Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pod opieką Maryi

Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipinach 20 września przeżywała jubileusz 100-lecia istnienia.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 41/2020, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

Maryja

Joanna Ferens

Poświęcenie pamiątkowej tablicy

Poświęcenie pamiątkowej tablicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusze uroczystości rozpoczęły się od oficjalnego powitania przybyłych gości, występu parafialnej scholi „Gloria” oraz krótkiego wykładu konserwatora zabytków, Grażyny Żurawickiej. Następnie proboszcz parafii w Lipinach, ks. Stanisław Małysz przybliżył historię parafii. Centralnym punktem świętowania była Eucharystia pod przewodnictwem pasterza diecezji, ks. bp. Mariana Rojka, który już wstępie zwrócił się do zebranych w świątyni. – Zmieniają się czasy, zmieniają się wydarzenia, zmieniają się zwyczaje i formy, ale miłość zostaje ciągle ta sama. I z tą naszą miłością, miłością naszych serc, dzisiaj, w ten jubileusz przychodzimy do tej świątyni i prosimy Pana, aby nas obdarzył tym, czego nam najbardziej potrzeba, tak, jak obdarzał hojnością swojego Boskiego Serca przez tyle lat wszystkie pokolenia, które tu były, żyły, uświęcały się, pracowały i modliły – powiedział.

Miejsce łaski

Ksiądz biskup w homilii podkreślił, że parafia i świątynia to miejsce, gdzie człowiek wierzący otrzymuje wiele łask i wielorakiej pomocy od Boga i ludzi. – Ta przywołana dziś przez św. Mateusza historia przymusza do zastanowienia się i przemyślenia naszej postawy oceniania i podchodzenia do spraw, z jakimi się spotykamy w życiu. Biblijny gospodarz ostatecznie nie daje każdemu według tego, co on zarobił, ale bardziej tego, czego ów robotnik potrzebuje. Rzeczywiście, otrzymali sprawiedliwą, minimalną zapłatę. Sprawiedliwość gospodarza odwołuje się nie do wydajności i nie do wyników pracy zatrudnionych w winnicy robotników, ale odnosi się do ich potrzeb, tak jak w tej lipińskiej świątyni. Każdy wierny otrzymuje tutaj to, czego potrzebuje. Otrzymujecie tutaj Bożą łaskę i miłosierdzie, Boże słowo oraz Ciało Pańskie, gdy je możecie przyjmować, a także błogosławieństwo Trójjedynego i macierzyńską opiekę Matki Pana, Maryi Jasnogórskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dary i znaki

Jubileuszowe uroczystości były także wyjątkowe dla miejscowej młodzieży, która podczas Mszy św. przyjęła z rąk ks. Biskupa sakrament bierzmowania. Poświęcona została również okolicznościowa tablica pamiątkowa, która będzie świadczyć kolejnym pokoleniom o tym wyjątkowym wydarzeniu. – Ta parafia jest ofiarowana Bogu poprzez dar wielu ludzi, tych, którzy tutaj żyli, ich ofiarną pracą, darem materialnym włożonym w tę niezastąpioną cząstkę przyczyniło się do tworzenia, budowy i funkcjonowania tej świątyni. Niech ta tablica będzie widocznym znakiem wszystkiego, co się tutaj przez te sto lat dokonało – mówił ks. Biskup.

Reklama

Pobożni, aktywni i zgrani

Podczas uroczystości głos zabrał również jeden z poprzednich proboszczów parafii, ks. prałat Władysław Kowalik. – Jak dziś patrzę na was, to cieszy się moje serce i jestem bardzo radosny. Potwierdza się w dalszym ciągu to, co ja tu zastałem i co mi pozostało w pamięci. Jesteście, jak to się mówi, moją pierwszą miłością, do dziś zawsze was wspominam jako parafię pobożną, aktywną, religijną, zgraną. Wszystko, co tu mamy, musimy zawdzięczać naszym przodkom, szczególnie to, że oni na patronkę parafii wybrali Matkę Bożą. W tym czasie, kiedy Polska odzyskała wolność, dzięki wielkiej modlitwie i na Jasnej Górze, i w Warszawie, do Matki Bożej Częstochowskiej zwrócili się również tutejsi parafianie, i tak jest do dzisiaj. Niech Matka Boże będzie dla nas znakiem, gdyż Ona od zawsze nas wspierała, nad nami czuwała i ratuje nas do dnia dzisiejszego – mówił kapłan.

Obraz parafii

Do parafii w Lipinach należy kilka miejscowości takich jak: Lipiny Dolne, Lipiny Górne, Borowina, Lewki i Lipiny Dolne Kolonia. Wierni są przychylnie ustosunkowani do Kościoła i duszpasterzy – podkreślał ksiądz proboszcz. – Tutejsi ludzie są przywiązani do wiary, do Pana Boga i do Kościoła. Co niedzielę uczęszczają do kościoła, modlą się gorąco, uczestniczą w różnorodnych nabożeństwach, a także angażują się w życie parafii, co widać na każdym kroku. Są otwarci na wszelakie działanie, wspomagają się nawzajem, wspierają proboszcza uwagami i radami, a także dbają z wielką troską i pieczołowitością o świątynię.

