Reklama

Niedziela Przemyska

Modlitwa o pokój

Z inicjatywy metropolity przemyskiego 31 października w archikatedrze podjęto modlitwę o pokój i o ustanie epidemii.

Niedziela przemyska 46/2020, str. I

[ TEMATY ]

pandemia

modlitwa o pokój

Marek Łabuński

Modlitwę prowadził abp Adam Szal

Modlitwę prowadził abp Adam Szal

Modlitwie przewodniczył abp Adam Szal. W pierwszej części nabożeństwa podjęto modlitwę różańcową. Następnie metropolita przemyski wygłosił homilię. Zauważył, że współczesne czasy naznaczone są niepokojem i lękiem: – Jakże brakuje nam pokoju wewnętrznego. Niepokoje nasze wewnętrzne dotyczą spraw doczesnych: zdrowia, bezpieczeństwa, pokoju, ale dotyczą także życia duchowego i religijnego. Skąd się wzięły te usterki, skąd niepewność, poczucie opuszczenia i niewoli? Odpowiedź wydaje się w perspektywie wiary jedna: bo brakuje nam zaufania Panu Bogu, bo sami chcemy wszystko rozwiązać, sami chcemy znaleźć środki zaradcze. Jakże często człowiek współczesny chce wejść w miejsce Pana Boga, a Chrystus przecież uczy nas o potrzebie zaufania, o potrzebie, która jest jedynym sposobem wyjścia – wskazywał ordynariusz przemyski.

Abp Szal odwołał się także do aktualnych wydarzeń społecznych i dziękował wszystkim, szczególnie kapłanom, którzy zaangażowali się w pomoc chorym i potrzebującym. – Chciałbym wyrazić wdzięczność za trwanie we wspólnocie Kościoła. To trwanie we wspólnocie Kościoła jest szczególnie ważne teraz, w tym czasie, kiedy mają miejsce bezprzykładne ataki na wiarę, na Kościół, na kapłanów i na ludzi Kościoła, na nasze ideały, które są tak bardzo bliskie. Bardzo dziękuję braciom kapłanom za solidarność kapłańską okazywaną współbraciom chorym, cierpiącym, będącym w potrzebie. Zwłaszcza pomoc w trudnych sytuacjach jest bardzo ważna. Te zastępstwa w przypadku choroby, pomoc, nawet i telefon czy pomoc w dochodzeniu do zdrowia, są bardzo ważne – mówił abp Szal.

Hierarcha wezwał także do ciągłej modlitwy i zaangażowania: – Nie opuszczajmy rąk! Ubolewamy nad sytuacją, która panuje w naszej Ojczyźnie, i tak jak mówił Prymas Tysiąclecia: „my nie jesteśmy ludźmi, którzy opuszczają ręce”. Zwracając się do kapłanów, prosił także o zaangażowanie w życie duszpasterskie wspólnot parafialnych: – Zapraszajmy, drodzy bracia w powołaniu kapłańskim, naszych wiernych, by wracali do Eucharystii. Wiem, że bardzo trudno jest organizować spotkania formacyjne, może zaproszenie specjalnych grup na Mszę św. w określone dni tygodnia będzie taką namiastką pracy formacyjnej i sposobem na dotarcie także do ludzi młodych – apelował arcybiskup.

Reklama

Oddziałujcie na rówieśników, bądźcie apostołami wyposażonymi w pancerz sprawiedliwości, tarczę ochronną, czyli wiarę, w pancerz zbawienia, w miecz Bożego Słowa – mówił do młodych metropolita przemyski.

Podziel się cytatem

Zwracając się do członków ruchów i wspólnot katolickich, szczególnie zrzeszonych we wspólnotach młodzieżowych, wołał: – Oddziałujcie na rówieśników, bądźcie apostołami wyposażonymi, tak jak życzył tego sobie św. Paweł, w pancerz sprawiedliwości, tarczę ochronną, czyli wiarę, w pancerz zbawienia, w miecz Bożego Słowa. Posługujemy się wszyscy modlitwą, intensywną modlitwą, która jest otwarta dla każdego człowieka. Módlmy się o pokój – podkreślił abp Szal.

Na zakończenie metropolita przemyski odmówił modlitwę o pokój zaproponowaną przez Radę Stałą KEP, a po niej udzielił wszystkim obecnym w archikatedrze oraz łączącym się duchowo błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

2020-11-10 10:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dramat Kenijczyków: pandemia, szarańcza, powodzie, głód

[ TEMATY ]

głód

Kenia

szarańcza

pandemia

Vatican News

Biskupi Kenii zaapelowali do wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli, aby na miarę swych skromnych środków hojnie wspierali utworzony przez Kościół fundusz solidarności. Z każdym dniem potrzeby w tym kraju rosną rosną. Kenijczycy nie tylko walczą z pandemią, ale również dramatycznymi skutkami ulewnych deszczy, które spowodowały podtopienia i powodzie oraz przyczyniły się do kolejnego rozprzestrzeniania plagi szarańczy.

Najtrudniejsza sytuacja panuje na zachodzie i w centrum kraju, gdzie niespotykane jak na Kenię opady wywołały największe szkody. Kilkaset osób zginęło, a setki tysięcy musiało opuścić swe domy. Źródła rządowe informują, że woda rozmyła tysiące hektarów ziemi uprawnej. Wzrost wilgotności doprowadził też do rozmnożenia kolejnej fali szarańczy, która w przerażającym tempie pustoszy uprawy i lasy. Wszystko to zapowiada dotkliwy głód. Stąd Kościół mobilizuje miejscową Caritas starając się dotrzeć z podstawowym wsparciem żywnościowym i medycznym do najbardziej potrzebujących.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Bożena Sztajner

Kamień w Kościele Wniebowstąpienia w Jerozolimie

Kamień w Kościele Wniebowstąpienia w Jerozolimie

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Święcenia kapłańskie 2022

2022-05-28 19:55

Katarzyna Krawcewicz

28 maja w katedrze gorzowskiej bp Tadeusz Lityński udzielił święceń kapłańskich trzem diakonom.

Nowi kapłani naszej diecezji to ks. Paweł Ciborowski-Kozłowski z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach, ks. Tomasz Dragańczuk z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Lubsku oraz ks. Paweł Marciniak z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubiszynie. Wraz z nimi podczas uroczystej Mszy świętej modlili się prezbiterzy oraz wierni, wśród nich rodziny i przyjaciele nowo wyświęconych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję