5 grudnia przypada 55. rocznica beatyfikacji o. Szarbela Makhloufa, dokonana przez papieża Pawła VI. Zakonnik maronicki, mieszkający 23 lata na pustelni, już za życia odznaczał się głębokim zjednoczeniem z Chrystusem, czego owoce dopiero po śmierci przyniosły wielkie żniwo. Kult świętego zaczął się szybko rozszerzać, a liczne świadectwa uzdrowień duszy i ciała mnożyły się każdego dnia.
Pustelnik z Libanu zawitał na krakowską ziemię w nieplanowanych okolicznościach. Ksiądz Paweł Kubani, jeszcze jako proboszcz parafii Świętego Krzyża w Krakowie, w 2011 r. po pielgrzymce do Libanu przywiózł relikwie świętego II stopnia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Nie planowałem robić żadnego nabożeństwa – wyznaje kapłan. – Po miesiącu od pielgrzymki o. Zygmunt Kwiatkowski SJ przybył do Krakowa z bp. Jano Batahem z Bejrutu. Biskup chciał odprawić Mszę św. Spontanicznie zaplanowaliśmy Eucharystię w naszej parafii wraz z wprowadzeniem tych relikwii. Bardzo nas zdumiało to, że przyszło wiele osób, trudno było wejść do kościoła. Pomyślałem sobie już w czasie tej Mszy św., że skoro ludzie potrzebują takiej modlitwy, to czemu nie robić tego co miesiąc? I tak św. Szarbel zagościł w sercu Krakowa – streszcza duchowny.
Reklama
W 2018 ks. Paweł został proboszczem parafii św. Brata Alberta (os. Dywizjonu 303) i tam, już na prośbę parafian, zaczął rozwijać kult zakonnika. Kapłan cytuje wypowiedź papieża Franciszka: „To jest święty, przez którego Bóg udziela najwięcej łask w naszych czasach”. Nabożeństwo w nowohuckiej parafii odbywa się każdego 22. dnia miesiąca. O godz. 17 jest Różaniec z prośbami i podziękowaniami, o godz. 18 Msza św., a po niej błogosławieństwo wiernych olejem św. Szarbela przywożonym z Libanu.
Zainicjowany kult św. Szarbela w kościele Świętego Krzyża chętnie kontynuuje obecny proboszcz ks. Dariusz Guziak. – Owocem spotkania ze świętym jest wspólnota osób, która żyje duchowością pustelnika i pragnie ją pogłębiać, następnie apostołować – informuje ks. Guziak i dodaje: – Podczas nabożeństwa odczytuję prośby. Najwięcej wołania jest o zdrowie, nawrócenie, pojednanie w rodzinach.
Proboszcz jest pełny nadziei, że kult zakonnika będzie się rozrastać: – Jesteśmy w stałym kontakcie z członkami wspólnoty monastycznej w Annaya, którzy są naszymi przyjaciółmi. Szukamy wspólnie dróg rozwoju kultu, by przybliżyć ewangeliczne orędzie, które Pan Bóg przez św. Szarbela daje Kościołowi i światu.
Nabożeństwo w kościele Świętego Krzyża w Krakowie odbywa się każdego 30. dnia miesiąca. Od godz. 16.30 modlitwa próśb, później o godz. 17.30 – Różaniec, a następnie o 18 Msza św. z indywidualnym błogosławieństwem olejem.
Kolejne miejsce kultu świętego w Krakowie to sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie każdego 28. dnia miesiąca o godz. 17 odbywa się Msza św. wotywna i nabożeństwo ku czci św. Szarbela.
– W 2015 r. odwiedziłem Liban – mówi Marcin Kołpanowicz, autor książki Ziemia św. Charbela. – Wielkie wrażenie zrobiła na mnie pobożność Kościoła maronickiego. W sanktuarium w Annaya znajduje się muzeum, w którym wystawione są przesiąknięte osoczem szaty, zdejmowane z ciała mnicha podczas kolejnych ekshumacji. W gablotach wystawiono tysiące listów, które nadchodzą z całego świata z podziękowaniami za cuda. Warto zauważyć, że św. Szarbel wyprasza uzdrowienia nie tylko chrześcijan, ale także muzułmanów, a nawet ateistów. Można powiedzieć, że swym olejem namaszcza rany, które powstały z wzajemnej wrogości narodów i wyznań – podsumowuje p. Kopłanowicz.