Reklama

Serwis częstochowski

Niedziela częstochowska 19/2003

Mira Bodak

Delegacja z Lourdes w auli redakcji "Niedzieli"

Delegacja z Lourdes w auli redakcji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Delegacja z Lourdes w Częstochowie

24 kwietnia przybyła do Częstochowy z kilkudniową wizytą delegacja z zaprzyjaźnionego z naszym miastem Lourdes. Członkami delegacji, na której czele stał mer Lourdes Jean-Pierre Artiganave, byli: Denis Crampe - szef gabinetu mera Lourdes, Maria-Teresa Chaubon - przewodnicząca "Błękitnej Gwiazdy" w Lourdes oraz jej małżonek Pierre Chaubon. W piątek 25 kwietnia w godzinach rannych prezydent Tadeusz Wrona spotkał się z delegacją na rozmowach roboczych, następnie odbyła się konferencja prasowa, w czasie której dowiedzieliśmy się o planowanych na sierpień i wrzesień konsultacjach na temat współpracy miast maryjnych w nowo tworzącej się rzeczywistości europejskiej. Na przyszły rok planowane jest w Częstochowie spotkanie przedstawicieli 5 miast maryjnych, które podpisały w latach 90. umowę o wzajemnej współpracy. Jak podkreślili przedstawiciele obu bliźniaczych miast, nie chodzi tu o konkurencje, ale wspólne działania na rzecz mieszkańców miast maryjnych i pielgrzymujących do nich pątników. Podkreślono również, że współpraca miast maryjnych i stworzone przez nie stowarzyszenie to jedyny tego typu związek miast w UE.
Następnym punktem pobytu delegacji z Lourdes w Częstochowie była wizyta w redakcji Niedzieli. Goście odwiedzili również Politechnikę Częstochowską, uczestniczyli w konferencji na temat Unii Europejskiej, a w dniu następnym spotkali się z abp. Stanisławem Nowakiem - metropolitą częstochowskim i o. Marianem Lubelskim - przeorem Jasnej Góry. Do południa mieli okazję modlić się na Jasnej Górze, a w godzinach popołudniowych obejrzeli wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki. Tego samego dnia delegacja z Lourdes odbyła spotkanie w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego, gdzie rozmawiano na temat współpracy ze szkołą w Tarbes.
W sobotę goście odlecieli do Francji. Władze miasta mają nadzieję, że spotkania te będą służyły rozwojowi naszego regionu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Anna Dąbrowska

Absolwent Roku 2002

"Decyzją Stowarzyszenia Kapituły Wychowanków Politechniki Częstochowskiej kolega Tadeusz Wrona otrzymuje tytuł Absolwenta Roku 2002 za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej w 2002 r. oraz utrwalenie więzi z macierzystą uczelnią - Rada Kapituły" - taki napis widnieje na wołowej skórze wręczonej Prezydentowi Częstochowy podczas Wielkiej Gali Zjazdu Absolwentów Politechniki Częstochowskiej w Teatrze im. Adama Mickiewicza.
Drugą statuetkę, Ambasadora Roku, otrzymał Michał Korwin-Szymanowski - mieszkający na stałe w Kanadzie.

Ireneusz Leśnikowski

Wizyta Księdza Arcybiskupa w szkole

Podczas wizytacji kanonicznej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Częstochowie, 7 kwietnia Szkołę Podstawową nr 52, położoną na terenie parafii, odwiedził abp Stanisława Nowak z proboszczem ks. dr. Stanisławem Jasionkiem. Nad przebiegiem uroczystości i godnym przyjęciem Dostojnego Gościa czuwała Barbara Rusinek Nowak, która wspólnie z katechetkami M. Witusińską i K. Pająk przygotowała dzieci do przeżycia tego dnia.
Uczniowie powitali Księdza Arcybiskupa z radością, z powagą słuchając skierowanych do nich słów, w których prosił, by szanowali swoich nauczycieli. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali występu uczennicy kl. V - Marty Wiśniowskiej, która na skrzypcach zagrała mazurka Moje marzenia.
Po wspólnym odmówieniu modlitwy Ojcze Nasz Ksiądz Arcybiskup udzielił błogosławieństwa, o które prosiły w powitalnym wierszu dzieci.

Bogumiła Schab

Domowy kościół

W tym roku przypada 30. rocznica zorganizowania przez ks. Franciszka Blachnickiego pierwszej oazy rodzin. Z tej okazji przygotowujemy się w naszej archidiecezji do świętowania rocznicy powstania Domowego Kościoła. W tygodniku Niedziela ukazują się artykuły informujące o Domowym Kościele; kręgach w poszczególnych rejonach, rodzinach, animatorach, moderatorach... Pragniemy również zarysować historię DK w naszej archidiecezji, zamieścić świadectwa i wspomnienia. W związku z tym bardzo prosimy, szczególnie najstarszych członków DK, o nadsyłanie takich wspomnień i świadectw. Interesują nas wszystkie informacje, które pomogą odtworzyć historię DK w naszej archidiecezji (nazwiska animatorów, członków pierwszych kręgów w danym rejonie, miejscowości, daty powstania kręgów, gdzie i kiedy odbywały się oazy, prosimy o kserokopie posiadanych dokumentów, archiwalne zdjęcia... itp.). Informacje i świadectwa prosimy podpisać, podając swój adres, i przesłać do pary diecezjalnej, pod adresem:

Anastazja i Andrzej Filipscy
Częstochowa,
ul. św. Rocha 139

"Umiłować Miłosiernego Chrystusa"

Okres Wielkiego Postu to czas szczególny dla każdego katolika. Czas, który winniśmy przeznaczyć na zastanowienie się nad własnym życiem. To czas postu, modlitwy i miłosierdzia. 29 marca tradycyjnie w klasztorze Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Częstochowie członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich naszej archidiecezji spotkali się na Wielkopostnym Dniu Skupienia. W spotkaniu licznie uczestniczyły też rodziny adopcyjne. Ks. kan. Stanisław Gasiński - asystent Stowarzyszenia poprowadził modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Uczestnicy spotkania mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.
Po przerwie konferencję na temat Rodzina w dialogu z Bogiem wygłosił ks. prał. Jan Wilk - archidiecezjalny duszpasterz rodzin. Mówił w niej o modlitwie, życiu sakramentalnym i liturgii rodzinnej. Nawiązując do działalności Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w minionym dziewięcioleciu, Ksiądz Prałat podziękował ks. Stanisławowi Gasińskiemu za długoletnią pracę w Stowarzyszeniu. W imieniu uczestników spotkania podziękowania za opiekę i pomoc w działalności SRK złożyli prezes Stowarzyszenia Marian Dziewoński i p. Teresa Zbroja, wręczając pamiątkową odznakę i kwiaty. Po czym ks. dr Jan Wilk odczytał dokument abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego, z dnia 25 marca br., powołujący kolejnego asystenta SRK, wręczając go uroczyście ks. Markowi Szumilasowi z Witkowic. Po przerwie uroczystej Mszy św. przewodniczył nowo powołany Ksiądz Asystent. Słowo Boże wygłosił ks. kan. Tadeusz Klimowicz z Parzymiech, który w homilii zwrócił szczególną uwagę na formację własną i ewangelizację swojej rodziny.
Po Mszy św. wszyscy uczestnicy spotkali się na wspólnym posiłku przygotowanym przez Siostry Urszulanki. Była to też okazja do podsumowania działalności w minionym roku, przedstawienia programu pracy na nowy rok oraz prezentacji nowo powstałych oddziałów SRK, w Parzymiechach i Żytnie.
Podczas spotkania uczestnicy Dnia Skupienia złożyli dobrowolną ofiarę dla jednej z rodzin w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wspólny śpiew i życzenia skierowane na ręce nowego asystenta diecezjalnego zakończyły wielkopostne spotkanie Stowarzyszenia.

Maria Łęska

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca dziś do pamięci o osobach starszych

2024-06-15 17:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Jakże często odrzuca się osoby starsze, pozostawiając je samym sobie, co staje się prawdziwą ukrytą eutanazją!” - czytamy w dzisiejszym tweecie papieskim. Takie słowa odnoszą się do obchodzonego właśnie 15 czerwca Światowego Dnia Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. ONZ zatwierdziła tę datę w 2011 r.

Tweet Franciszka dalej zaznacza, iż wspomniane pozostawienie osób starszych samym sobie „to rezultat owej kultury odrzucenia, która wyrządza tak wiele zła w naszym świecie”. Papież wskazuje następnie, że „wszyscy jesteśmy wezwani do przeciwdziałania tej toksycznej kulturze odrzucenia”.

CZYTAJ DALEJ

Włochy/ Papież rozmawiał podczas szczytu G7 z prezydentami Ukrainy, USA i innymi przywódcami

2024-06-14 20:55

[ TEMATY ]

Włochy

pomoc dla Ukrainy

Papież na szczycie G7

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek i premier Włoch Giorgia Meloni na zdjęciu grupowym z przywódcami państw G7 i szefami delegacji krajów zewnętrznych podczas drugiego dnia szczytu G7 w Borgo Egnazia we Włoszech

Papież Franciszek i premier Włoch Giorgia Meloni na zdjęciu grupowym z przywódcami państw G7 i szefami delegacji krajów zewnętrznych podczas drugiego dnia szczytu G7 w Borgo Egnazia we Włoszech

Papież Franciszek przeprowadził w piątek dziesięć rozmów ze światowymi przywódcami, w tym z prezydentami USA, Francji i Ukrainy. Do spotkań tych doszło podczas szczytu G7 w Apulii na południu Włoch, na który został zaproszony jako pierwszy papież w historii.

Franciszek rozmawiał między innymi z przywódcami USA, Francji i Ukrainy, Joe Bidenem, Emmanuelem Macronem i Wołodymyrem Zełenskim.

CZYTAJ DALEJ

Główne uroczystości odpustowe w Rokitnie

2024-06-15 16:00

[ TEMATY ]

Odpust rokitniański

sanktuarium Rokitno

Karolina Krasowska

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

Uroczystościom odpustowym w Rokitnie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller

W sanktuarium w Rokitnie odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej. Odpustowej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

W tym roku szczególne zaproszenie do udziału w rokitniańskim odpuście 15 czerwca zostało skierowane do członków parafialnych rad duszpasterskich i parafialnych rad ds. ekonomicznych, zwłaszcza tych, którzy w ubiegłych miesiącach korzystali ze specjalnych szkoleń przygotowanych przez diecezję. Dlatego jeszcze przed Mszą św., zarówno świeccy, jak i kapłani, podzielili się swoim doświadczeniem zaangażowania w parafialnych radach duszpasterskich. Ponadto do Rokitna w tym roku zostali zaproszeni również nadzwyczajni szafarze Komunii św. z racji na 25-lecie ich obecności i posługi w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Jak co roku na diecezjalne uroczystości odpustowe przybyły również całe rodziny oraz delegacje parafialne ze sztandarami.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję