Reklama

Niedziela Częstochowska

Zapomniany święty?

Czy św. Józef jest czczony w rodzinach i parafiach w naszej archidiecezji? Zainspirowani przez papieża Franciszka, który ogłosił Rok św. Józefa, to pytanie zadaliśmy naszym Czytelnikom.

Niedziela częstochowska 2/2021, str. IV

[ TEMATY ]

św. Józef

Studio graficzne TK Niedziela

Na podstawie informacji, do których udało się nam dotrzeć, wydaje się, że kult opiekuna Świętej Rodziny nie jest powszechny w rodzinach. Również rodzice nie nadają tego imienia swoim dzieciom. Warte podkreślenia jest jednak to, że są osoby głęboko przekonane o jego skuteczności. W sposób szczególny jest on czczony w parafiach noszących jego wezwanie, w środowiskach, którym patronuje, takich jak: stolarze, cieśle, drwale, rękodzielnicy, robotnicy i rzemieślnicy, a także w okresie Bożego Narodzenia. Członkowie Żywego Różańca czczą go jako patrona Kościoła. Bywa wzywany jako patron dobrej śmierci.

Jak ożywić

Sam kult ożywił się w parafiach od czasu, kiedy w Kanonie Rzymskim we wszystkich modlitwach eucharystycznych jest wymieniane imię św. Józefa. Podobnie nadzieje można wiązać z Rokiem św. Józefa ogłoszonym przez papieża Franciszka. O możliwości, która przypomina o tym pięknym patronie, powiedział ks. prał. Jan Batorski, dziekan regionu zawierciańskiego. – Zwracam uwagę na to, by mężczyźni często modlili się litanią do św. Józefa za swoje rodziny. Nauczyłem się tego od innego spowiednika, a teraz za pokutę zadaję mężczyznom właśnie tę litanię, by byli na jego wzór: zatroskani i ufający Bogu.

W naszej archidiecezji jest 7 parafii św. Józefa.

Podziel się cytatem

Przegląd parafii

W archidiecezji częstochowskiej jest 7 parafii dedykowanych św. Józefowi. Wezwanie św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny noszą parafie w: Gorzędowie (dekanat gorzkowicki), Makowiskach (dek. pajęczański), Porębie (dek. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu), Wieluniu i we Wręczycy Wielkiej (dekanat truskolaski). Święty Józef Rzemieślnik patronuje parafii w Częstochowie, a św. Józef Robotnik – w Popowie (dek. miedźnowski). Przy parafii w Częstochowie działają Bractwo św. Józefa (ok. 100 osób), które zrzesza nie tylko parafian z tej wspólnoty, i Gwardia św. Józefa. Męskie róże różańcowe św. Józefa są m.in. w parafiach w Wieluniu i Myszkowie-Mrzygłodzie.

Reklama

Środę uznaje się jako dzień szczególnej modlitwy do św. Józefa. Dlatego w parafii w Częstochowie Dróżki św. Józefa i nowenna są odprawiane w każdą środę o godz. 17.30. W Wieluniu jest odprawiana Msza św. połączona z nowenną do św. Józefa o godz. 7 i 18.

Mówią rodzice

O spełnionym pragnieniu opowiedziała Niedzieli Elżbieta z parafii św. Józefa w Częstochowie. – W naszej parafii od 2 lat trwa peregrynacja obrazu św. Józefa. U mnie w domu jest jego obraz, bo wymarzyłam sobie, aby wziąć go na jego święto. I ten obraz przyszedł do naszego domu 19 marca 2020 r. Ksiądz proboszcz powiedział mi, że mogę go mieć tyle czasu, ile chcę. Święty Józef jest obecny w moim życiu. Były odmawiane specjalne modlitwy, m.in. nowenna, modlitwy w różnych intencjach, np. za rodziny. Koleżanka dała mi obrazek z modlitwą do św. Józefa i powiedziała, że to ważna postać na ostateczne czasy – jak on przeprowadził Maryję z Dzieciątkiem przez niebezpieczeństwa, tak teraz jest patronem na niepewne czasy. On też jest patronem dobrej śmierci. Modlę się o taką śmierć dla siebie i mojej rodziny. Sądzę, że śmierci człowiek uczy się przez całe życie. W ostatnich latach zastanawiałam się nad śmiercią tak bardziej osobiście, ale nie z przerażeniem, bo ufam Bogu.

Święty Józef jest bliski Wojciechowi z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Częstochowie, który jest mężem i ojcem dwójki małych dzieci. Opowiada, że u tego świętego szuka rady. – U Józefa z Nazaretu – małżonka Maryi i opiekuna Jezusa – fascynują mnie posłuszeństwo Bogu, pokora, męstwo, pracowitość, czystość, piękna miłość, milczenie, a przede wszystkim to, że na głos Boga wstał w nocy, zabrał Dziecię i Jego Matkę i po prostu bez pytań poszedł do Egiptu. Mistrzostwo świata w ufności! Nie wiem, czy potrafiłbym tak postąpić.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość odpustowa ku czci św. Józefa w Wieluniu

[ TEMATY ]

św. Józef

uroczystość

Wieluń

Zofia Białas

Dzień 19 marca, ostatni dzień ćwiczeń rekolekcyjnych w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Przez trzy kolejne dni wierni słuchali słowa Bożego i wraz z ks. Andrzejem Walaszczykiem - kapelanem sióstr bernardynek, tegorocznym rekolekcjonistą, przedzierali się przez prawdy dotyczące wiary.

Podsumowaniem rekolekcji był odpust parafialny. Przybyli na niego liczni czciciele św. Józefa, poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Pawłem Okrasą, starostą Markiem Kielerem, radnym Sejmiku Wojewódzkiego Andrzejem Chowisem, strażacy z Wielunia, Urbanic i Bieniądzic z pocztami sztandarowymi, siostry Antoninki, Bernardynki, kapłani z dekanatów wieluńskich. Uroczystej sumie przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski. Przed homilią ks. bp dokonał uroczystego poświęcenia odnowionej ambony. Z tej ambony ks. Paweł Otręba przeczytał Ewangelię wg św. Mateusza (Narodzenie Jezusa), a ks. bp wygłosił homilię nawiązującą do przeczytanej Ewangelii i do postaci św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: od trzech dni jestem w stanie chodzić

2022-06-28 16:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Od trzech dni jestem w stanie chodzić” - powiedział Ojciec Święty przyjmując 27 czerwca grupę biskupów z Brazylii, przybyłych z wizytą „Ad limina Apostolorum”. Watykan opublikował nagranie, na którym papież z laką przemierzał bibliotekę Pałacu Apostolskiego.

Wózek inwalidzki papieża można było zobaczyć z tyłu sali, gdy witał się z brazylijskimi biskupami. Od prawie dwóch miesięcy papież używa go podczas wielu swoich spotkań publicznych. Franciszek powiedział, że w pierwszym tygodniu maja rozpoczął leczenie kontuzji kolana. Ze względu na swój stan zdrowia przełożył na później dwie podróże międzynarodowe do Libanu i Sudanu Południowego.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Dobrzy jak chleb

2022-07-01 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi przyznał Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda za wybitne osiągnięcia na polu działalności charytatywnej i społecznej. Odznaczenia wręczył podczas uroczystego spotkania w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. - Wręczając wysokie odznaczenia państwowe, to bardzo podniosły moment, a dla mnie zaszczyt i honor. To jest najwyższe docenienie państwa pracy i państwa działalności. Najwyższe bo nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę – powiedział pan wojewoda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję