Reklama

Niedziela Częstochowska

Nadzieja na mobilizację

W Roku św. Józefa ogłoszonym przez papieża Franciszka rozpoczynamy wędrówkę po miejscach jego kultu w archidiecezji częstochowskiej. Pierwszy przystanek – górujące nad dzielnicą Raków sanktuarium św. Józefa w Częstochowie.

Niedziela częstochowska 2/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

TV Niedziela

Ks. Marek Kundzicz, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium

Ks. Marek Kundzicz, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium

Myślę, że w tym roku więcej parafian przyjmie w domach obraz św. Józefa, który od 1 marca 2019 r. z inicjatywy abp. Wacława Depo peregrynuje po rodzinach. Mam nadzieję, że ten czas zmobilizuje osoby mniej praktykujące czy o słabszej wierze – przyznaje w rozmowie z Niedzielą ks. Marek Kundzicz, proboszcz parafii św. Józefa Rzemieślnika i kustosz sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

Jeden kościół, dwa wezwania

Parafia powstała w 1910 r. pod wezwaniem Opieki św. Józefa. W 1956 r. zmieniono je na św. Józefa Rzemieślnika. Wszak Raków to osiedle robotnicze, nierozerwalnie związane z Hutą Częstochowa. W 2002 r. abp Stanisław Nowak podniósł kościół do rangi sanktuarium i nadał mu tytuł św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Stąd w sanktuarium celebruje się dwie uroczystości odpustowe – 19 marca i 1 maja. – Szczególne nabożeństwo odprawiamy codziennie przez cały marzec, bo to jest miesiąc św. Józefa, a przed samą uroczystością odmawiamy nowennę. Przez 9 dni wychodzimy w procesji, aby uczcić świętego i wyprosić potrzebne łaski – wyjaśnia ks. Kundzicz.

Samo życie

Zgodnie z tradycją patron parafii i sanktuarium szczególną cześć odbiera w środę. Wtedy odprawiane są Dróżki św. Józefa. Jeżeli pogoda pozwala, wierni wychodzą pod krużganki, gdzie umieszczonych jest 14 obrazów przedstawiających jego smutki i radości. Podczas Dróżek rozważają m.in., jak św. Józef smuci się, że Maryja jest w stanie błogosławionym, bo na początku tego nie rozumie. Przeżywa również cierpienie Jezusa podczas obrzezania, chociaż wie, że to jest obrzęd rytualny. Powodem troski była także wiadomość o rzezi niemowląt i ucieczka do Egiptu.

Później przychodzi czas na tajemnice radosne. Cieśla z Nazaretu staje się oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny i opiekunem przybranego Syna. Cieszy się z Jego narodzin i z hołdu, który oddają Mu pasterze. Dróżki kończą się radością z tego, że św. Józef idzie do nieba. Trochę smutku, trochę szczęścia, czyli samo życie. – Od kiedy pracuję w tej parafii, najbardziej zachwycają mnie Dróżki, bo odnoszą się do naszej, także mojej, codzienności – podkreśla ks. Kundzicz.

Reklama

Po Dróżkach wierni uczestniczą w nabożeństwie, podczas którego przyzywają wstawiennictwa patrona przez specjalne modlitwy, wezwania, pieśni i litanię; następnie uczestniczą we Mszy św. wotywnej o św. Józefie.

Ten sam, ale nie taki sam

Ważnym elementem w świątyni jest namalowany na złotym tle obraz patrona parafii i sanktuarium, który trzyma na rękach małego i uśmiechniętego Jezusa. Wizerunek przez wieki odbierał cześć na ziemi wieluńskiej. Znaleziono go w parafii św. Józefa w Wieluniu w opłakanym stanie. Poprzednik ks. Kundzicza – śp. ks. Bronisław Preder postanowił sprowadzić go do Częstochowy i poddać renowacji. Postać św. Józefa została taka sama, ale dzięki nałożeniu odpowiednich farb przywrócono świetność obrazu.

Rok łaski

– Rok św. Józefa jest szczególny dla tych, którzy chcą, żeby Kościół pokonał różnego rodzaju trudności, które przeżywa. Do tego potrzebny jest szczególny patron – św. Józef Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny – mówi ks. Kundzicz. Duszpasterz zaprasza do modlitwy w sanktuarium, które jest otwarte przez cały dzień. – Można podejść blisko obrazu. Widzę, że przychodzą osoby z różnych parafii, aby klęknąć przed tym wizerunkiem. Zapraszam tym bardziej w Roku św. Józefa, kiedy przed tym tak bardzo „przemodlonym” obrazem można zyskiwać szczególne łaski i odpusty.

2021-01-05 11:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Renowacja na następne stulecia

Niedziela kielecka 20/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

T.D.

Sędziszowski kościół św. Apostołów Piotra i Pawła po remoncie

Sędziszowski kościół św. Apostołów Piotra i Pawła po remoncie

Zniknęły plamy na elewacji i zawilgocone popękane mury, niekomfortowy chodnik zastąpiła kostka, nie ma ciemnych lamperii wewnątrz kościoła, a uporządkowanie zieleni dopełniło efektu.

Kościół w Sędziszowie św. Apostołów Piotra i Pawła odzyskał blask.

CZYTAJ DALEJ

Znany biblista w 43. rocznicę pierwszego lotu do Izraela: Był to najpiękniejszy czas w moim życiu

2022-07-04 20:01

[ TEMATY ]

Izrael

ks. prof. Waldemar Chrostowski

polskifr.fr

ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski,

ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski,

Dziś mijają dokładnie 43 lata od czasu, kiedy po raz pierwszy przybyłem do Tel Awiwu i stąd na studia na Uniwersytecie Hebrajskim i Papieskim Instytucie Biblijnym w Jerozolimie (…). Przede mną natomiast były dwa semestry nauki. Był to najpiękniejszy czas w moim życiu, najpiękniejszy pobyt – powiedział portalowi polskifr.fr ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, znany biblista i teolog, który 4 lipca br. udał się do Ziemi Świętej, dokładnie 43 lata po pierwszym locie do Izraela.

Ks. prof. Chrostowski podkreślił, że po upływie 43 lat rzeczywistość znacząco się zmieniła. „Był to zupełnie inny czas. Podróż była z Warszawy najpierw do Bukaresztu; tam nocleg i właśnie dzisiejszego dnia z Bukaresztu samolotem Rumuńskich Linii Lotniczych, bo to były chyba jedyne linie lotnicze, które w czasach tzw. demokracji ludowej latały do Tel Awiwu, właśnie przyjechałem tutaj” – zaznaczył w rozmowie teolog i biblista.

CZYTAJ DALEJ

Wejdź na Słowo! do Księżówki w Zakopanem

2022-07-05 14:19

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Materiał prasowy

Centrum Formacyjno-Szkoleniowe Księżówka w Zakopanem i Duszpasterstwo Powołań Konferencji Episkopatu Polski zapraszają przebywających w Zakopanem w dniach od 5 do 9 lipca br. na szczególne spotkania ze Słowem Bożym.

Tłem do tych spotkań jest wystawa o turystycznym duszpasterstwie Karola Wojtyły, na której można zobaczyć nie tylko zdjęcia św. Jana Pawła II z jego wędrówek górskich i spływów kajakowych, ale narty, kajak, aparat fotograficzny i inne rzeczy używane przez Ojca Świętego w czasie jego wypoczynków i wyjazdów. W pierwszym tygodniu lipca zwiedzając wystawę będzie można zabrać ze sobą fragment Bożego Słowa na górską wędrówkę, porozmawiać z obecnymi w salach wystawowych klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję