naszej działalności. To nie są przepisy, które uwzględniają specyfikę naszej działalności i misję, którą realizujemy. Rozmawiamy zarówno z nadzorem, jak i z rządem na temat zmiany przepisów. Niektóre regulacje udało się już wprowadzić, niektóre wciąż czekają na wdrożenie. Budujące jest to, że w odróżnieniu od lat poprzednich w tej chwili jest konstruktywny dialog zarówno z nadzorem, jak i ze stroną rządową. Nie zabiegamy o żadne przywileje ani ulgi dla SKOK – zabiegamy wyłącznie o to, aby regulacje, które nas dotyczą, uwzględniały fakt, że nie jesteśmy zainteresowani inwestowaniem w ryzykowne instrumenty finansowe. Mamy innego klienta niż banki i nie jesteśmy instytucją komercyjną; świadczymy usługi w prostym i czytelnym zakresie osobom fizycznym.

Raz jeszcze gratuluję wyboru na przewodniczącego Światowej Rady Unii Kredytowych. Mam nadzieję, że wzmocnienie Pańskiego autorytetu dzięki tej decyzji rozwinie argumenty polskich unii kredytowych w walce o dobre regulacje prawne.

Rafał Matusiak
ekonom z wykształcenia, z systemem SKOK związał się od początku odradzania się spółdzielczej samopomocy finansowej w Polsce.
Od 2012 r. pełnił funkcji prezesa Krajowego SKOK. Został po raz pierwszy wybrany do Rady Dyrektorów WOCCU w lipcu 2015 r. W 2017 r. został przewodniczącym ważnej Komisji Rady. Od 2018 r. pełnił funkcję wiceprzewodniczącego i sekretarza.

2020-07-28 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza Dziedzictwem Kulturowym

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę trafiła na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Pielgrzymka warszawska nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. Jej fenomen polega na ciągłości, wierni wypełniali śluby pielgrzymowania do Częstochowy nawet w czasie rozbiorów, wojen i komunizmu. Jest nazywana „matką” pielgrzymek w Polsce.

- Pielgrzymowanie wpisane jest w charyzmat Zakonu i w naszego maryjnego ducha, stąd wielka troska o to dziedzictwo, jakim jest Warszawska Pielgrzymka Piesza. Czujemy się spadkobiercami tego ogromnego duchowego skarbu i robimy wszystko, aby przekazać go nowemu pokoleniu paulinów. To doświadczenie pielgrzymowania zabieramy na inne kontynenty - powiedział o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów na zwieńczenie pielgrzymki w 2023r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję