Rośliny od momentu ich stworzenia mają nie tylko charakter estetyczny czy konsumpcyjny, lecz także symboliczny. Już na kartach Pisma Świętego spotykamy się z ich wyjątkową symboliką. Księgi: Rodzaju, Wyjścia, Psalmów, Królewska, Izajasza, czy Jeremiasza opisują wielorakie rośliny i kwiaty. Symbolika kwiatów była opisywana też przez wielu świętych, Ojców Kościoła i teologów.
Uhonorowanie miejsca
Kwiaty jako element dekoracyjny miały zastosowanie już pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Pierwotnie były związane ze zwyczajami pogrzebowymi. Gdy pojawił się kult męczenników, ich relikwie składano w miejscach, które ozdabiano kwiatami. Przez wieki zmieniały się strumienie bodźców zmysłowych oraz forma i materiał używany do układania kompozycji kwiatowych, nie zmieniła się natomiast ich funkcja - podkreślenie miejsca, w którym przebywa Bóg.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Świdnicka kwiaciarka
Na świdnickim rynku wśród wielu sklepów, kawiarni i punktów usługowych, ważne miejsce zajmują kwiaciarnie. Zlokalizowane w samym centrum miasta, cieszą się dużą popularnością i mają wielu klientów. Jedną z takich kwiaciarni od 30 lat prowadzi wraz z mężem Renata Kunc, która m.in. przygotowuje dekoracje kwiatowe do świdnickich świątyń.
15 sierpnia w polskiej tradycji ludowej wspominaliśmy Matkę Bożą Zielną, była to więc okazja, aby porozmawiać z właścicielką kwiaciarni.
Reklama
O swoich początkach w zawodzie florystki i o tym, skąd wziął się pomysł, aby obrać taką ścieżkę kariery pani Renata mówi tak: - Kwiaty to taka specjalność rodzinna. Florystyką zajmowały się moja mama i babcia. Kiedy kilkadziesiąt lat temu sprzedawały kwiaty, robiły to na kamiennych stołach. Jako dziecko uwielbiałam przychodzić do mamy i komponować bukiety według własnego pomysłu.
Świdnicka kwiaciarka bardzo lubi swoja pracę, która sprawia jej dużą przyjemność. - Lubię tworzyć różne kompozycje kwiatowe w zależności od potrzeb klientów, bukiety ślubne, imieninowe czy jubileuszowe. Jednak największą przyjemność sprawia mi układanie kompozycji kwiatowych do kościoła. Dodatkowo czuję ogromne wsparcie męża, który co dzień służy mi pomocą - wyjaśnia.
Szlachetna prostota
Pani Renata wie, które kwiaty najlepiej nadają się do przestrzeni sakralnej. - Kompozycje kwiatowe powinny być kolorystycznie dopasowane do danej uroczystości, ponieważ kwiaty są ważnym nośnikiem informacji czy treści duchowych i często podkreślają piękno ołtarzy - tłumaczy. - Wiele zależy od okresu liturgicznego. I tak, w okresie Wielkiego Postu, choć powstrzymuje się od ozdabiania ołtarzy kwiatami, to jednak delikatne dekoracje w wybrane dni są dozwolone. Można wtedy wykorzystać gałęzie, kamienie, zasuszone elementy roślin. Dobrze wyglądają czerwone róże, gerbery, goździki czy irysy. Okres Wielkanocy to czas radości i chwały, a dominujące barwy kwiatów to żółcienie i biele - podkreśla pani Renata. - Kwiaty zmartwychwstania to głównie narcyzy. Można też stosować forsycje, lilie czy róże. W czasie Adwentu dominującym motywem w dekoracjach może być biała lilia. W Boże Narodzenie kolorystyka kompozycji skupia się na czerwieni, symbolu radości, ale i godności królewskiej Jezusa. Dużą możliwość i różnorodność kompozycji kwiatowych wykazują święta maryjne, a także okres zwykły - kończy świdnicka florystka.
Warto podkreślić za dokumentami
Kościoła, że przy dekorowaniu świątyń należy dążyć raczej do szlachetnej prostoty niż do przepychu, a ponadto zmierzać do tego, by te elementy służyły pouczeniu wiernych i odpowiadały godności miejsca świętego.