Reklama

Rodzina

Spotkania Małżeńskie: olbrzymia oferta rekolekcji odbudowujących małżeństwo

W Wielkim Poście Spotkania Małżeńskie zorganizowały 60 trzydniowych rekolekcji dla małżeństw na terenie całego kraju, a także wśród Polonii w Anglii, Irlandii, Niemczech i USA. Weekendy rekolekcyjne odbyły się także na Białorusi, na Litwie, Łotwie i na Ukrainie. Wszędzie uczestnicy rozpoznawali na nowo istotę sakramentu małżeństwa. Liczne świadectwa mówiły o odnowieniu lub odbudowaniu więzi małżeńskiej, nieraz zagrożonej rozwodem. Były też rekolekcje dla powtórnych związków po rozwodzie i 20 serii Wieczorów dla Zakochanych i Rekolekcji dla Narzeczonych.

[ TEMATY ]

małżeństwo

pixabay.com

Wielu uczestników mówiło o poprawie jakości ich małżeństwa, pomimo, że nie przeżywają jakichś poważnych problemów. "Byliśmy na krawędzi rozstania po trzech latach małżeństwa. Teraz wiemy, jak rozmawiać" - mówi jeden z nich.

W wielu sytuacjach rekolekcje Spotkań Małżeńskich przełamują bariery, jakie istniały pomiędzy małżonkami, przynoszą nowe spojrzenie na wzajemne relacje i są wystarczającym impulsem do trwałej zmiany w ich życiu. Jednakże w bardzo wielu sytuacjach impuls ten wymaga systematycznej kontynuacji, utrwalania w formie systematycznej pracy formacyjnej po rekolekcjach. Dlatego odpowiedzialni za Stowarzyszenie coraz większy akcent kładą na tzw. rekolekcje pogłębiające oraz spotkania w małych grupach formacyjnych.

W Wielkim Poście Spotkania Małżeńskie zorganizowały także dwukrotnie rekolekcje dla powtórnych związków po rozwodzie. Mają one na celu ukazanie drogowskazów chrześcijańskiego życia dla małżeństw cywilnych.

Reklama

Odbyło się też 20 serii Wieczorów dla Zakochanych i Rekolekcji dla Narzeczonych, przygotowujących do sakramentu małżeństwa. Mają one, podobnie jak rekolekcje dla małżeństw, charakter warsztatów. Przełamują niechęć narzeczonych do takich „kursów”, angażują narzeczonych. Wielokrotnie mówią oni na zakończenie, że po raz pierwszy dowiedzieli się, co to jest sakrament małżeństwa.

Prowadzona była praca formacyjna z Animatorami w formie rekolekcji, dni skupienia i spotkań. Szczególnie ważne były warsztaty dla Animatorów „Małżeństwa w kryzysie na Spotkaniach Małżeńskich”, które odbyły się w dniach 14-15 marca we Wrocławiu. Programy Spotkań Małżeńskich nie są jedynie warsztatami z zakresu komunikacji w małżeństwie, ale ukazują dialog jako drogę duchowości małżeńskiej. Małżeństwo, podobnie jak celibat, może być stanem doskonałości chrześcijańskiej, do której dążymy. Więcej na www.spotkaniamalzenskie.pl.

2015-04-10 16:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcą żyć sakramentem

Niedziela małopolska 34/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

rekolekcje

małżeństwo

Archiwum Andrzeja Rychlickiego

– Małżeństwo to śmiertelnie poważna sprawa. Ślubowaliśmy przecież, że będziemy ze sobą aż do śmierci! – mówi Andrzej, od 38 lat mąż Urszuli. Z uśmiechem bierze żonę za rękę, a ona przyznaje, że są, tak po ludzku, szczęśliwi. Państwo Rychliccy we wrześniu zostaną parą diecezjalną Domowego Kościoła. W wakacje prowadzili rekolekcje w podkrakowskich Stadnikach

Odwiedzam ich w 14. dniu Oazy Domowego Kościoła, kiedy wraz z uczestnikami przeżywają tajemnicę Wniebowzięcia Maryi (każdy dzień odpowiada innej tajemnicy Różańca). Trafiam na ostatni rekolekcyjny Krąg. Od początku ujmuje mnie radosna atmosfera spotkania. – Wczoraj mieliśmy zesłanie Ducha Świętego – tłumaczy jeden z panów, z zawodu policjant. Śmiejąc się pyta, czy mogę się wylegitymować. Moją przepustką jest SMS z pozdrowieniami od ks. Bogusława Pociaska SCJ, który skontaktował mnie z nowowybraną parą diecezjalną. Weryfikację przeszłam pozytywnie!

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję