Reklama

Niedziela Łódzka

Niezatarte znamię chrztu

Niedziela Chrztu Pańskiego prowadzi nas nad Jordan, gdzie Bóg Ojciec zaświadczył o swoim Synu, na którym w sposób widzialny spoczął Duch Święty.

Niedziela łódzka 2/2021, str. I

[ TEMATY ]

chrzest

Ks. Paweł Kłys

Chrzest św. włącza we wspólnotę wiary, nadziei i miłości

Chrzest św. włącza we wspólnotę wiary, nadziei i miłości

To objawienie Trójjedynego Boga miało miejsce u początku publicznej działalności Jezusa Chrystusa. Kiedy natomiast została ona zakończona, tuż przed swoim Wniebowstąpieniem, Syn Boży nakazał uczniom głosić Ewangelię na całym świecie i udzielać chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego (zob. Mt 28,19).

Chrzest sprawia, że człowiek rodzi się do nowego życia w Chrystusie. Katechizm, nauczając o chrzcie, przypomina, że „zgodnie z wolą Pana jest on konieczny do zbawienia, tak jak Kościół, do którego chrzest wprowadza” (KKK, 1277). Jakie są konsekwencje tego sakramentu? Przede wszystkim dzięki niemu człowiek otrzymuje „odpuszczenie grzechu pierworodnego i wszystkich grzechów osobistych, narodzenie do nowego życia, przez które człowiek staje się przybranym synem Ojca, członkiem Chrystusa, świątynią Ducha Świętego. Przez fakt przyjęcia tego sakramentu ochrzczony jest włączony w Kościół, Ciało Chrystusa, i staje się uczestnikiem kapłaństwa Chrystusa” (KKK, 1279). Przez chrzest stajemy się zatem przybranymi dziećmi Bożymi i otrzymujemy przywileje, które wynikają z tej godności. Bóg dokonuje w ten sposób aktu adopcji.

Chrześcijanin jest dzieckiem przyjętym do Bożej rodziny na zawsze. Może oczywiście zmarnować w swoim życiu ten bezcenny dar, może swoim grzesznym życiem zaprzeczyć swojej godności. Jednak nie może wymazać ze swojego życia pieczęci chrztu. Ona jest „niezatartym duchowym znamieniem” (KKK, 1280). Św. Augustyn, mówiąc o chrzcie, posługiwał się określeniem: „Pieczęć Pana”. Tej pieczęci nikt nie może złamać ani zetrzeć. Dlatego chrztu nigdy się nie traci i nie można go powtarzać. Jest udzielany raz na zawsze.

Nawet jeśli dziecko przestanie odwiedzać swoich rodziców, nawet jeśli świadomie ich porzuci, to przecież nie może zniszczyć swojej biologicznej więzi z nimi. Zawsze pozostanie dzieckiem swoich rodziców. Podobny skutek ma w naszym życiu chrzest. Można przestać układać swoje życie po Bożemu, ale nie można zakwestionować, że Bóg jest naszym Ojcem. On też tego nie kwestionuje. Nawet jeśli jedno z Jego dzieci wykrzyczy Mu swoją złość i niewdzięczność, dla Niego zawsze pozostanie dzieckiem, które On kocha.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zabytkowa chrzcielnica wróciła do legnickiej katedry

[ TEMATY ]

chrzest

Chrzest Polski

Monika Łukaszów

Zabytkowa chrzcielnica wróciła z Poznania

Zabytkowa chrzcielnica wróciła z Poznania

Po ponad trzymiesięcznej nieobecności jeden z najcenniejszych zabytków legnickiej katedry wrócił na swoje miejsce. Mowa o XIII-wiecznej chrzcielnicy, która została wypożyczona do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Tam obok innych 100 zabytkowych eksponatów można było ją podziwiać w ramach wystawy Imagines Medii Aevi, zorganizowanej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew w ogrodzie Oliwnym

2022-07-03 21:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Monika Książek

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Święty, święty, święty Jahwe Zastępów - oto słowa umieszczone na wspomnianym krzyżu - krzyż na Moście Karola

Drugie przelanie Krwi Jezusa dokonuje się w warunkach ekstremalnego cierpienia wewnętrznego. W noc między Wielkim Czwartkiem i Wielkim Piątkiem Jezus modli się w ogrodzie Oliwnym.

Z Ewangelii św. Łukasza

Potem wyszedł i udał się, według zwyczaju, na Górę Oliwną: towarzyszyli Mu także uczniowie. Gdy przyszedł na miejsce, rzekł do nich: «Módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, padł na kolana i modlił się tymi słowami: «Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Wszakże nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!» Wtedy ukazał Mu się anioł z nieba i pokrzepiał Go. Pogrążony w udręce, jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię. Gdy wstał od modlitwy i przyszedł do uczniów, zastał ich śpiących ze smutku. Rzekł do nich: «Czemu śpicie? Wstańcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie». (Łk 22, 39-46)

CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież nominował sekretarza generalnego konferencji episkopatu

2022-07-05 13:21

[ TEMATY ]

Włochy

Monika Książek

Abp Giuseppe Baturi, były wiceprzewodniczący i podsekretarz Konferencji Episkopatu Włoch został mianowany przez papieża Franciszka sekretarzem geenralnym tego gremium.

"Przyjmuję tę nominację jako kolejne wezwanie do służby Kościołom we Włoszech, których konkretnym znakiem jedności jest Konferencja Episkopatu Włoch - powiedział nowy sekretarz Konferencji Episkopatu Włoch, komentując otrzymaną we wtorek nominację. Dziękując papieżowi za kolejny wyraz zaufania, wyraził też nadzieję, że dzięki nowym powierzonym mu obowiązkom, Kościół lokalny w Cagliari, którego pozostaje pasterzem, będzie jeszcze bardziej obecny we wspólnocie włoskich katolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję