Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Ratunek dla świata

Godzina Łaski – to czas, w którym Niebo staje otworem. Przeżywamy ją co roku 8 grudnia, w samo południe. Co Matka Boża obiecuje tym, którzy podejmą modlitwę?

W święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 1947 r., Maryja, objawiając się pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech, powiedziała: „Jest mym życzeniem, by każdego roku, w dniu 8 grudnia w południe, obchodzono Godzinę Łaski dla świata”.

Matka Boża obiecała, że przez to nabożeństwo wierni uzyskają wiele łask duchowych i cielesnych. „Nasz Pan, mój Boski Syn Jezus, ześle swe przeobfite miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą stale modlić się za swych grzesznych braci” – przekazała Maryja włoskiej pielęgniarce.

Reklama

W diecezji tarnowskiej są miejsca, które każdego roku odpowiadają na to szczególne wezwanie.

Zatrzymaj się

– W tej godzinie Niebo pochyla się nad ziemią tak, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki... Uwierzmy w moc modlitwy. Uklęknijmy przed Najświętszym Sakramentem, aby w ciszy doświadczyć obecności Boga, aby poczuć spokój i bezpieczeństwo w ramionach Maryi i Jezusa – mówi s. Ludwika Synkowicz, bernardynka, i zaprasza do włączenia się w przeżywanie Godziny Łaski w klasztornym kościele Sióstr Bernardynek w Kończyskach k. Zakliczyna.

– Jakże bardzo w tym świecie pełnym niepewności, zagrożeń, wszechobecnego zła i codziennych trosk potrzebujemy chwil ufności i całkowitego zawierzenia. Kiedy nasze serca przepełnione są lękiem, smutkiem, zwróćmy się ku Niepokalanej Matce, oddajmy Jej siebie, uciekajmy się do Niej, we wszystkich potrzebach – dodaje bernardynka i zachęca, aby tego dnia szczególnie powierzać Bożemu Miłosierdziu kapłanów.

Dołącz do swoich

Reklama

Wspólnotowe przeżywanie Godziny Łaski umożliwiają też parafie, m.in. parafia Matki Bożej Anielskiej w Bielczy, której proboszcz jest wielkim i oddanym czcicielem Maryi. – Pochodzę z sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie, tam miłość do Matki jest wszczepiana od dziecka. Gdy zostałem proboszczem parafii pw. Matki Bożej Anielskiej, naturalne było, że chcę okazać miłość do Maryi w każde możliwe Jej wspomnienie i święto – mówi ks. Artur Urban, wyjaśniając motywację stojącą za decyzją o organizowaniu nabożeństwa Godziny Łaski w kościele w Bielczy.

Z entuzjazmem do pomysłu gospodarza odnieśli się parafianie, którzy przybyli na grudniową modlitwę:

– Przyznam, że z trudem powstrzymywałam łzy... To było wielkie duchowe przeżycie – mówi Jolanta Rogóż, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, wspominając pierwszy udział w Godzinie Łaski. – Z inicjatywy księdza proboszcza odbyła się godzinna adoracja, przeplatana pięknymi rozważaniami. Mocno to przeżyliśmy, przede wszystkim ofiarując ten czas za nawrócenie grzeszników – dodaje. Ksiądz Artur podkreśla, że w tym roku główną intencją modlitwy będzie prośba o ustanie pandemii, a także o otwarcie się na miłość Bożą w rodzinach. – Zauważamy, jak zubożyła się rodzina. Jako ludzkość zaczęliśmy gonić, żeby więcej mieć, nie dostrzegając w tym pędzie donikąd, że przestajemy być – dla siebie wzajemnie – mówi proboszcz i dodaje:

– Chcemy modlić się o to, abyśmy na nowo odkryli wartość małżeństwa i rodziny, by w miejsce dzieciocentryzmu powróciły na nowo wzajemny szacunek i właściwa rodzinna hierarchia wartości.

Godzina Łaski będzie transmitowana z kościoła Matki Bożej Anielskiej przez stronę: www.bielcza.diecezja.tarnow.pl, a z kościoła klasztoru Sióstr Bernardynek przez: www.bernardynki.diecezja.tarnow.pl. Jeśli nie możemy modlić się w kościele lub dołączyć do transmisji, zapalmy świecę w domu, módlmy się w pracy, uczyńmy świątynię w głębi naszych serc.

2020-12-02 10:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepokalana. Wynalazek Boga

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Niepokalana

Matka Boża Niepokalana

Karol Porwich/Niedziela

Z prawdami wiary dzieje się tak: najpierw są fakty, czyli to, co czyni Bóg; to my potem szukamy słów, aby opisać to, co się stało. Niepokalane Poczęcie Maryi jest tego przykładem. Co to pojęcie oznacza?

Zanim przejdę dalej, dwie uwagi wstępne. Po pierwsze – prawda o Niepokalanym Poczęciu nie może być mylona z dziewiczym narodzeniem Jezusa z Maryi. Niestety, często tak bywa. Niepokalane poczęcie stoi bliżej prawdy o grzechu pierworodnym niż prawdy o czystości seksualnej. Po drugie – gdy szukam dziś obrazów ze współczesnego świata, znajduję kilka, którymi chcę się podzielić. Zaznaczam jednak: to obrazy, jakieś modele, a nie rzeczywistość. Rzeczywistość zostanie tajemnicą wiary – nie zgłębimy jej do końca, ale możemy ją przyjąć.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Kard. Parolin: podróż papieża do Kijowa nie jest wykluczona

2022-05-25 20:17

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Podróż papieża Franciszka do Kijowa nie jest wykluczona - powiedział w środę watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Jak wskazał, ewentualna wizyta zależy także od sytuacji na Ukrainie.

Podczas rozmowy z dziennikarzami sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił: "Papież powiedział, że w obecnym momencie nie zamierza pojechać, ale myślę, że pozostaje to jedną z możliwości; nie jest to absolutnie wykluczone, zależy trochę od rozwoju sytuacji".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję