Wraz z pojawieniem się obostrzeń duszpasterze stanęli przed wyzwaniem: jak w tej sytuacji objąć opieką duszpasterską powierzonych im ludzi. Bardzo szybko pojawiły się transmisje Mszy św., a także nabożeństw. Niektórzy codziennie publikowali krótkie filmy z komentarzem do Ewangelii. Duszpasterskie inicjatywy powoli zaczęły się przenosić w przestrzeń elektroniczną i w świat mediów społecznościowych.
Wakacje z Bogiem w sieci
Wakacje dawały nadzieję, że może będzie „normalnie”. Nie wszystkim jednak udało się zorganizować tradycyjne rekolekcje. Ruch Światło-Życie podjął próbę rekolekcji online powiązanych w uczestnictwem w niektórych częściach programu w parafii. Obok zdalnych rekolekcji, uczestnicy mieli także możliwość uczestniczenia w jednodniowym dniu wspólnoty. Jedno było pewne: rekolekcje w wersji hybrydowej stały się faktem, a zarazem odpowiedzią na wyzwania czasu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podobna inicjatywa miała miejsce przed wakacjami, organizowana tym razem przez Szkołę Nowej Ewangelizacji archidiecezji przemyskiej. Zamiast tradycyjnych rekolekcji przed Wakacyjną Ewangelizacją Bieszczadów, zorganizowano trzydniowe rekolekcje w całości organizowane online. W programie były konferencje, spotkania w grupach, a także wieczór uwielbienia i transmisja Eucharystii. Samą akcję udało się zorganizować w okrojonej wersji już w terenie, jednak przygotowanie online było nieocenioną pomocą.
Reklama
W przestrzeni internetowej udało się zorganizować także kongregację katechetyczną. Tradycyjne spotkanie odbywające się na zakończenie wakacji przygotowuje katechetów całej archidiecezji na nowe wyzwania nowego roku szkolnego. W tym roku odbyła się ona w formie transmisji na portalu YouTube.
To tylko niektóre wydarzenia organizowane na terenie archidiecezji przemyskiej w czasie wakacji. Pokazały one, że media społecznościowe mogą być sprzymierzeńcem Kościoła partykularnego w jego duszpasterskich przedsięwzięciach.
Rok formacyjny online
Kiedy przyszła nowa fala epidemii, pojawiły się nowe wyzwania związane z duszpasterstwem online. Ruch Apostolstwa Młodzieży zaczął organizować Studium Animatora w przestrzeni internetowej, Ruch Światło-Zycie formację animatorów także przeniósł do sieci, Szkoła Nowej Ewangelizacji kontynuuje weekendowe spotkania przygotowujące Wakacyjną Ewangelizację Bieszczadów w formie transmisji na portalach społecznościowych, a tradycyjne Sympozjum Katechetyczne, odbywające się rokrocznie w Miejscu Piastowym, odbywać się będzie w formie zdalnej.
Adwent internetowy
To jednak nie wszystkie inicjatywy. Od pierwszej niedzieli Adwentu przygotowywane są rozważania mające na celu dobre przeżycie tego czasu. Radio Fara we współpracy z Niedzielą Przemyską, Ruchem Światło-Zycie i Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży przygotowuje serię filmików i podcastów, które następnie będą publikowane na kontach w mediach społecznościowych i emitowane w radiu. Pandemia to nie czas stracony duszpastersko, ale czas, w którym korzystamy z innych narzędzi w dziele głoszenia Dobrej Nowiny.