Reklama

Wdzięczność i życzenia

Słowa uznania i podziękowania składał także wójt Gminy Potok Górny, Stanisław Dyjak. – Jest to parafia z tradycjami, cieszymy się dziś z obecności znamienitych gości, szczególnie pasterza naszej diecezji. To wszystko nas scala, łączy, szczególnie w takich trudnych czasach, jak obecne. Takie wydarzenia pozwalają nam zacieśnić społeczne więzi, a także pogłębić swoją wiarę, o którą tak teraz trudno. Cieszymy się z tego jubileuszu i jesteśmy wdzięczni Panu Bogu i Matce Najświętszej za wszelkie łaski i opiekę, jakimi od stu lat obdarzają naszą tutejszą parafię.

Prosimy Pana, aby nas obdarzył tym, czego nam najbardziej potrzeba, tak, jak obdarzał hojnością swojego Boskiego Serca przez tyle lat wszystkie pokolenia, które tu były, żyły, uświęcały się, pracowały i modliły.

Podziel się cytatem

Życzenia na kolejne jubileusze skierował do parafian bp Marian Rojek: – Zawsze przy takich okolicznościach życzę przede wszystkim świętości, bo pierwszym, zasadniczym celem parafii jest doprowadzenie wiernych do zbawienia i wiecznego szczęścia. A więc to jest ta troska o świętość, świętość w życiu sakramentalnym, w życiu liturgicznym, modlitewnym, która potem się przekłada także na relacje ludzkie, na świętość w rodzinach, w społeczności, w szkole i w tych wszystkich innych wymiarach, które tworzą parafię. Życzymy tej parafii wszelkiego dobra, wszelkich łask Bożych księdzu proboszczowi, który z takim zaangażowaniem przygotowywał parafię do tego dnia. Widzimy tu dzisiaj byłych proboszczów i wikariuszy i to wszystko sprzyja temu, byśmy Panu Bogu podziękowali za to miejsce i za tych ludzi, za to wszystko, co się dokonywało i wciąż tutaj dokonuje, prosząc o błogosławieństwo na kolejne stulecia dla tej parafii – życzył ksiądz biskup.

Całość wydarzenia prowadziła Lucyna Przytuła, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lipinach Górnych, która zadbała o odpowiednie komentarze i przywołała wiele wspomnień z kroniki parafialnej. Na zakończenie wszystkim, którzy w ciągu ostatnich lat byli zaangażowani w życie parafii, wręczono pamiątkowe statuetki. Specjalne podziękowanie otrzymał od parafian ksiądz proboszcz Stanisław Małysz, w uznaniu za jego aktywną pracę duszpasterską, świadectwo wiary i troskę o wspólnotę parafialną i piękno świątyni. Uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Te Deum.

2020-10-07 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy wspólnotą...

Niedziela zamojsko-lubaczowska 19/2015, str. 7

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum Katolickiego Radia Zamość

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Zamościu

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Zamościu

Katolickie Radio Zamość gościło w parafii Miłosierdzia Bożego w Zamościu. To wyjątkowe miejsce. Warto przybliżyć życie tej parafii

Parafia Miłosierdzia Bożego w Zamościu została erygowana przez biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwę, który poświęcił plac pod budowę nowego kościoła 5 października 1994 r., w dniu wspomnienia bł. Siostry Marii Faustyny Kowalskiej. W końcu sierpnia 1995 r. postawiono drewnianą kapliczkę, w której wierni od 5 października zaczęli się gromadzić na nabożeństwa i Msze św. Kaplica pw. Miłosierdzia Bożego wybudowana w latach 1996-99 spełnia funkcję kościoła parafialnego. Ponadto na terenie parafii znajdują się kaplica pw. św. Rafała Archanioła w Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu oraz kapliczka pw. Królowej Korony Polskiej z 1930 r., fundacji Joanny Gieleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnie pożegnanie ks. Jana Kurconia

2024-04-18 17:04

Ks. Paweł Jędrzejski

Grób księdza Jana Kurconia

Grób księdza Jana Kurconia

Przeczów: W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się ceremonia pogrzebowa ks. Jana Kurconia. W ostatniej ziemskiej drodze zmarłemu kapłanowi towarzyszyło 35 kapłanów, delegacje OSP, a także reprezentanci kół łowieckich oraz wierni parafii.

Eucharystii pogrzebowej przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego. We wstępie zaznaczył, że każdy człowiek posiada swoją historię życia i taką też miał zmarły ks. Jan Kurcoń, a ponieważ posługiwał i mieszkał przez wiele lat pośród wiernych w Przeczowie, to każdy miał jakąś część swojego życia związaną z historią życia ks. Kurconia. Homilię wygłosił ks. Piotr Oleksy, obecny proboszcz przeczowskiej parafii. Zaznaczył, że uroczystość pogrzebowa jest przejściem do życia wiecznego. Podkreślił też, że dom ks. Jana był zawsze otwarty dla ludzi, chętnie ich gościł, słuchał, interesował się ich życiem i dbał o życie sakramentalne parafian. - Dziś ks. Jan niesie nam przesłanie: “Obyś nigdy nie zgubił Jezusa - mówił ks. Oleksy, podkreślając, że zmarły kapłan był miłośnikiem przyrody, kochał las i dostrzegał obecność Boga w przyrodzie.

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję