Reklama

W wolnej chwili

Konkurs ma się dobrze

– Ten konkurs rozsławia Kraków i Polskę na cały świat – przekonywała Ewa Warta-Śmietana, pomysłodawczyni i dyrektor Międzynarodowego Konkursu Operetkowo-Musicalowego im. Iwony Borowickiej.

Niedziela Ogólnopolska 2/2021, str. 41

[ TEMATY ]

kultura

musical

Archiwum Fundacji CZARDASZ

Ewa Warta-Śmietana z przedstawicielami organizatorów i laureatów konkursu

Ewa Warta-Śmietana z przedstawicielami organizatorów i laureatów konkursu

Mimo trwającej pandemii COVID-19 po raz dziewiąty zorganizowany został przez Fundację Czardasz konkurs, który cieszy się dużą popularnością wśród młodych utalentowanych śpiewaków operowych. Jego formułę dostosowano do wymogów sanitarnych związanych z pandemią. Komisja przesłuchała uczestników w trakcie dwóch kolejnych etapów, a 20 grudnia 2020 r. wystąpili nagrodzeni oraz wyróżnieni.

Bez publiczności

Warto przypomnieć, że w poprzednich edycjach konkursu koncert galowy stawał się ważnym wydarzeniem muzycznym. Chętnie uczestniczyli w nim melomani z różnych części Polski. Tym razem formuła została ograniczona do ceremonii rozdania dyplomów i nagród oraz prezentacji artystycznej laureatów, bez udziału publiczności, która mogła śledzić wydarzenie za pośrednictwem internetu.

Witając uczestników koncertu, Ewa Warta-Śmietana przypomniała, że konkurs trwa od 2004 r., i zauważyła: – Chociaż operetka zniknęła z repertuaru scen muzycznych Krakowa czy innych miast, ten konkurs ma się dobrze. Jak państwo widzą, nie przeszkadza mu nawet pandemia. Rozsławia on nasze miasto Kraków i Polskę na cały świat, bo uczestniczą w nim przedstawiciele z wielu krajów. Tym razem do konkursu zgłosiło się 34 uczestników; obok Polaków także młodzi artyści z Niemiec, Ukrainy, Białorusi i Grecji.

Dyrektor konkursu przypomniała, że od lat jego współtwórcą jest wybitny śpiewak, ambasador kultury polskiej – Wiesław Ochman. Podkreśliła też rolę zmarłego w grudniu 2019 r. red. Jacka Chodorowskiego, publicysty muzycznego i popularyzatora muzyki wokalnej: – Jacek Chodorowski przez szereg lat całym sercem wspierał organizację tego konkursu – zauważyła. Zapewniła, że na zawsze pozostanie on w pamięci, i zadedykowała mu koncert.

Laureaci i wyróżnieni

Uczestników konkursu przesłuchiwało jury w składzie: prof. Akademii Muzycznej w Krakowie, mistrz śpiewu Andrzej Biegun, dziennikarz, konferansjer i instrumentalista Paweł Sztompke, założyciel i dyrektor Orkiestry Straussowskiej Obligato, multiinstrumentalista Jerzy Sobeńko oraz dyrektor konkursu Ewa Warta-Śmietana.

Reklama

Jak poinformował prof. Andrzej Biegun, równorzędne wyróżnienia przyznano: Bartoszowi Nowakowi oraz Wojciechowi Dzwonkowskiemu, a laureatami zostali Adrian Domarecki (I miejsce), Emilia Osowska (II) i Piotr Karzełek – III. Ponadto przyznano wyróżnienia pozaregulaminowe. Profesjonalne nagranie koncertu laureatów zostanie udostępnione na stronie: konkurs.czardasz.org.pl .

Laureaci i wyróżnieni prezentowali w koncercie po jednym utworze. Towarzyszyła im Orkiestra Straussowska Obligato. Zapewne wielu słuchających pomyślało, że także bez bezpośredniego kontaktu z wykonawcami muzyki i śpiewu świat jest uboższy.

Nadzieja

Organizatorzy konkursu mają tego świadomość. Stąd plany związane z podsumowaniem tej jego edycji, o czym poinformowała dyrektor Warta-Śmietana: – Mam nadzieję, że w najbliższym czasie sytuacja się znormalizuje i uda nam się zorganizować zaplanowany w Filharmonii Krakowskiej koncert galowy z udziałem zaproszonych gwiazd oraz laureatów obecnej i poprzednich edycji konkursu.

2021-01-05 11:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kumie, zróbcie mi gromnicę

Niedziela zamojsko-lubaczowska 10/2020, str. VI

[ TEMATY ]

kultura

tradycja

ludowość

Tadeusz Małysza z Bukowej wytwarza gromnice starodawną metodą toczenia wosku

Tadeusz Małysza z Bukowej wytwarza gromnice starodawną metodą toczenia wosku

Kultura ludowa to nasze dziedzictwo, to coś, o czym nie wolno nam zapomnieć w nowoczesnym społeczeństwie, dość mocno nastawionym na postęp i technikę.

Spotkanie z kulturą ludową odbyło się 19 lutego na scenie widowiskowej Biłgorajskiego Centrum Kultury. Wydarzenie rozpoczęło się od widowiska obrzędowego przygotowanego przez Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy Jarzębina z Bukowej, zatytułowanego Kumie, zróbcie mi gromnice. Jest to już osiemnasty projekt autorski zespołu tego typu, w którym członkowie grupy chcą zachować najbardziej zapomniane już tradycje polskiej wsi.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: To był piękny wieczór, poruszający duszę

To był piękny wieczór, pełen kultury, muzyki, poruszający duszę – powiedział w rozmowie z portalem polskifr.fr bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który skomentował dla naszych czytelników trzeci już dzień X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie. Wydarzenie zakończy się w niedzielę 26 czerwca.

Piątek 24 czerwca rozpoczął się Mszą św. przy Konfesji św. Piotra w Watykanie, bo tego dnia przypadała uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W homilii była mowa o tym, że małżeństwo to nie miejsce, gdzie znajdują się tylko ciała, ale gdzie jest serce, gdzie jest miłość. Serce Pana Jezusa jest źródłem prawdziwej Miłości, z którego trzeba czerpać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję